Tipy Letušky

Leťte oslavit nejvýznamnější tibetský svátek Losar

Vydáno 13. 12. 2015
Rádi slavíte příchod Nového roku netradičně? Pokud letíte do Tibetu, můžete mít Nový rok dvakrát. Oslavy v této úchvatné asijské zemi letos začínají 8. února.

Letíte do Tibetu? Oslavte nejvýznamnější tibetský svátek Losar

Pokud bychom měli spočítat všechny svátky, oslavy a slavnosti, jež Tibeťané slaví, dostali bychom se k astronomickému číslu. Existuje přes třicet hlavních svátků a stovka menších, ty trvají pár hodin nebo několik dní. Je však jisté, že v Tibetu se největší oblibě těší třídenní oslava Nového roku – Losar. Jedná se o svátek pohyblivý, slaví se obvykle v únoru, někdy též připadne na březen. Určitě doporučujeme vybrat si levné letenky s termínem některého ze svátků, nebudete litovat. Už se vám sbíhají sliny a vidíte se, jak tancujete v ulicích města? Neváhejte, letošní Losar začíná 8. února, podle tibetského kalendáře ponese rok číslovku 2143 a vládnout mu bude ohnivá Opice!
 

Svátek Losar rozzáří ulice a mniši připraví obřad

A jak to na oslavách vypadá? Ožívají prastaré tradice a buddhističtí mniši během prvního dne oslav připraví obřad, připomínající odvěký boj dobra proti zlu – což je také námětem pro tradiční novoroční divadelní představení. Slavnosti se odehrávají v ulicích měst, jimiž procházejí rozjásané davy s žhnoucími pochodněmi, zpívají a tančí. Lidé za sebou nechávají starý rok a s očekáváním vítají nový, svým domům dávají novou fasádu, sebe oblékají v nové šaty, chrámy zkrášlí nejlepšími ozdobami.
 

Jak cestovat do Tibetu

Podle oficiálních informací ministerstva zahraničí je k návštěvě Tibetu nutné vyřídit povolení, které lze získat pouze u autorizované cestovní kanceláře Shen Hu Travel Agency v Pekingu. O toto povolení lze požádat buď přímo u uvedené cestovní agentury nebo prostřednictvím jakékoliv čínské cestovní kanceláře, která má registraci u CNTA (China National Tourism Administration). Tato cestovní kancelář pak tuto žádost vyřizuje rovněž prostřednictvím výše uvedené Shen Hu Tavel Agency, která má registraci u Tibetan Tourism Bureau. Povolení se vydává na základě žádosti obsahující následující údaje:
  • termín cesty
  • detailní itinerář (program) cesty
  • případné požadavky na zajištění letenky nebo jízdenky, hotelu, průvodce a dopravy v místě pobytu
  • kopie datové stránky cestovního pasu a čínského víza
  • poplatek za podání žádosti činí přibližně 800 CNY (cca 100 USD)
  • cizinci, kteří cestují do Tibetu bez povolení, mohou být zadrženi místními orgány a vyhoštěni ze země. Letecká či vlaková společnost neprovede rezervaci letenek či jízdenek bez předložení vstupního povolení.

Svátek Losar voní kardamomem

První, co Tibeťané snídají, je tradiční sváteční pokrm zvaný dresil, který se servíruje i v jiné významné dny – třeba na svatbě. Těšit se můžete na sladkou rýži s máslem, dromou (chutný, sladký kořen) a rozinkami. Rýže je ochucena kardamomem a šafránem. Šafránu naštěstí v Tibetu není pomálu, spíše naopak, a proto vám doporučujeme vzácné a drahé koření přivézt jako suvenýr. Pokud byste měli chuť na polévku, podává se v předvečer oslav guthuk – nudlová polévka, uvařená z devíti ingrediencí, které mohou zahrnovat maso, sušený sýr nebo třeba velkou bílou ředkev. K obědu si můžete vychutnat jačí maso, které je pro Tibet příznačné. Jaka nalezneme v polévce, taštičkách, sýru, ale také třeba v čaji. Na Losar se nejčastěji připravuje shamdrey, tedy jačí maso s rýží, bramborem a koriandrem. Oku bude jistě lahodit khapsay – smažené těstíčko zpracované do krásných tvarů, především do lotosového květu. Zapít to můžete changem – sladkokyselým ječmenným pivem.
 

S Letuškou nejen do Tibetu

Použité fotografie: Nancy Wong, Adela Stoulilova, archiv Letuška