Praktické informace

Rady na cesty do zahraničí a cestovní pojištění

Vydáno 2. 7. 2015
Užijte si na dovolené zábavu a starosti nechte na pojišťovně. Nezajistit si cestovní pojištění je zbytečný hazard. Pár korun, které zaplatíte ještě před dovolenou, vám může ušetřit desetitisíce při pojistné události. Pokud jedete na dovolenou do zahraničí, sportujete, jedete pracovat, cestujete s dětmi, určitě na cestovní pojištění nezapomeňte.

Cestovní pojištění: na co vlastně máte nárok

image

Věděli jste, že pojištění mohou sjednat lidé od věku 15 let? A že pojistit se můžete i na jeden jediný den? Když jedu do zahraničí jako au-pair, potřebuji pracovní, nebo turistické pojištění?

Co je to vlastně cestovní pojištění? Platí při jednorázových nebo opakovaných turistických a pracovních cestách do zahraničí. Pojistná smlouva pro opakované cesty platí většinou jeden rok. Pojištění můžete zajistit snadno online, i na stránkách Letušky. Cestovní pojištění kryje:

 • rizika spojená s náhlým onemocněním,
 • úrazem,
 • ztrátou zavazadel,
 • nebo způsobení škody třetí osobě.

Sedm rad před cestou do zahraničí

 1. Bez cestovního pojištění za hranice raději nejezděte.
 2. Informujte příbuzné nebo přátele, kam jedete a jaký je váš itinerář cesty.
 3. Vyzvedněte si u své zdravotní pojišťovny Evropskou kartu zdravotního pojištění EHIC, je nezbytný, pokud cestujete s letenkou do Paříže, Říma, Londýna či jinam v zemích Evropské unie.
 4. Doporučujeme mít u sebe adresu a telefonní číslo blízké osoby v ČR, kterou by bylo možné kontaktovat v nouzi. Uložte si její číslo do mobilního telefonu v mezinárodním formátu. 
 5. Udělejte si kopie dokladů – pasu, dokladu o pojištění, zelené karty. A uložte si je jinam než originály. Hodí se při ztrátě nebo krádeži.
 6. Abyste se mohli obrátit na asistenční službu, mějte při sobě vždy telefonní kontakt a číslo pojistné smlouvy.
 7. Pokud cestujete do vzdálenějších zemí, doporučujeme dobrovolnou registraci při cestách českých občanů do zahraničí DROZD. Odkaz na formulář a registraci.

Jak zajistit cestovní pojištění přes Letušku?

 • Online při nákupu letenky. Otevřete si rezervační formulář na hlavní stránce Letušky v kategorii Letenky, vyplňte datum a cílovou destinaci a pokračujte v rezervaci. 
 • Osobně v pobočce. Pomohou vám naši kolegové. Více o službách Letušky.

Co budete mít v ruce po uzavření smlouvy

 • Pojistnou smlouvu,
 • pojistné podmínky,
 • kontaktní údaje o asistenční službě.

Všechny dokumenty si vezměte do zahraničí s sebou, doporučujeme si zajistit i jejich kopie.  

Turistika, práce, studium. Proč je důležité se pojistit?

Při jakých příležitostech je dobré se pojistit:

 • Turistika: Pojištění se týká rekreační turistiky, rekreační