Tipy Letušky

Přistání na Skiathosu na vlastní kůži: "Praštil s tím jako řezník s kusem jater"

Vydáno 14. 4. 2015
Jste fandové letectví a máte rádi moře? Víte o tom, že v Evropě existuje letiště, kde letadla přistávají pár metrů od hladiny moře? Pojďte se podívat na řecký ostrov Skiathos.

Skiathos: Od letiště pěšky na pláž

image

Pláž Agistri, Skiathos, Řecko. Foto: archiv Letuška

Čeká vás moře, oblázkové pláže, slunce... a natáčel se tady muzikál Mamma mia! s Meryl Streepovou. Skiathos je malebný řecký ostrov v Egejském moři, kde obyvatelé žijí převážně z peněz, které zde utrácejí turisté. Přistání na místním letišti ale vyplaví do žil trochu adrenalinu – zdejší přistávací plocha je extrémně krátká a úzká, měří pouhých 1628 x 30 metrů. 
 

Jak přistávají letadla na Skiathosu

image

Přistání Monarch A320-214 na letišti Skiathos LGSK/JSI. Foto: Joshua Risker

"Většina letadel si nemá čas hrát na jemné přistání a praští s tím jako řezník játry o stůl," píše JackBrno o přistání na Skiathosu v diskusi na cestovatelském serveru Airways.cz. "Brždění bylo opravdu drsné," zní v popisu o přistání na ostrově. Dráha na Skiathosu je totiž jedna z nekratších na světě. Letiště Skiathos je oblíbeným cílem nejen turistů, ale i domorodců. V jeho bezprostřední blízkosti u svodidel je volné prostranství, odkud je možné umění pilotů sledovat.
 

Nebezpečná letiště, kde piloti měří přistání na metry  

  • Courchevel ve Francii. Start, přejet jeden kopec, sjet z kopce a odlepit se od země, tak se přistává v kopcích mezi sjezdovkami na dráze, která měří pouhých 535 metrů. Zajímavé je, že se přistává do kopce a vzlétá z kopce. Všichni piloti, kteří zde přistávají, musí mít speciální licenci pro horské piloty. 
  • Letiště Juancho E. Yrasquin na Sabě v Nizozemských Antilách. Se svými 395 metry je zdejší ranvej na ostrově nejkratší na světě. Velká letadla zde přistávat nemohou, potíže mají i malé letouny.   
  • Letiště Gibraltar. Letiště obklopuje ze dvou stran moře, přistávací dráha měří pouhých 1 828 metrů, takže při přistávacím a vzletovém manévrování musí být piloti velice přesní.
  • Letiště Bolzano. Udělejte si výlet do Jižního Tyrolska, je to blízko a přistání na letišti v horách je malé dobrodružství. Pilot musí proletět klikatým údolím a vyhnout se skalám.

Jak se dostat na Skiathos

image
 
Boeing 737-800 společnosti SmartWings. Foto: Jordi Plantalech i Sirvent
 
Letenky do Řecka jsou mezi turisty velmi oblíbené, obzvlášť v létě. Na Skiathos můžete cestovat například se společností SmartWings. Další aerolinky létají z Vídně a dalších měst. Nebo se dá letět z cestovní kanceláří charterovým letem. Letiště Papadiamantis leží 4 km jihovýchodně od města Skiathos – Chora. Na ostrov se dostanete i lodí, třeba z řeckého přístavu Volos.