Cestujeme po světě

Průvodce po Bhútánu

Vydáno 21. 6. 2016 | Letuška.cz Redakce
Cestujte s Letuškou do jihoasijského království Bhútán, se kterým navázala Česká republika diplomatické styky teprve v roce 2011.

Průvodce po Bhútánu

Kdybyste na planetě chtěli najít deset nejzvláštnějších zemí, hornatý Bhútán by mezi nimi určitě nechyběl. Pojďte se s námi do této velmi zajímavé země pod Himálajem podívat. Slovo Bhútán znamená "okraj Tibetu", ale Bhútánci svou zemi nazývají Duk Jul – Země hřmícího draka. A draka mají Bhútánci i na své vlajce. Bhútán velice dbá na své kulturní, historické a přírodní bohatství. Vlivy ze zahraničí sem pronikají jen pomalu. Internet a televize zde donedávna nefungovaly. Některá pravidla, podle kterých zdejší obyvatelé žijí, jsou velmi neobvyklá. V bhútánské ústavě je například stanoveno, že lesy musí zabírat více než polovinu plochy půdy. V Bhútánu se také víc než ekonomický úspěch dbá na štěstí obyvatel. 

Vízum do Bhútánu

Bhútán je úchvatná a velmi autentická země, kde stále existuje množství zajímavých chrámů a klášterů, které fungují a plní svou původní funkci. Takže přístup je sem pouze na zvláštní povolení. Turisté tedy cestují ve skupinách po předem připravených a zaplacených trasách s oficiálním turistickým průvodcem. I tak můžete zažít nefalšovaný svět dávných kultur, které nejsou jen pouhým divadlem pro turisty. Bhútán se světu otevírá opatrně a pomalu. Celé území Bhútánu – kromě údolí Paro a Thimphu – je považováno za nepřístupnou oblast. Ale přes cestovní kancelář lze získat speciální povolení. 

 • Vízum do Bhútánu vám rádi zajistíme. Více informací je ZDE  

Kolik stojí cestování po Bhútánu

 • Jeden den pobytu v Bhútánu stojí v mezisezoně (leden, únor, červen, červenec, srpen a prosinec) 200 USD.
 • V sezoně (březen, duben, květen, září, říjen a listopad) zaplatíte 250 USD.

Jaké je počasí a kdy letět do Bhútánu

Nejpříznivějšími měsíci k návštěvě oblastí pod Himálajem (Bhútán nebo Nepál) jsou březen–červen a září–listopad. V letních měsících přichází monzun a hodně tedy prší, v zimě je zejména v horských oblastech o dost chladněji a často fouká velmi studený vítr. 

 • Jaro (březen–květen): Teplota se pohybuje mezi 16 až 23 stupni. Je to ideální doba pro treky s výhledem na hory i příležitost vidět kvetoucí rododendrony. 
 • Léto (červen–srpen): Období monzunových dešťů a bujného růstu vegetace. Počasí je teplé a vlhké, prší téměř každý den, převážně v noci. 
 • Podzim (září–listopad): Nejlepší turistická sezona. Počasí je velmi příjemné pro pěší turistiku. V těchto týdnech se koná mnoho různých slavností. 
 • Zima (prosinec–únor): Toto období je vhodné pro pěší turistiku v nižších nadmořských výškách. Noci jsou chladné, často fouká silný studený vítr. Ale ve dne je slunečno a teplota zpravidla nad nulou až do 15 stupňů.

Letíme do Bhútánu

 • Letenky do Bhútánu si můžete rezervovat u nás na Letušce, je potřeba mít vyřízeno povolení, o kterém píšeme v části týkající se víza. 
 • Cestovat do Bhútánu můžete pozemní cestou z Indie (přechod Phuntsholing).
 • Nebo letecky, přiletíte na mezinárodní letiště Paró (PBH). Hranice s Čínou je uzavřena. Letecké spojení zajišťuje bhútánská letecká společnost Druk Air. Pravděpodobně poletíte přes Bangkok nebo s přestupem v Kalkatě či v Káthmándú.
 • Pokud letíte přes Indii (Dillí nebo Kalkata) doporučujeme zajistit si před cestou též indické turistické vízum, více o něm je ZDE Někdy se totiž stává, že kvůli nepřízni počasí je let do Bhútánu zrušen a na další let se čeká i několik dní. Podle ministerstva zahraničí se již několikrát stalo, že indické orgány vrátily české občany bez indického víza stejnou leteckou společností zpět.

Tři místa v Bhútánu, která musíte vidět

 • Nejvyšší místo, z něhož lze vidět a fotit celé hlavní město Thimphu, se nachází na vrcholu hory Sangaygang. Na místě ruin královského paláce z 13. století Kuensel Phodrang byla postavena socha buddhy Dordenma – nejvyšší na světě, měří 51,5 metru.  
 • Průsmyk Dochula s výhledem na Himálaj. Místo ve výšce 3 140 metrů nad mořem je častou zastávku turistů, kteří se tu fotí vedle půvabných malých bílých staveb. Odsud se naskýtá nádherný panoramatický výhled na východní část Himálaje. Při dobrém počasí uvidíte nejvyšší hory Bhútánu: Zongaphugang (7 060 metrů) a Gangkhar Puensum (7 539 metrů). 
 • 3hodinový výstup ke klášteru Taktsang Palphug (Tygří hnízdo), jenž je přilepen ke skále na strmém útesu ve výšce 3 120 metrů. Buddhistický klášter leží blízko oblasti Paro. Výstup i sestup je poměrně náročný, můžete jet i na koni.  

Zajímavosti o Bhútánu

 • Národním zvířetem Bhútánu je takin. Stádo takinů můžete vidět v malé zoologické zahradě v Thimphu. Takin je ohrožený druh kozy, která v přírodě obývá oblasti ve výškách kolem 4 000 metrů. Sudokopytník připomíná tělem bizona, rohy pakoně, nosem losa a svou rychlostí a hbitostí při skákání po skalách kamzíka. Ve skutečnosti je jeho nejbližším příbuzným pižmoň. Kůže takinů produkuje olej, který efektivně chrání zvířata proti dešti a mlhám. Důvod, proč se takin stal národním zvířetem, je nejen v jeho podivném vzhledu, ale i v mytologii. Traduje se, že jej stvořil lama Drukpa Kunlej – „bláznivý mnich“ – z kostí dobytčete, kozy a zvířat, která měl k obědu.
 • Národním sportem Bhútánců je lukostřelba. V Thimphu lukostřelci trénují na lukostřeleckém poli, které se nachází hned vedle stadionu Changlimithang. Terče mají umístěny ve vzdálenosti 150 metrů a trefit je není vůbec snadné. Bhútán v lukostřelbě tradičně soutěží i na olympijských hrách.
 • Bhútánská vlajka jako jedna z mála na světě používá oranžovou barvu a je jedna ze dvou, jež vyobrazuje draka. 
 • Národní květinou je půvabný mákovník bukvicolistý, jehož květy mají světle modrou barvu. 

Letíme do Asie

Použité fotografie: Soumitra Pendse, theskaman306 / Shutterstock.com, archiv Letuška