Městská hromadná doprava v Berlíně

Jak cestovat po Berlíně? Na kole! V podpatkách i obleku 

Berlín vás nadchne, překvapí i donutí k zamyšlení. Německá metropole má totiž tisíc tváří. Je výstavní i nuzná, luxusní i anarchisticky rozevlátá. Marně budete hledat centrální náměstí, spíš se vydáte jako po niti na místa, kde stával symbol studené války – Berlínská zeď. Pohnutá historie dvacátého století je všudypřítomná. Chlad kamenných kvádrů v Památníku holocaustu utlumí váš hovor. Svérázné čtvrti Neuköln a Kreuzberg vás zase roztančí a povzbudí. Pojďte se s námi projít po Berlíně.

Jak se dostat z letiště do centra

Doprava z letiště Tegel – autobus TXL jezdí každých pět nebo deset minut mezi letištěm Tegel a stanicí Alexanderplatz, odkud jede metro. Cesta trvá asi 40 minut. Jízdné stojí 2,40 euro jedním směrem, děti od 6 do 14 let platí 1,50 eur.

Doprava z letiště Schönefeld – jezdí odtud S-Bahn vlaky, regionální vlaky, Airport Express a různé autobusové linky. Letiště je v zóně C. Terminál je jen pět minut chůze od vlakového nádraží a dojdete sem krytou chodbou.

Jak cestovat městskou hromadnou dopravou

Doprava je rychlá a dostanete se po celém městě. Můžete cestovat S-Bahnem (stanice jsou označeny zeleným "S") – rychlostním vlakem, který se pohybuje po povrchu. Nebo U-Bahnem, což je klasické metro. Stanice jsou označeny modře a velkým "U". Dobrá a hustá je i síť autobusů, v Berlíně jezdí i tramvaje a trajekty.

Jízdenka

Jízdenky se dají koupit v automatu na nástupištích i v trafice, které jsou většinou otevřeny i v neděli. Existují tři platební zóny, na běžné jízdy po městě stačí tarif AB. Z letiště Schonfeld musíte mít jízdenku pro zónu C. Označte si jízdenku dopředu na nástupišti ve značkovači.

 • Jízdenka na krátkou vzdálenost stojí 1,5 eura – platí v zóně AB, můžete jet tři zastávky S-Bahnem, U-Bahnem nebo až šest zastávek autobusem nebo tramvají.
 • Dvouhodinová jízdenka – platí ve všech zónách a můžete cestovat všemi dopravními prostředky včetně trajektů. neplatí pro okružní jízdy. Zóna AB 2,60 eur.
 • Celodenní jízdenka stojí 6,70 eur pro zónu AB, platí od chvíle označení až do 3. hodiny ranní následujícího dne.

Tipy od Letušky: kde si půjčit kolo 

Půjčte si kolo! Berlín je placka a na kole jezdí každý. Určitě si na nás vzpomenete, až vás párkrát někdo téměř smete. Cyklostezky jsou všude a kolař je "králem silnice a chodníku". Kolo si můžete půjčit v půjčovně. Pokud hledáte ubytování, vyberte takové, kde vám kolo půjčí. Kola stojí všude, připoutat ho můžete k plotu, sloupu i zábradlí.

 • Blízko stanic metra nebo S-Bahnu uvidíte stanice "Call a bike", které provozují německé dráhy Deutsche Bahn. 
 • Chcete Berlín projet na vlastním kole? Pokud byste jeli vlakem, lze kolo přepravit za příplatek. Dobrou variantou je skládací kolo, které po složení získá velikost zavazadla.  
 • Pokud nemáte svoje kolo, všude jsou půjčovny. Celodenní půjčovné kola, například v hotelu, je většinou 12 eur. 
 • Bude se vám hodit cyklomapa města, dá se koupit v trafice nebo knihkupectví.
 • S kolem můžete cestovat S-Bahnem nebo metrem. Pro kolo potřebujete jízdenku.  
 • Jezdí se v civilním oblečení. Na cyklistický dres v Berlíně zapomeňte.

Jak se žije v Berlíně? V kavárnách a barech

 • Berlín nikdy nespí – tvrdí se a je to pravda. Alespoň do tří do rána. Bary v Kreuzbergu nebo Neukölnu ožívají až po desáté večer. Vypněte a necourejte už po památkách, udělejte si alespoň jeden večer volno a vnimejte svět se skleničkou v ruce jako Berlíňané.
 • Kupte si pivo. Berlíňané pijí pivo všude. Z láhve, v metru i na ulici. Až půjdete po parku, podívejte se pod nohy, uvidíte samé vršky. V obchodech s potravinami prodávají lahvové již od 1,5 euro. Ochutnejte pokaždé jiné. Láhev se vrací, ale můžete ji nechat u odpadkového koše, nevydrží tam dlouho a vy uděláte dobrý skutek.
 • Snídejte pozdě. "Fruhstuck bis 15 Uhr," přečtete si na tabulích kaváren. Nedivte se, platí bod číslo jedna a vstává se pozdě.
 • Zajděte si na fotbal. V Německu se opravdu, ale opravdu fandí! Hertha Berlin postoupila do Bundesligy a vy můžete při hře slyšet podporu padesáti tisíc lidí. K Olympiastadionu se dostanete metrem. Stojí tu už od roku 1936, ale vnitřnosti budovy jsou moderní. A precizně čisté.
 • Je jedno, co budete mít na sobě. Klidně si oblékněte baletní sukni, tlusté punčocháče a tenisky s lebkou. Zapadnete hned.
 • Půjčte si kolo! Berlín je placka a na kole jezdí každý. Určitě si na nás vzpomenete, až vás párkrát někdo téměř smete. Cyklostezky jsou všude a kolař je "králem silnice a chodníku". Kolo si můžete půjčit v půjčovně. Pokud hledáte ubytování, vyberte takové, kde vám kolo půjčí. Kola stojí všude, připoutat ho můžete k plotu, sloupu i zábradlí.
 • Prohlédněte si Berlín z výšky. Nádherný zážitek je pohled na noční nebo sluncem zalitý Berlín z prosklené kopule budovy Říšského sněmu – Reichstagu. Uvidíte všechny důležité pamětihodnosti. Nahlédnete přes sklo i do sálu, kde zasedá v modrých sedadlech německý parlament. Prohlídka je zdarma, ale je nutné se na konkrétní hodinu rezervovat přes internetové stránky www.bundestag.de
 • Tři místa, která nesmíte minout, pokud jste v Berlíně jen na den: Braniborská bránaReichstag, sídlo německého parlamentu Reichstag s úchvatnou kupolí, odkud můžete sledovat i zasedání parlamentu. Památník holocaustu – ten se nachází v samotném srdci města, mezi Braniborskou bránou a náměstím Potsdamer Platz, kde kdysi stály budovy Říšského kancléřství.