Cestujeme po světě

Věž, pavouk či zlatá střecha! Prohlédněte si 7 zajímavých letištních budov

Vydáno 8. 1. 2016 | Letuška.cz Redakce
Letištní terminály bývají nejvytíženějšími budovami v zemi. Slouží nejen jako užitečné místo a křižovatka pro miliony cestujících, ale představují prestižní vstupní bránu do konkrétní země. Všechny tyto aspekty musí architekti zhmotnit v návrhu.

Střízlivé, elegantní i rozšafné. Vybrali jsme sedm zajímavých letištních budov

Jsme sice specialisté na levné letenky, ale dnes zůstaneme na zemi. Společně se projdeme po architektonicky zajímavých letištních budovách. 

Letiště v gruzínském Kutaisi: Komikův červený nos uprostřed pustiny 

image

Pokud byste zabloudili, výrazně červené nároží vaše oči povede přímo ke vchodu. Kutaisi je druhé největší město v Gruzii, žije v něm obyvatel jako ve třetině Brna. Autor návrhu architekt Ben van Berkel k projektu říká: “Nové letiště obklopí cestujícího ztělesněním okolností místa. Chvíle odlétajících i navrátivších se jsou oslavovány velkým rozponem, otevřeným prostorem i vysokým stropem letištní haly, jež odkazují na podobná velká gesta uplatněná u slavných železničních nádraží minulosti.” 

Malá a půvabná věž na letišti v Mestii 

image

V Gruzii ještě zůstaneme, ale přesuneme se do výšky zhruba 1500 metrů nad mořem. Koncem léta 2010 bylo letiště v horském městečku Mestia uzavřeno a přes zimu opraveno. Během pouhých tří měsíců byla postavena pozoruhodná nová letištní budova. Někteří její tvar popisují jako chromozom. Její návrh zpracoval renomovaný německý architekt Jürgen Mayer, který se pokusil dát moderní tvář tradičním stavbám  věžím, které v minulosti sloužily jako malé pevnosti, a které jsou i zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Zajímavé stavby městečku pod kavkazskými velikány dominují. Mestia je střediskem horské turistiky a alpinismu, doporučujeme (kromě zastávky u zajímavé letištní budovy) například trek do Ushgu