Cestujeme po světě

Cestujete s námi – Somaliland

Vydáno 22. 3. 2021 | Letuška.cz Redakce
O své dojmy z pobytu v Somalilandu se s Letuškou podělila Amálie Kovářová

Proč Somaliland

Somaliland

Somaliland je autonomní oblast Somálska a nikým neuznaný samostatný stát. Přesto se jedná o poměrně stabilní a bezpečnou zemi. Vydala jsem se tam, abych natáčela dokumentární film o veterináři bez hranic Davidu Modrém (Podcast s Davidem Modrým si můžete poslechnout zde). Vláda v rámci ochrany životního prostředí nařídila zákaz vlastnit divoká zvířata, a tak bylo potřeba převést několik antilop z města do záchranného centra v Debbisu. David Modrý se tohoto úkolu zhostil a já o jeho misi natáčela dokument.

Cesta do Somalilandu

Somaliland

Letěli jsme z Prahy do Frankfurtu nad Mohanem a odtud do Addis Abeby, kde jsme dál přestupovali na let do hlavního města Somalilandu, do Hargeysy. Museli jsme mít PCR test a po celou dobu cesty roušky. Letiště v Addis Abebě je za normálních okolností jedno z nejrušnějších letišť světa, v době kovidové zde bylo o mnoho míň lidí a většina obchodů byla zavřená. Na letišti nás vyzvedlo auto a jeli jsme rovnou do našeho ubytování.

Ubytování

Somaliland

Protože jsme bydleli na kopci, viděli jsme široko daleko. V Hergeyse žije přes milion lidí, velká většina žije ve velice skromných obydlích, která se rozprostírají po celém údolí. Když se setmělo, měli jsme možnost pozorovat, jak celé město září a poslouchat večerní modlitby. Hlavním náboženstvím je islám, modlitby probíhají několikrát denně, a to ať jste kdekoliv. Když jsme šli do hotelu, doprovázel nás správce hotelu. K večeři jsme měli tradiční pokrm - velbloud s rýží. Toho jsme pak měli skoro všechny další dny.

Záchrana antilop

Somaliland

V Hergeyse jsme strávili většinu času v místních kasárnách, kde jsme uspávali antilopy, které jsme pak převáželi do záchranného centra v Debbisu. Tam jsme je pak vypustili do přírodních výběhů, ze kterých pak někdy v budoucnu budou vypuštěny do volné přírody. Pro cesty mimo Hergeysu potřebujete povolení a jako doprovod vojáka. Dopravovali jsme se dvěma terénními vozy převážně po prašných cestách. V Debbisu jsme dokonce měli možnost jednu noc přespat. Pozorovali jsme oblohu plnou hvězd a obrovský měsíc. Místní nám uvařili tradiční čaj s velbloudím mlékem a společně jsme si vyprávěli příběhy. 

Výlet do jeskyně

Somaliland

Další výlet, který jsme podnikli, byl do jeskyní Lasgel, kde se nacházejí malby staré tisíce let. Z hory jsem měla nádherný výhled na celou krajinu. Na první pohled sice vypadala vyprahle a mrtvě, ale když jsem se podívala zblízka, našla jsem spoustu zvířat - paviány, želvy, velbloudy - to všichni se zde zničehonic objeví, když jsem chvilku počkala. Vyprahlá řeka funguje jako místní magistrála - v období dešťů se naplní vodou. Jedná se totiž o takzvanou vádí. 

Záchrana gepardů

Somaliland

V Hergeyse jsme ještě udělali jednu zastávku, a to v místním centru na ochranu gepardů. Organizace veterináři bez hranic sem každý rok vyšle několik dobrovolníků, studentů veterinářství, kteří se o zvířata starají. Gepardi, kteří v centru jsou, byli zabaveni pašerákům, kteří je prodávají do Saudské Arábie, kde je mají místní jako mazlíčky. 

Celkový dojem

Somaliland

Somaliland je neskutečně fascinující země, ať už jinakostí krajiny nebo jinakostí kultury než je ta naše. Pro mě osobně to byla jedna z nejzajímavějších cest v mém životě. Vidět gepardy, dotknout se maleb našich předků a sledovat hvězdy s místními a připíjet si čajem s velbloudím mlékem, to jsou jedinečné zážitky.