Které věci nesmíte vzít na palubu letadla

Praktické rady a tipy – co si s sebou do letadla nebrat

Blíží se vám čas odletu na vysněnou dovolenou? Letenky i ubytování máte zařízené a jediné, co zbývá, je nezapomenout sbalit do kufru žádnou ze svých cestovních propriet? Ačkoliv se to může zdát vedlejší, není na škodu myslet i na to, které věci bude lepší nechat doma. A kdo jiný než Letuška by poradil lépe.

Stejně jako u velikostí a váhových limitů jednotlivých zavazadel, je i při rozhodování, co kam sbalit a co nebalit vůbec, podstatné mít na paměti následující základní dělení zavazadel:

  • kabinové (příruční) zavazadlo – taška nebo jiné zavazadlo, které si cestující může bezplatně vzít s sebou na palubu
  • zapsané (odbavené) zavazadlo – zavazadlo, které je na palubě letadla, ale nemáte k němu při letu přístup

Seznam věcí, které si můžete vzít na palubu, je oproti tomu, co je povolené přidat do odbaveného zavazadla nepoměrně delší.

Nic, čím byste mohli ohrozit okolí

Podle v současnosti platných mezinárodních předpisů si cestující na palubu nesmí sbalit zbraně, střelivo, nože nebo další bodné a sečné předměty ani jakékoliv hračky, které se reálným zbraním podobají. S více či méně konkrétní podobou této informace se setkáte u všech aerolinií.

Zapalovače, toxické látky a výbušniny - NE

Svou přísností nad ostatními vyčnívají ty nízkorozpočtové. Zatímco společnosti jako České aerolinie, Alitalia nebo Emirates uvádějí, že veškeré nebezpečné předměty musí být uloženy v zapsaném (odbaveném) zavazadle, putujícím do úložného prostoru, kupříkladu EasyJet na svých stránkách uvádí i obsáhlý a zdaleka nejkonkrétnější seznam ohrožujících předmětů, které se nesmí dostat ani do „podpalubí“. Kromě očekávaných věcí jako střelné zbraně, výbušniny a toxické látky na tento list spadají i zapalovače na jedno použití a „samozápalné“ sirky bez škrtátka nebo infekční bakterie a viry.

Šipky, nože, ostré a špičaté předměty - NE

Díky barvitému popisu na stránkách EasyJetu se rovněž dozvíte, že do kategorie nebezpečných předmětů vykázaných z paluby s cestujícími patří vedle koltu i šipky, brusle, jídelní příbor, lyžařské hůlky, žiletky, pletací jehlice, kulečníkové tágo nebo skateboard. Vzhledem k poněkud fádnějším popisům dalších leteckých společností doporučujeme ve chvílích nejistoty kontaktovat zákaznickou linku vašeho dopravce.

V obecných pravidlech, určujících u leteckých společností co nemáte balit ani do odbaveného kufru, se s jistotou setkáte s plynovými bombami, výbušninami, jedy, radioaktivními látkami a žíravinami.

S tekutinami poskrovnu

Přísná pravidla pro množství tekutin, která si můžete přibalit do příručního zavazadla, platí ve všech zemích Evropské unie, v Norsku, Švýcarsku, USA, Kanadě a na Islandu. Nevyhnete se jim ani v případě, že v některé z vyjmenovaných zemí pouze přestupujete.

Mezinárodní regule určuje, že veškeré tekutiny, které s sebou chcete mít na palubě, musí být uzavřeny v obalech do 100 mililitrů. Zároveň musíte všechny tyto stomililitrové lahvičky, tuby a krabičky  naskládat do jednoho uzavíratelného průhledného plastového sáčku o maximálním objemu 1 litr a maximálních rozměrech 20 x 20 centimetrů.

Důležité je mít na mysli i fakt, že letecké společnosti za tekutiny označují i veškeré spreje, pěny, deodoranty, pasty a jelení loje nebo rtěnky.

Výjimečně a s náležitým potvrzením (například dokladem od lékaře nebo názornou ochutnávkou tekutiny před kontrolujícími zaměstnanci letiště) si na palubu můžete vzít množství léků potřebné po dobu cesty nebo mateřské mléko a další stravu pro děti. U odbavených zavazadel letecké společnosti omezení týkající se tekutin neuvádějí.

Jaká pravidla platí pro hudební nástroje a sportovní náčiní?

Omezení se dočkáte i v případě, že si s sebou budete chtít vzít sportovní náčiní nebo hudební nástroj. V obou případech se musíte smířit s vysokou pravděpodobností, že vaše výbava poputuje do zavazadlového prostoru. Alternativu nabízejí například aerolinie Emirates nebo Alitalia.

Sedadlo pro vaše housle

Své ceněné hudební či sportovní pomůcce můžete zakoupit sedadlo vedle sebe. Doporučení se dočkáte i v případě přepravy dalších cenných věcí. U těch jednoznačně platí, že byste si je měli sbalit do příručního zavazadla. Na bod přepravního řádu, že za ztrátu nebo poškození cenných předmětů v zavazadlovém prostoru neručí, totiž narazíte u všech leteckých společností.