Tipy Letušky

Přistání na Skiathosu na vlastní kůži: "Praštil s tím jako řezník s kusem jater"

Vydáno 14. 4. 2015
Jste fandové letectví a máte rádi moře? Víte o tom, že v Evropě existuje letiště, kde letadla přistávají pár metrů od hladiny moře? Pojďte se podívat na řecký ostrov Skiathos.

Skiathos: Od letiště pěšky na pláž

Pláž Agistri, Skiathos, Řecko. Foto: archiv Letuška

Čeká vás moře, oblázkové pláže, slunce... a natáčel se tady muzikál Mamma mia! s Meryl Streepovou. Skiathos je malebný řecký ostrov v Egejském moři, kde obyvatelé žijí převážně z peněz, které zde utrácejí turisté. Přistání na místním letišti ale vyplaví do žil trochu adrenalinu – zdejší přistávací plocha je extrémně krátká a úzká, měří pouhých 1628 x 30 metrů. 
 

Jak přistávají letadla na Skiathosu

Přistání Monarch A320-214 na letišti Skiathos LGSK/JSI. Foto: Joshua Risker

"Většina letadel si nemá čas hrát na jemné přistání a praští s tím jako řezník játry o stůl," píše JackBrno o přistání na Skiathosu v diskusi na cestovatelském serveru Airways.cz. "Brždění bylo opravdu drsné," zní v popisu o přistání na ostrově. Dráha na Skiathosu je totiž jedna z nekratších na světě. Letiště Skiathos je oblíbeným cílem nejen turistů, ale i domorodců. V jeho bezprostřední blízkosti u svodidel je volné prostranství, odkud je možné umění pilotů sledovat.
 

Nebezpečná letiště, kde piloti měří přistání na metry  

  • Courchevel ve Francii. Start, přejet jeden kopec, sjet z kopce a odlepit se od země, tak se přistává v kopcích mezi sjezdovkami na dráze, která měří pouhých 535 metrů. Zajímavé je, že se přistává do kopce a vzlétá z kopce. Všichni piloti, kteří zde přistávají, musí mít speciální licenci pro horské piloty. 
  • Letiště Juancho E. Yrasquin na Sabě v Nizozemských Antilách. Se svými 395 metry je zdejší ranvej na ostrově nejkratší na světě. Velká letadla zde přistávat nemohou, potíže mají i malé letouny.   
  • Letiště Gibraltar. Letiště obklopuje ze dvou stran moře, přistávací dráha měří pouhých 1 828 metrů, takže při přistávacím a vzletovém manévrování musí být piloti velice přesní.
  • Letiště Bolzano. Udělejte si výlet do Jižního Tyrolska, je to blízko a přistání na letišti v horách je malé dobrodružství. Pilot musí proletět klikatým údolím a vyhnout se skalám.

Jak se dostat na Skiathos

 
Boeing 737-800 společnosti SmartWings. Foto: Jordi Plantalech i Sirvent
 
Letenky do Řecka jsou mezi turisty velmi oblíbené, obzvlášť v létě. Na Skiathos můžete cestovat například se společností SmartWings. Další aerolinky létají z Vídně a dalších měst. Nebo se dá letět z cestovní kanceláří charterovým letem. Letiště Papadiamantis leží 4 km jihovýchodně od města Skiathos – Chora. Na ostrov se dostanete i lodí, třeba z řeckého přístavu Volos.
 

Co musíte zažít na ostrově Skiathos

 

Pláž Lalaria, Skiathos, Řecko. Foto: archiv Letuška

  • Sklenka vína v jedné z taveren. Městečko Skiathos je vystavěno kaskádově na svahu, podobně jako většina ostatních přístavů na řeckých ostrovech. Domy s bílou fasádou a červenými střechami udělají vaší sklence červeného úžasnou kulisu. 
  • Výlet do vnitrozemí. Pryč od rušného pobřeží! Půjčte si auto nebo skútr a vydejte se do panenské přírody ve vnitrozemí. Budete za cvrkotu cikád míjet borovicové háje, vinohrady a dlouhé olivové sady.
  • Středověké městečko Kastro. Pokud hledáte romantiku, zavítejte právě sem. Historie sahá až do 15. století a město si dodnes uchovalo atmosféru dávno skončených časů. 
  • Pláž Lalaria. Je obklopena skalami a září bílou barvou písku. Dostanete se na ni jen lodí a nedostupnost je odměněna úchvatně čistým mořem a krásnou pláží.