Kam jít v Bangkoku na jídlo a tipy, kde ušetřit

Kam jít v Bangkoku na jídlo a tipy, kde ušetřit

Poradili jsme vám cestu z letiště do Bangkoku a jak cestovat městskou hromadnou dopravou. Dnes vám prozradíme, kam se jít v Bangkoku podívat a kde se dobře najíst. 

To nej z Bangkoku

Thajci Bangkok znají pod jménem Krung Thep Maha Nakhon nebo zjednodušeně Krung Thep. Město zaujímá 1 568 km² v deltě řeky Chayo Praya ve středním Thajsku a žije zde více než 8 milionů obyvatel, což je 12,6 % všech obyvatel země. Přes 14 milionů lidí (22,2 %) žijících v okolí metropolitní oblasti Bangkoku, z něj dělá světové velkoměsto.

Bangkok, stejně jako všechny metropole světa, je směskou lidí a nálad závislých nejen na denní době. Bangkok je městem na jedné straně okázalých náboženských staveb a klidu, které přinášejí, na druhé straně místem té nejhrubší neřesti v podobě nevázaného nočního života nabízejícího snad všechny sexuální úchylky, co na světě existují.

Většina turistů okamžitě po příjezdu zamíří do oblasti Banghlamphu, které je vyhlášeným centrem cestovatelů. Nejdete tu proto to nejlevnější ubytování ve městě. Srdcem Banglamphu je ulice Khao San, které je legendárním cestovatelským ghettem, kde stále ještě žije Bob Marley, pivo teče proudem a stánky přetékají rádoby etnickým zbožím. Oblast je také v blízkosti pamětihodností královského paláce, Watu Po, Národního muzea nebo Golden Mount.

K nejbarvitějším a nejtypičtějším asijským čtvrtím patří Chinatown (Čínská čtvrť), která je nedaleko vlakového nádraží Hualamphong Station. Je zde pár levných hotýlků. Střed města tvoří Siam Square a Ploenchit Road, což je změť obchůdků a restaurací, stejně jako moderních nákupních center. Překročení řeky na západní břeh se dostanete do oblasti Thonburi, kde kdysi Bangkok vyrůstal. Tato část je v současnosti místem klidných procházek po nejstarších místech města. Je zde velmi pestrá architektura od chudých chatrčí až po okázalé rezidence.

Kriminalita, prostituce

Místem paláce Vimanmek, Watu Benjamabophit a ZOO je rozlehlá a okázalá čtvrť Dusit. Je královským městem od doby vlády Rámy V. Místem legendárního víkendového trhu je čtvrť Chatuchak na severu města. Mezi východním koncem ulice Silom a Suriwong najdete vykřičenou čtvrť Patpong, sexuální Disneyworld Thajska.  Lze zde shlédnout kromě vyhlášených go-go barů i obchody se zbožím veškeré kvality.

Bangkok má relativně mírnou kriminalitu, ve srovnání s městskými protějšky po celém světě. Dopravní nehody jsou hlavní nebezpečí, zatímco přírodní katastrofy jsou vzácné. Ačkoliv hrozba nebezpečí je v Bangkoku poměrně nízká, lidé si musí dávat pozor na kapsáře a podvody s kreditními kartami.

Kde se v Bangkoku najíst

Říká se, že polovina populace Thajska vaří pro tu druhou polovinu. Jídlo je vynikající, nezávadné a hlavně rozmanité. Nebojte se „ jíst na ulici“. Dobrou volbou jsou restaurace, kde stojí jídlo přes 100 THB – volte Curry nebo Pad Thai, smažené nudle nebo rýži. V obchodních centrech volte bufety, které nabízejí dobré a levné jídlo, kolem 80 THB. Na ulici jsou ceny nejlevnější, volte smažené nudle nebo rýži. Od věci není ani zkusit smažené kuře, saranče nebo švába. Cena kolem 30 THB. Velice důležitým místem pro nákup potravin je v Thajsku řetězec obchodů 7/11, který má otevřeno nonstop. Dostanete zde ranní kávu, hygienické potřeby, stejně jako instantní polévku nebo čerstvý croissant. Pivo je zde nejlevnější.

Kde se v Bangkoku ubytovat

Nejlevnější ubytování najdete v oblasti Khao San Road ve čtvrti Banghlamphu, kam míří většina batůžkářů. Ubytování zde najdete od 250 TBH za pokoj. Dejte pozor, čím blíže je pokoj centra dění, tím méně se vyspíte. Několik batůžkářských hotýlků najdete i v oblasti Čínské čtvrti, které nemají ale valnou úroveň, ubytovává se zde mnoho Thajců. V oblasti Siam Square se levné hotýlky soustředí kolem ulice Soi Kasemsan 1.

Noční život v Bangkoku

Nejvyhlášenějšími místy neřesti v Bangkoku je Patpong, mezi turisty asi nejznámější.  Nachází se zde mnoho go-go barů, slečen u tyče a míst, kde si můžete dát drahé pivo. Soi Cowboy a Nana Plaza jsou ulice podél kterých jsou desítky go-go barů. Příjemnější zábavu nabízejí music bary v oblasti Soi Langsuan nebo Sarasin Road. Diskotéky pořádají vyhlášené noční kluby, jejichž seznam dostanete v každém hostelu. Většina lepších hotelů pořádá i své vlastní diskotéky. Dobrým poznáním tradic je shlédnutí kulturní vystoupení thajského tance a tradiční hudby, které jsou proložené ukázkami bojového umění. Doporučen je Baan Thai na Sukhumvit Road nebo Muang Shrine za Grand Palace. Na stadionu Lumphini nebo Rajdamnoen lze zažít i zápas thajského boxu. Lístek koupíte už od 200 THB.

Nakupování v Bangkoku

Bangkok je město, kde se dobře nakupuje. Je vyhlášen prodejem hedvábí, drahých kamenů i nejnovější módy. V centru města kolem Siam Centre je mnoho nákupních center s módními butiky, obchody, ale třeba i knihkupectvími. Vyhlášené jsou i barevné trhy v oblasti Čínské čtvrti nebo květinový trh Pak Khlong Talak. Ovšem nejvyhlášenějším trhem v Bangkoku je víkendový trh Chatuchak, kde seženete rukodělné výrobky, tradiční textil a hodnotné suvenýry z celého Thajska. Hitem mezi cestovateli je nechat si ušít v Bangkoku šaty na míru. Materiál zde není drahý a práce je hotova do druhého dne. V Bangkoku, stejně jako v celé Asii, seženete padělky všech výrobků všech značek. V oblasti kolem Khao San Road či Patpongu zkrátka seženete cokoli.

Služby v Bangkoku

 • Lékařská péče

Cestovatelům je pro běžné ošetření doporučována Travim Bangkok Medical Centre na ulici Soi hitlom nebo soukromá Bumrungrad Hospital na ulici Soi. Bangkok má 42 veřejných nemocnic, 5 univerzitních nemocnic, 98 soukromých nemocnic a 4 063 registrovaných klinik. Do nemocnic v Bangkoku jezdí mnoho cizinců kvůli levnějším službám. Odhaduje se, že v roce 2011 navštívilo Bangkok 200 000 zdravotních turistů. Máte-li potřebu jakékoli plastické operace, volte jednoznačně Bangkok! Hygienické potřeby včetně léků je možné dostat v obchodech několika západních řetězců.

 • Policie

Linka 191, anglicky mluvící úředník pro komunikace s turisty je na lince 1699.

 • Turistické informace

Státní informační centrálou je TAT (Tourism Authority of Thailand).  Lepší je však komunikovat s recepčními na hotelech či prodejci v jednotlivých cestovních kancelářích. Internet, nejčastěji už wi-fi, je dnes v Asií již samozřejmostí na každém hotele, restauraci či kavárně.

Co musíte v Bangkoku vidět

V Bangkoku se nachází neuvěřitelné množství chrámů. Uvádí se, že jich zde nalezneme kolem 500. Pokud se rozhodnete pro návštěvu nějakého chrámu, pamatujte vždy na slušné a vhodné oblečení. Do některých chrámů vás bez toho ani nevpustí.

 • Velký palác

Často nazývaný jako Královský palác, je obrovská stavba, která se nachází v ulici Thanon Na Phra Lan. Stavba paláce začala roku 1782. Až do roku 1946 zde měla sídlo královská rodina. Celý komplex je obehnán vysokou bílou zdí a je rozdělen do několika částí. Součástí paláce je i chrám Wat Phra Kaeo, kde se nachází smaragdová soška Buddhy. Areál je otevřen denně od 8:30 do 15:30. Vstupné je 250 THB (včetně vstupenky na Vimanmek Royal Mansion).

 • Wat Arun

Chrám úsvitu a patří mezi nejznámější památky Thajska. Jeho historie sahá minimálně do 17. století. Je umístěn na západním břehu řeky Chao Phraya ve čtvrti Yai. Dominantou chrámu je pak 82 metrů vysoká věž, ze které je krásný výhled na celou čtvrť. Chrám je otevřen pro veřejnost denně od 8:30 do 17:30. Vstupné je 30 THB pro cizince.

 • Wat Pho

Založen v 16. století a tím se stává nejstarším chrámem v Thajsku. Největší atrakcí je zajisté obrovská 46 metrů dlouhá a 15 metrů vysoká socha ležícího Buddhy, znázorňující umírajícího Buddhu v pozici, kdy dosáhl nirvány. Otevírací doba je od 8:30 do 18:00 a vstupné je 50 THB.

 • Čínská čtvrť

Nachází se v jedné z nejstarších oblastí Bangkoku. Zavítejte, pokud chcete poznat čínskou kulturu naplno a vychutnejte si tu nezapomenutelnou atmosféru.

 • Nejdelší ulice na světě

Sukhumit Road a patří mezi nejmodernější oblasti v Bangkoku. Délka ulice je úctyhodných 400 km a táhne se podél východního pobřeží Thajska. Prochází přímořským letoviskem Pattayou a končí v provincii Trat u hranic s Kambodžou.

 • Hotel Oriental

Jeho historie sahá až do roku 1876. Hotel získal několikrát po sobě titul nejlepšího hotelu světa.

Výlety do okolí Bangkoku

 • Ayutthaya

Je jedním z výletů, které musíte z Bangkoku podniknout. Bývala v době největšího thajského rozkvětu centrem s velkým množstvím chrámů. Dnes je tato oblast ruin místem klidných procházek. Leží 80 km severně od Bangkoku a je snadno dosažitelná vlakem z nádraží Hualamphong. Cena jízdného cca 30 THB.

 • Damnoen Saduak a plovoucí trhy

Každé ráno zde probíhají trhy s veškerým možným zbožím, které je přepravováno na primitivních bárkách. Hlavním fotogenickým cílem je kanál Talat Khlong Ton Kem. Můžete si i lodičku pronajmout a projet se přímo mezi prodávajícími.

 • Kanchanaburi a most přes řeku Kwai

Nejrychlejší způsob jak se dostat na barmské hranice, kde se  toto legendární místo 2. světové války nachází je pozeptat se na Khao san Road v některé cestovní agentuře a koupit si výlet jako balíček. Máte-li času nazbyt, vyrazte na západ na několik dní z vlakového nádraží Bangkok Noi.

 • Bang Kwang

Západ ho zná jako Hotel Bangkok. Patří mezi nejhorší vězení na světě, a pokud se zde ocitnete, znamená to, že zde budete více jak 25 let. V posledních letech se počet vězňů téměř ztrojnásobil, protože vláda tvrdě zakročila proti obchodníkům s drogami. Ve vězení si nyní odpykává trest 8 000 trestanců, což je dvakrát více, než je jeho původní kapacita. Vězení nalezneme v provincii Nonthaburi u břehu řeky Chao Phraya asi 11 km severně od centra Bangkoku.

Kultura a thajské svátky

Cestovatelům jsou doporučovány svátky Songkhran v dubnu, který je považován za nejveselejší thajský svátek. Při oslavách thajského Nového roku se lidé na ulicích polévají vodou. V květnu je pak největší buddhistický svátek připomínající narození, osvícení a smrt Buddhy. Pěkný je večerní procesí nasvícené svíčkami. V listopadu je patrně největší chrámová pouť v Thajsku, která se odehrává v okolí Golden Mount.

Zajímavost na závěr

Celý název hlavního města Thajska je nejdelším na světě: Krung Thep Maha Nakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayutthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udom Ratchaniwet Mahasathan Amon Phiman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanu Kamprasit.

Což se dá do angličtiny přeložit takto: The city of angels, the great city, the eternal jewel city, the impregnable city of God Indra, the grand capital of the world endowed with nine precious gems, the happy city, abounding in an enormous Royal Palace that resembles the heavenly abode where reigns the reincarnated god, a city given by Indra and built by Vishnukam.

Autorkou textu je Vladimíra Svitáková.

Další cestopisy z celého světa, informace a rady na cesty najdete na HedvabnaStezka.cz, nejčtenějším cestovatelském portálu v ČR.