Cestujeme po světě

Věž, pavouk či zlatá střecha! Prohlédněte si 7 zajímavých letištních budov

Vydáno 8. 1. 2016 | Letuška.cz Redakce
Letištní terminály bývají nejvytíženějšími budovami v zemi. Slouží nejen jako užitečné místo a křižovatka pro miliony cestujících, ale představují prestižní vstupní bránu do konkrétní země. Všechny tyto aspekty musí architekti zhmotnit v návrhu.

Střízlivé, elegantní i rozšafné. Vybrali jsme sedm zajímavých letištních budov

Jsme sice specialisté na levné letenky, ale dnes zůstaneme na zemi. Společně se projdeme po architektonicky zajímavých letištních budovách. 

Letiště v gruzínském Kutaisi: Komikův červený nos uprostřed pustiny 

Pokud byste zabloudili, výrazně červené nároží vaše oči povede přímo ke vchodu. Kutaisi je druhé největší město v Gruzii, žije v něm obyvatel jako ve třetině Brna. Autor návrhu architekt Ben van Berkel k projektu říká: “Nové letiště obklopí cestujícího ztělesněním okolností místa. Chvíle odlétajících i navrátivších se jsou oslavovány velkým rozponem, otevřeným prostorem i vysokým stropem letištní haly, jež odkazují na podobná velká gesta uplatněná u slavných železničních nádraží minulosti.” 

Malá a půvabná věž na letišti v Mestii 

V Gruzii ještě zůstaneme, ale přesuneme se do výšky zhruba 1500 metrů nad mořem. Koncem léta 2010 bylo letiště v horském městečku Mestia uzavřeno a přes zimu opraveno. Během pouhých tří měsíců byla postavena pozoruhodná nová letištní budova. Někteří její tvar popisují jako chromozom. Její návrh zpracoval renomovaný německý architekt Jürgen Mayer, který se pokusil dát moderní tvář tradičním stavbám  věžím, které v minulosti sloužily jako malé pevnosti, a které jsou i zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Zajímavé stavby městečku pod kavkazskými velikány dominují. Mestia je střediskem horské turistiky a alpinismu, doporučujeme (kromě zastávky u zajímavé letištní budovy) například trek do Ushguli

Letiště v Ammánu s bublinami na střeše

Bubliny, nebo palmové listy? To už rozhodněte sami, až se do Ammánu vypravíte a budete z kabiny letadla sledovat zdejší budovu terminálu. V jordánském hlavním městě Ammán bylo v roce 2013 otevřeno zcela nové mezinárodní letiště Queen Alia International Airport. Kromě otevřených prostor, které poskytují cestujícím výhled na letištní plochu, je návrh architektů z britského architektonického studia Foster + Partners zajímavý i tvarem střechy, ten z výšky připomíná... rozhodněte vy.   

Velkolepost Petrohradu sluší. Mají zde terminál se zlatou střechou

Až budete mít letenky do Petrohradu, připravte se na velkorysou architekturu, která vás obklopí už na letišti. Architekti se inspirovali zdejšími hisotrickými stavbami, sochami i další výzdobou a letištní terminál uzavřeli z vnitřní strany zlatou střechou. Terminál je navržen tak, aby odolal i největším teplotním výkyvům. Podle slov tvůrců z Grimshaw Architects, kteří působí ve Velké Británii, USA, Spojených Arabských Emirátech i Austrálii, je zdejší letiště postaveno nejen jako brána do Petrohradu, ale i celého Ruska. Určitě se vám bude při cestování hodit i průvodce po Petrohradu

Létající talíř na čtyřech pavoučích nohách v Los Angeles

Velmi neobvyklou letištní stavbu můžete vidět na losangelském letišti, kterému se (podle IATA kódu) familiérně říká LAX. Až budete mít letenky do Los Angeles, prohlédněte si čtyři subtilní pilíře, které drží kruhovou letištní věž. Dříve bylo možné se pomocí výtahu dostat dovnitř a prohlédnout si interiér, ale po 11. září 2011 je "pavouk" pro veřejnost nepřístupný. Autory jsou William Pereira a Charles Luckman.

Elegantní vlna na letišti v Montevideu v Uruguayi 

Carrasco International Airport je nejdůležitějším letištěm v Uruguayi a nová budova měla podle zadání investorů působit jako významná vstupní brána do země. Tvar terminálu ladně kopíruje terén a střešní konstrukce se zvedá a mění v nenásilnou vlnu. I když působí subtilně, celková plocha střechy zabírá 4 hektary. Projekt navrhl renomovaný architekt Rafael Viñoly.

Letiště v Marrákeši svítí jako bílý marocký palác

Výrazná architektura terminálu Marrakech Menara Airport, kopírující tradiční marocké stavby. Tvůrci použili klasické islámské motivy a sestavili z nich síť, která tvoří konstrukci budovy a zároveň představuje estetický prvek. I moderní interiér nijak neurazí cestovatele, kteří s letenkou do Maroka míří za původní kulturou. Interiér zdobí tepané lustry i ručně vázané koberce.

Použité fotografie: Thomas Leuthard, UNStudio, Archiv PPRuNe, FosterandPartners, Grimshaw architects, WorldViator, Wendy Gallagher, CasaMor