Aktuality

Nová pravidla pro vydávání pasů od ledna 2016

Aktualizováno 23. 8. 2019
Od 1. ledna 2016 se mění podmínky pro vydávání pasů. Cena za vyřízení nového pasu ve standardní lhůtě se nemění – zůstává na částce 600 Kč.

Nová pravidla pro vydávání pasů od ledna 2016 

Jaké jsou změny ve vydávání pasů od ledna 2016? Vyřízení běžného dokladu bude jednodušší, změny se týkají i takzvaných rychlopasů. Expres pas je nyní se strojově čitelnými biometrickými údaji a jeho vydání trvá nejdéle šest pracovních dní. Dosud se na rychlopas čekalo patnáct dní.
 

Rychlopas a jednodušší vyřízení pasu na úřadech

  • Cestovní doklady bez biometrických údajů: Již se nevydávají. Základní cena pasu, pokud ho dostávají lidé do 30 dnů, zůstane stejná jako teď, tedy 600 korun.
  • Běžné pasy: Nový doklad si budete moci vyzvednout i na jiném úřadě, než kde máte trvalé bydliště. 
  • Kde podat žádost a vyzvednout pas: Podat žádost o vydání cestovního pasu a převzít vyhotovený pas je možné na kterémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností. Pokud si chcete vyzvednout pas na jiném úřadě, než jste podali žádost, je to možné, zaplatíte navíc poplatek 100 Kč.  
  • Rychlopas (expres pas): Rychlopas s biometrickými údaji můžete vyřídit do 6 pracovních dnů, jeho platnost je 10 let, platnost rychlopasů u dětí do 15 let je 5 let. Rychlopasy je ale třeba vyzvednout v místě podání žádosti. Dospělí zaplatí 4 000 Kč, děti 2 000 Kč.  

Vízum u nás na Letušce

Víme, které dokumenty potřebujete k vyřízení víza do celého světa.

  • Poradí vám naši vízoví specialisté na adrese info@viza.cz
  • Aktuální informace najdete na našem webu Viza.cz