Cestujeme po světě

Poprvé do Asie: Kdy a kam letět, co s sebou

Vydáno 20. 6. 2016 | Letuška.cz Redakce
Toužíte jet do Asie a hledáte inspiraci? Připravili jsme přehled základních i praktických informací, které se při letu do Asie mohou hodit.

Poprvé do Asie: Kdy a kam letět, co s sebou

Kdybychom měli popsat, co všechno můžete v Asii zažít, nestačily by na ten materiál police v celé Národní knihovně. Asie je pestrá, jiná, neobvyklá, chudá, prostá i honosná a exotická. Portál Letuška provozuje společnost Asiana. Už z názvu vyplývá, že k Asii máme vřelý vztah. Chceme vás dnes inspirovat a připravit na některá specifika, která vás mohou s letenkou do Asie potkat.  

9 rad před cestou do Asie

 1. Ať o vás vždy vědí vaši blízcí. Zaregistrujte se do systému DROZD, který zajišťuje Ministerstvo zahraničí České republiky. Více je ZDE
 2. Zkontrolujte si povolení a víza. Podívejte se na aktuální informace o všech dokumentech, které při cestování do zahraničí potřebujete. Více na našem portálu Viza.cz
 3. Lékařská prohlídka. Zajděte za svým praktickým lékařem a konzultujte s ním všechna specifika cesty do Asie, poradí vám, jak se vypořádat se změnou počasí, změnou času nebo očkováním. Doporučujeme alespoň základní očkování, mezi něž patří vakcinace proti infekční žloutence typu A, B a břišnímu tyfu. Zeptejte se lékaře, zda je platné vaše očkování proti tetanu.
 4. Asie je jiná, počítejte s tím. Před cestou do Asie je nezbytné uvědomit si rozdíl mezi mentalitou orientální a naším evropským způsobem myšlení. Běh myšlenek lidí z východu, je pro nás často nepochopitelný. Zejména jejich pojetí času nám může někdy působit potíže. 
 5. Vezměte si s sebou tištěného průvodce. Může vám to pomoci například v odlehlých oblastech při kontrolách na hranicích. Turisté jsou obecně vnímáni lépe.  
 6. Dobře si prostudujte, kam jedete. Čím víc budete mít informací, tím lépe se připravíte na kulturní rozdíly a situace, které vás mohou potkat – zejména na asijském venkově. 
 7. Okopírujte si dokumenty. Před cestou si pořiďte kopie veškerých cestovních dokumentů, ať už se jedná o letenky, víza či pasy. 
 8. Všechno, co jste se dosud naučili, nemusí platit v Asii. Váš výlet do Asie ale rozhodně bude nezapomenutelný. 

Specifika na cestách do Asie

 • Smlouvání. Setkáte se s ním ve většině asijských zemí a pro Evropany je zpočátku těžké pochopit, že se smlouvá všude a za všech okolností, zejména na tržištích, na ulici nebo v malých krámcích. Je těžké dopředu určit, kolik vlastně máte zaplatit. Stanovte si dopředu limit a nestyďte se říct, že zboží nebo službu vůbec nechcete. "Úspěšně můžete vyjednávat, jenom pokud to berete s humorem a berete to jako hru," radí cestovatelům autor webu ZivotnaBali.cz, kde si na toto téma můžete přečíst velmi zajímavý článek. Najdete ho ZDE
 • Lov zvířat a sběr květin. V řadě asijských zemí jsou velmi přísné předpisy na ochranu životního prostředí. Pozor, abyste nepřekročili pravidla na ochranu živočichů a rostlin, hrozí totiž nejen vysoké pokuty, ale i trestní postih, včetně odnětí svobody. Lov a odchyt živočichů většinou podléhá povolení nebo je zcela zakázán. Existují též pravidla pro sběr rostlin a dokonce i larev některého hmyzu. Doporučujeme proto před odjezdem se seznámit s místními předpisy a důsledně je dodržovat. 
 • Lidé. Ve většině asijských zemí vás mile překvapí vstřícnost a přátelský přístup místních obyvatel, i když žijí prostě a jednoduše. Jistě vás zaujmou i veselé děti. Lidé jsou vesměs značně spontánní, přátelští a družní. Obvykle jednají velmi srdečně a vstřícně, neboť není zvykem odpovídat na něco „ne“.
 • Chudoba i sociální rozdíly. V Asii můžete zažít kulturní šok, zejména při pohledu na chudé nebo toulavé děti, žijící na ulici. Každý cestovatel by měl mít neustále na paměti, že je v zemi hostem. Měl by tedy akceptovat místní způsob života a přizpůsobit se místním zvykům.
 • Náboženství. Asie je kolébkou všech hlavních světových náboženství – islámu, hinduismu, buddhismu, křesťanství, judaismu, taoismu i šintoismu. Nejrozšířenějším náboženstvím v Asii je hinduismus a islám, buddhismus hraje významnou roli v jihovýchodní Asii. Seznamte se dopředu s kulturními i náboženskými odlišnostmi navštívené země, vyhnete se řadě problémů, které mohou vzniknout z nevědomosti. Řada návyků, které považujeme za naprosto normální, může v některých zemích provokovat. Sledujte místní obyvatele, zda se nezouvají, co mají na sobě, když vstupují do náboženských chrámů. Doporučujeme přibalit s sebou lehký šátek, zahalí hlavu, ramena i kolena.   
 • Politika a vaše bezpečí. Doporučujeme vám nepouštět se s místními obyvateli do debat na téma náboženství ani politika. Jste na dovolené, usmívejte se a snažte se chovat vstřícně a přátelsky. 
 • Etiketa a zvyky. Sledujte, co dělají vaši hostitelé nebo ostatní, snažte se je napodobit. Doporučujeme dodržovat pravidlo o tom, že jste v zemi hostem, tudíž se místním zvyklostem přizpůsobujete. 

Zdravotní rizika v Asii

 • Pozor na výškovou nemoc. Obzvlášť při vysokohorské turistice můžete vystoupat až nad hranici 5 000 metrů. Je tu hodně řídký vzduch, dopřejte si dostatek času na aklimatizaci, minimálně tři dny.
 • Nezapomeňte na očkování. Veškeré aktuální informace o povinném i doporučovaném očkování má váš praktický lékař a poradí vám, kam se obrátit. 
 • Pijte jen balenou vodu. Pokud to půjde pochopitelně. Nebalenou vodu se snažte pít vždy jen převařenou. Nedávejte si led v restauraci, nevíte, z jakého zdroje je. Přečtěte si o brčku, které čistí vodu i z kaluže
 • Může vás překvapit dusno. Mnohé části Asie jsou v tropickém pásmu, může vás překvapit dusno a vysoká vlhkost. Hodně pijte a odpočívejte. 
 • Průjmy. Osobní lékárnička je nutná, nezapomeňte na protiprůjmové léky.
 • Slunce a tropické podnebí. Dopředu si zjistěte, jaké je v cíli vaší cesty aktuální počasí, doporučujeme odkaz ZDE Vezměte si vzdušné oblečení a vždy skryjte hlavu před sluníčkem. Hodně pijte.  

Počasí v Asii

Vzhledem k obrovské rozloze Asie zde najdeme všechny hlavní podnebné pásy a podnebí je značně rozmanité. Klima ovlivňuje rozsáhlý pás vysokých hor, mořské proudy i velké vodní plochy. Velká území ve vnitrozemí mají silně kontinentální podnebí s velkými teplotními rozdíly mezi zimou a létem. Na Indickém subkontinentu se setkáte se vzdušným proudem, který je označován jako monzun, to v Evropě nemáme. V období od června do září sem letní monzun přináší vydatné dešťové srážky, a nastává období dešťů, které jsou důležitým zdrojem závlah. Monzuny do některých oblastí přinášejí až extrémní množství srážek, v některých částech Indie nebo Bangladéše může roční úhrn srážek dosáhnout až 10 metrů. Zimní monzun zase přináší množství sněhu. Mezi nejnižší teplotní průměry patří lednové hodnoty v Jakutsku, které běžně klesají pod minus 50 °C, ale naměřeno bylo i minus 71 °C. Naopak nejvyšší teploty se dlouhodobě dají naměřit v Izraeli, kde rtuť teploměru vystoupá nad 52 °C. 

Tipy Letušky: výběr asijských zemí

Země
Proč zrovna sem
Tip Letušky
Oblíbená sezona
Indie
jiný svět i kultura, vlaky, památky, sloni
příroda na jihu Indie
listopad až březen
Thajsko
skvělé jídlo, levné cestování, milí lidé, potápění
hory na severu
listopad až březen
Nepál
hory, prostý život, treky, získáte nadhled
jízda na raftech
září až listopad
Laos
záhadná země, méně turistů, jiné pojetí času, tip pro baťůžkáře
plavba po Mekongu
listopad až únor
Barma
příjemní lidé, nový cestovatelský hit
úchvatné pobřeží
listopad až únor
Kambodža
vstřícná země, chrám Angkor Wat
ostrov Koh Rong
listopad až květen
Vietnam
skvělá kuchyně, neprobádané vnitrozemí, rozmanitost
horská oblast u NghiaLo
prosinec až březen
Šrí Lanka
počasí na koupání, komfort, levně, dobré ovoce, bezpečnost
maják na Dondra Head
leden až duben
Bhútán
málo známá země, takini, organizovaný turismus, bezpečnost
chrám Paro Taktsang
březen až červen, září až listopad
Čína
tradice, kultura, jídlo, historie, rozmanitost, klidní lidé
Národní park Wu-ling-jüan
květen až červen, listopad až prosinec
Japonsko
technika, pokrok, kultura, tradice, jinakost, překvapení na každém kroku
rozkvetlé sakury na jaře
březen až květen, září až listopad

Co s sebou do Asie

Jaký typ dovolené v Asi plánujete? Asie je poměrně levná, vše se dá koupit. Pokud plánujete nákupy, zabalte se tak, abyste na místě mohli vyhodit nepotřebné věci a zabalit suvenýry nebo nakoupené oblečení. Do Asie se většinou létá v zimě, budete tedy možná řešit, že na evropské letiště bude potřeba se dopravit v zimním oblečení. Doporučujeme raději na sebe obléct více vrstev (tričko, triko s dlouhým rukávem, mikina, větrovka), které se dají využít i v Asii. Nechte doma zimní bundu a zimní boty, zabraly by vám zbytečně místo.  

 • Dovolená a odpočinek u moře. Pokud máte v plánu strávit dovolenou v resortu a chcete hlavně odpočívat, bude vám stačit běžná výbava k moři. Turistická centra jsou přizpůsobena návštěvníkům z celého světa a dá se tu všechno potřebné koupit. Nezapomeňte na lékárničku. Hodí se i toaletní papír. 
 • Asie na vlastní pěst. Vy si ponesete svůj svět na zádech. V Asii je většinou teplo a oblečení se dá za pár korun vyprat, proto si vezměte jen minimum oblečení. Co bude chybět, dá se levně koupit včetně léků. Vezměte si toaletní papír, malou baterku, přibalte i prostěradlo a tištěného turistického průvodce. 

Otázky na poslední chvíli 

 1. Nepotřebujete tranzitní vízum? Kdyby ano, kontaktujte naše kolegy z vízového oddělení, více na Viza.cz 
 2. Jaká je aktuální situace v Asii? Veškeré situace monitoruje Ministerstvo zahraničních věcí, vše najdete ZDE 
 3. Máte s sebou i řidičský průkaz? Nikdy nevíte, jestli si nepůjčíte i auto. 
 4. Zastupitelský úřad: víte, kde je? Zapište si adresu a telefonní číslo, pokud ztratíte pas, bude se hodit.