Praktické informace

Úraz, nehoda, nemoc v zahraničí? Co dělat při pojistné události

Vydáno 1. 7. 2015
Všechno si vyfotit, mít s sebou kopie smluv, zelené karty i pasu a nedávat je na stejné místo jako originály. Pamatovat si číslo pojistné smlouvy a vyzvednout si Evropský průkaz zdravotního pojištění. To jsou cenné rady, které vám mohou v zahraničí ušetřit hodně nervů.

Když už se vám něco stane... Malý pomocník při pojistné události

image

Jedete na dovolenou? Máme pro vás malý návod, který by vám pomohl pomoci zvládnout takzvanou pojistnou událost. Na co máte přesně nárok a jaký rozsah asistenčních služeb se vás týká, popisuje vaše smlouva o cestovním pojištění. Existuje ale pár základních pravidel, jak se v případě nepříjemností zachovat. Doplnili jsme rady, které připravila Česká asociace pojišťoven, a rozšířili je o informace ministerstva zahraničí.

Co můžete udělat ještě před cestou

image
  • Bez cestovního pojištění raději za hranice nejezděte.
  • Vyzvedněte si u své zdravotní pojišťovny Evropskou kartu zdravotního pojištění EHIC, je nezbytný, pokud cestujete v zemích Evropské unie.
  • Doporučujeme mít u sebe adresu a telefonní číslo blízké osoby v ČR, kterou by bylo možné kontaktovat v nouzi.
  • Udělejte si kopie dokladů – pasu, dokladu o pojištění, zelené karty. A uložte si je jinam, než originály. Hodí se při ztrátě nebo krádeži.
  • Abyste se mohli na asistenční službu obrátit, mějte při sobě vždy telefonní kontakt a číslo pojistné smlouvy.
  • Pokud cestujete do vzdálenějších zemí, doporučujeme dobrovolnou registraci při cestách českých občanů do zahraničí DROZD. Formulář najdete na stránkách ministerstva zahraničí.

Co udělat při úrazu nebo jiné pojistné události

image
  • Volejte co nejrychleji asistenční službu. Výhodou je, pokud máte po