Cestujeme po světě

Průvodce po Petrohradu

Aktualizováno 17. 10. 2019 | Letuška.cz Redakce
Až poletíte do Petrohradu, vytiskněte si našeho podrobného průvodce. Pomůžeme vám dostat se z letiště a přidáme tipy kam zajít na jídlo.

Letíme do Petrohradu: Jak z letiště, co navštívit a kam zajít na jídlo

Po víc než dvě stě let byl hlavním městem Ruské říše. Vystavěl ho car Petr I. na začátku 18. století a město si rychle získalo přezdívku Benátky Severu. Celé centrum totiž stojí na několika ostrovech oddělených desítkami kanálů, po kterých se i dnes můžete nechat svézt na lodičkách. Po ruských carech tu zůstaly desítky paláců, galerií, obřích fontán a širokých bulvárů. Ermitáž, křižník Aurora, Chrám Kristova vzkříšení – Spasitele na krvi. V Petrohradě na vás zkrátka na každém kroku dýchá atmosféra tří předešlých století.

S letenkou do Petrohradu

„Petrograd“ výjimečně říkají tomuto městu i Rusové, ovšem jinak je toto slovo ve světě téměř neznámé. Metropole na Něvě se většinou označuje jako Saint-Petersburg neboli poruštěně Sankt-Petěrsburg. Aerolinky i nízkonákladoví dopravci sem létají hned z několika českých měst. Letenku do Petrohradu můžete koupit z Prahy, Brna, Ostravy, Pardubic či Karlových Varů. No a samozřejmě také z blízké Vídně.

Letiště v Petrohradu

Je trochu s podivem, že víc než pětimilionová megalopole využívá pouze jedno mezinárodní letiště. Pulkovo je ovšem obří komplex, který po nedávných úpravách dokáže ročně pojmout na 14 milionů pasažérů. Pro vnitrostátní lety a lety do států SNG se využívá zejména terminál Pulkovo 1, s pasažéry z Evropy či odjinud pravděpodobně letadlo přistane k terminálu Pulkovo 2. Odletový terminál nedávno prošel rekonstrukcí, příletová hala ovšem stále dýchá atmosférou konce socialismu. Odbavení ale probíhá mnohem rychleji než například před deseti lety.

Jak se dostat z letiště do Petrohradu

Pulkovo leží asi patnáct kilometrů od centra „Pítěru", jak tomuto městu říkají místní. Bohužel sem nejezdí metro ani vlak.
  • Cesta z letiště autobusem: Na první stanici metra – Moskovskaja – vás ovšem pohodlně zaveze autobus hromadné dopravy. Od příletové haly terminálu Pulkovo 1 jezdí do města autobus N39. Autobusy pendlují mezi metrem a letištěm každých 12 až 20 minut od půl šesté ráno až do půl druhé hodiny v noci. Cesta zabere asi půl hodiny a přijde na 25 rublů, tedy asi 15 korun.
  • Bezplatně mezi terminály: Naproti příletové hale terminálu Pulkovo 2 stává autobus N13. I ten má konečnou ve stanici metra Moskovskaja. Cesta přijde na 25 rublů a zabere asi půl hodiny. Mezi oběma letištními terminály navíc pendluje bezplatná přeprava určená pro pasažéry, kteří tu přestupují.
  • Do Petrohradu taxíkem nebo maršrutkou: Pro cestu do města můžete využít také nepřeberné množství taxíků anebo tzv. maršrutek, tedy mikrobusů, které stávají před příletovou halou. Mají své trasy a ceny, ale s řidiči se dá domluvit prakticky na čemkoli. Jsou tedy ochotní vám zastavit, kde si poručíte.

Výstřel, který přejmenoval město na Leningrad

Dvě stě let byl Petrohrad hlavním městem carského Ruska. Výstřel z Aurory, který měl údajně zahájit Velkou říjnovou revoluci, jej později připravil nejen o toto postavení, ale také o jméno. Petrohrad se na skoro sedmdesát let stal Leningradem. Během druhé světové války, neboli Velké vlastenecké, jak jí říkají Rusové, se město proslavilo, když odolalo víc než dvouleté blokádě Wehrmachtu. Památkami na tohle všechno Petrohrad stále žije.

Co musíte vidět při návštěvě města?

image
Pokud máte na procházky jen málo času, vystupte z metra na stanici Majakovskaja. Otevře se před vámi Něvský prospekt, hlavní třída Petrohradu. Široký bulvár spojuje jeden zákrut řeky Něvy s druhým, začíná u kláštera Alexandra Něvského a končí až u Ermitáže. Vydejte se směrem do centra a cestou minete desítky honosných památek. Za řekou Fontánkou po levé straně nepřehlédněte památník Kateřiny Veliké a jejích „poklonniků“, tedy obdivovatelů, pomocníků ale také milenců.

Chrám na místě, kde zavraždili cara

image
Až se dostanete na most přes kanál Gribojedova, na jeho nábřeží se po pravé straně naskytne úchvatný pohled na Chrám Kristova vzkříšení – Spasitele na krvi. Barevný kostel s pestrými věžičkami postavili na konci 19. století v pseudoruském stylu na místě zavraždění cara Alexandra II. Vstup do chrámu přijde dospělé na 250 rublů, studenty s ISIC na 150 rublů a děti do 18 let na 50 rublů. Návštěva stojí za to, stěny chrámu jsou celé pokryté ikonami a mozaikami. Je to živé muzeum, tepající srdce církve v Petrohradě.
Pokud se vydáte po „Něvském“ dál, po levé straně uvidíte monumentální Kazanský chrám. Tato katedrála s dlouhou kolonádou je volně přístupná. Chrám měl pohnutou historii. Býval místem odpočinku generálů, je tu pochovaný například Kutuzov. Komunisté z něj ale udělali muzeum víry a ateismu.

Picasso, Michelangelo, antika i sfingy. To je Ermitáž

image
Za řekou Mojkou se před vámi otevře překrásné Palácové náměstí. Jeho levou část ohraničuje jeden z paláců Ermitáže, kdysi sídla ruských panovníků. Návštěvu této největší světové galerie si nemůžete nechat ujít. Říká se, že tu může člověk chodit po celý rok a každý den objevova