Cestujeme po světě

Cestujete s námi – Antalya

Vydáno 21. 5. 2021 | Letuška.cz Redakce
O své dojmy z pobytu v Antalyi se s Letuškou podělila Helena Březinová

Příprava na cestu

Turecko

Když jsem se posledně vracela z Turecka, věděla jsem, že se vrátím v nejbližším možném termínu. Krapet jsem doufala, že dojde k obnovení přímého spojení do Antalye, ale bohužel jsem musela zvolit let s přestupem v Istanbulu. Koupila jsem letenky, zkontrolovala podmínky pro vycestování, absolvovala nezbytné testy a zabalila se na cestu.

Samotný let

Turecko

Na letišti v Praze už to přeci jen trochu žilo. Obsazenost v letadle byla normální. Ani ne úplně plno, ale zase to nebylo poloprázdné letadlo. Občerstvení na palubě probíhalo na etapy. Kdo v uličce dříve sundal roušku a začal jíst, ten byl první. A ostatní museli počkat, než si ji opět nasadí. Ale nic, co by se nedalo zvládnout. Většinu času jsem se dívala z okna a těšila se na jarní náladu v zemi.  

Jarní Antalya

Turecko

Nádhera. Jedním slovem. Byla jsem unesena pestrostí jarní Antalye a okolí. Vše kvete, dere se na povrch a hraje barvami. Procházky po kopcích a stezkách nedaleko Antalye jsou na jaře úžasné. Můžete se kochat probouzející se přírodou, divokými orchidejemi, kosatci, prostě nádhera. Doma si takových věcí také všímám, ale na cestách je vnímám výrazněji a mám z nich mnohem větší emotivní zážitek.

Ubytování

Turecko

Něco mezi obřím sudem a domečkem pro Hobity. Takový jsem měla pocit z ubytování, kde jsem strávila pár nocí. Specifický styl majitele se sice nezapřel, ale když pominu ty ozdobné „koně“, místo mělo své kouzlo. Rozhodně jsem objevila úžasné místo, kde se dá cvičit jóga, je klid a příjemné prostředí.

Pobřeží

Turecko

Antalye na jaře je neuvěřitelná. Příjemné teploty a vlhkost vzduchu od moře lákají k procházkám po pobřeží. Strávila jsem každý den hodiny procházením z jednoho konce na druhý, ale také cvičením na pláži. Na koupání to ještě nebylo, ale věřím, že začátek léta bude naprosto ideální.

Sagalassos

Turecko

Přibližně 100 km od Antalye se nachází archeologické naleziště. Dlouhé minuty jsem si s údivem prohlížela fontánu Antoninler, vybudovanou v letech 160 až 180 n. l., která z horského pramene bez přestávky chrlí vodu. Prastaré ruiny Sagalassos dávají nahlédnout, jak se tady kdysi žilo. Rozhodně doporučuji tento výlet absolvovat a projít se po takto významném místě.

Celkový dojem

Turecko

Jižní část Turecka je nádherný kus země ve všech ročních období. Snad kromě léta, kdy tu prý bývá opravdu velké teplo. Ale jaro má pro mě velmi osobní význam. Vše se probouzí a přináší novou naději. Překvapila mě zachovalost památek v dojezdové vzdálenosti a celková dostupnost různých aktivit. Pobyt v Antalyi mohu vřele doporučit a určitě se sama brzy vrátím.