Tipy Letušky

Jarní tip na daleký výlet: Japonsko slaví svátek sakur Hanami

Vydáno 31. 3. 2016 | Letuška.cz Redakce

Jarní tip na daleký výlet: Japonsko slaví svátek sakur Hanami

Na přelomu března a dubna ovládne celé Japonsko fenomén jménem Hanami, což v překladu znamená "obdivování květu sakur". V parcích, na březích řek, ve městech a zahradách začínají kvést stromy podobné našim třešním. A podívaná je to náramná, květy jsou bílé, světle i tmavě růžové. A jsou jich v parcích desítky a ve městech celá stromořadí. Sakury jsou nejen půvabný symbol jara, ale jejich květy rozzáří stromy vždy jen na krátkou chvíli a Japonci je oslavují i proto, že představují i stesk a pomíjivost. V Japonsku je tento jarní svátek velmi oblíbený. Pokud hledáte pěkný důvod k rezervaci letenky do Japonska, zvolte některý z termínů na začátku dubna. Hanami se slaví v celém Japonsku. Lidé oslavují příchod jara a počátek kvetení stromů už od 3. století. V některých oblastech se opěvuje i květ slivoní.  

Kdy a kde se v Japonsku slaví Hanami

Přesnou dobu, kdy začínají sakury kvést, určují každý rok meteorologové. Zprávu o blížícím se termínu květu oznamují zpravodajské servery a je všemi Japonci velmi napjatě očekávána. Doba kvetení je totiž ovlivněna počasím a množstvím srážek. Sakury začínají rozkvétat na jihu Okinawy, kde je v plném květu můžete obdivovat kolem 30. března. V Kjótu a Tokiu rozkvétají sakury většinou na konci března nebo začátkem dubna. Rozkvět sakurových stromů postupuje do oblastí ve vyšších nadmořských výškách a na sever, na Hokkaidó přichází o několik týdnů později, až kolem 10. května.

Jak se slaví Hanami

V době Hanami se lidé navzájem navštěvují a setkávají se se svými přáteli či rodinnými příslušníky v parcích. Rodiny i velké společnosti přátel uspořádají piknik a v rámci svátku slaví, zpívají, jedí tradiční japonské pokrmy a pijí saké. Stromy bývají ozdobeny papírovými lampiony nebo barevnými světelnými girlandami, což v nočním světle a pod záplavou růžových květů nastolí působivou atmosféru. Oslavy probíhají hluboko no noci a celý svátek Hanami trvá zhruba dva týdny. 

Zajímavosti o Hanami

  • Obdivování květů slivoní si oblíbila starší gererace. Oslavy nejsou tak bujaré. Historie svátku sahá až do 3. století a vznikl ještě před Hanami. Slivoně totiž hrály v Japonské historii podobnou úlohu jako sakury, ale tradice pěstování japonských třešní u tehdejších vládců převládla.    
  • Podle květu sakur se dříve určovalo, jaká bude v létě úroda a jak úspěšná bude sezona růstu rýže.  
  • Křehké, převážně růžové květy sakur symbolizují pomíjivou krásu života. Shluky květů sakur také symbolizují oblaka.
  • Japonští piloti ve druhé světové válce měli na letounech namalovány květy sakury nebo si s sebou brali na větvičky stromů do kabiny. 
  • Květy sakur jsou tématem mnoha japonských básní a písní. Sakury jsou častým motivem japonských obrazů, tradičních perokreseb. Najdete je na kimonech, porcelánu a keramice
  • Svátek v dobách vzniku patřil jen vyvoleným. Sakury do Japonska přišly z Číny a nejprve se objevily v zahradách vládců. 

Užijte si exotiku

Použité fotografie: Núria, Dominik Siedlecki