Cestujeme po světě

Poprvé do Asie: Kdy a kam letět, co s sebou

Aktualizováno 19. 9. 2019 | Letuška.cz Redakce
Toužíte jet do Asie a hledáte inspiraci? Připravili jsme přehled základních i praktických informací, které se při letu do Asie mohou hodit.

Poprvé do Asie: Kdy a kam letět, co s sebou

Kdybychom měli popsat, co všechno můžete v Asii zažít, nestačily by na ten materiál police v celé Národní knihovně. Asie je pestrá, jiná, neobvyklá, chudá, prostá i honosná a exotická. Portál Letuška provozuje společnost Asiana. Už z názvu vyplývá, že k Asii máme vřelý vztah. Chceme vás dnes inspirovat a připravit na některá specifika, která vás mohou s letenkou do Asie potkat.  

9 rad před cestou do Asie

image
 1. Ať o vás vždy vědí vaši blízcí. Zaregistrujte se do systému DROZD, který zajišťuje Ministerstvo zahraničí České republiky. Více je ZDE
 2. Zkontrolujte si povolení a víza. Podívejte se na aktuální informace o všech dokumentech, které při cestování do zahraničí potřebujete. Více na našem portálu Viza.cz
 3. Lékařská prohlídka. Zajděte za svým praktickým lékařem a konzultujte s ním všechna specifika cesty do Asie, poradí vám, jak se vypořádat se změnou počasí, změnou času nebo očkováním. Doporučujeme alespoň základní očkování, mezi něž patří vakcinace proti infekční žloutence typu A, B a břišnímu tyfu. Zeptejte se lékaře, zda je platné vaše očkování proti tetanu.
 4. Asie je jiná, počítejte s tím. Před cestou do Asie je nezbytné uvědomit si rozdíl mezi mentalitou orientální a naším evropským způsobem myšlení. Běh myšlenek lidí z východu, je pro nás často nepochopitelný. Zejména jejich pojetí času nám může někdy působit potíže. 
 5. Vezměte si s sebou tištěného průvodce. Může vám to pomoci například v odlehlých oblastech při kontrolách na hranicích. Turisté jsou obecně vnímáni lépe.  
 6. Dobře si prostudujte, kam jedete. Čím víc budete mít informací, tím lépe se připravíte na kulturní rozdíly a situace, které vás mohou potkat – zejména na asijském venkově. 
 7. Okopírujte si dokumenty. Před cestou si pořiďte kopie veškerých cestovních dokumentů, ať už se jedná o letenky, víza či pasy. 
 8. Uložte si číslo do Letušky 234 704 901. Pomůžeme vám nejen s letenkami, ale i v adrenalinových situacích.  
 9. Všechno, co jste se dosud naučili, nemusí platit v Asii. Váš výlet do Asie ale rozhodně bude nezapomenutelný. 

Specifika na cestách do Asie

image
 • Smlouvání. Setkáte se s ním ve většině asijských zemí a pro Evropany je zpočátku těžké pochopit, že se smlouvá všude a za všech okolností, zejména na tržištích, na ulici nebo v malých krámcích. Je těžké dopředu určit, kolik vlastně máte zaplatit. Stanovte si dopředu limit a nestyďte se říct, že zboží nebo službu vůbec nechcete. "Úspěšně můžete vyjednávat, jenom pokud to berete s humorem a berete to jako hru," radí cestovatelům autor webu ZivotnaBali.cz, kde si na toto téma můžete přečíst velmi zajímavý článek. Najdete ho ZDE
 • Lov zvířat a sběr květin. V řadě asijských zemí jsou velmi přísné předpisy na ochranu životního prostředí. Pozor, abyste nepřekročili pravidla na ochranu živočichů a rostlin, hrozí totiž nejen vysoké pokuty, ale i trestní postih, včetně odnětí svobody. Lov a odchyt živočichů většinou podléhá povolení nebo je zcela zakázán. Existují též pravidla pro sběr rostlin a dokonce i larev některého hmyzu. Doporučujeme proto před odjezdem se seznámit s místními předpisy a důsledně je dodržovat. 
 • Lidé. Ve většině asijských zemí vás mile překvapí vstřícnost a přátelský přístup místních obyvatel, i když žijí prostě a jednoduše. Jistě vás zaujmou i veselé děti. Lidé jsou vesměs značně spontánní, přátelští a družní. Obvykle jednají velmi srdečně a vstřícně, neboť není zvykem odpovídat na něco „ne“.
 • Chudoba i sociální rozdíly. V Asii můžete zažít kulturní šok, zejména při pohledu na chudé nebo toulavé děti, žijící na ulici. Každý cestovatel by měl mít neustále na paměti, že je v zemi hostem. Měl by tedy akceptovat místní způsob života a přizpůsobit se místním zvykům.
 • Náboženství. Asie je kolébkou všech hlavních světových náboženství – islámu, hinduismu, buddhismu, křesťanství, judaismu, taoismu i šintoismu. Nejrozšířenějším náboženstvím v Asii je hinduismus a islám, buddhismus hraje významnou roli v jihovýchodní Asii. Seznamte se dopředu s kulturními i náboženskými odlišnostmi navštívené země, vyhnete se řadě problémů, které mohou vzniknout z nevědomosti. Řada návyků, které považujeme za naprosto normální, může v některých zemích provokovat. Sledujte místní obyvatele, zda se nezouvají, co mají na sobě, když vstupují do náboženských chrámů. Doporučujeme přibalit s sebou lehký šátek, zahalí hlavu, ramena i kolena.   
 • Politika a vaše bezpečí. Doporučujeme vám nepouštět se s místními obyvateli do debat na téma náboženství ani politika. Jste na dovolené, usmívejte se a snažte se chovat vstřícně a přátelsky. 
 • Etiketa a zvyky. Sledujte, co dělají vaši hostitelé nebo ostatní, snažte se je napodobit. Doporučujeme dodržovat pravidlo o tom, že jste v zemi hostem, tudíž se místním zvyklostem přizpůsobujete. 

Zdravotní rizika v Asii

image
 • Pozor na výškovou nemoc. Obzvlášť při vysokohorské turistice můžete vystoupat až nad hranici 5 000 metrů. Je tu hodně řídký vzduch, dopřejte si dostatek času na aklimatizaci, minimálně tři dny.
 • Nezapomeňte na očkování. Veškeré aktuální i