Cestujeme po světě

Cestujete s námi – Antalya

Vydáno 30. 10. 2022 | Letuška.cz Redakce
O své dojmy z pobytu v Antalyi se s Letuškou podělila Andrea Procházková

Plánování

Antalya

Když po více než dvou covidových letech začala konečně většina států rušit vstupní podmínky, bylo potřeba toho využít a konečně opět vyrazit do světa. Cíl by jasný – vynahradit synovi dva roky bez moře. Já se během těch dvou let, kdy jsme nikde nebyli, ani tolik nebála covidu jako takového, ale spíš toho, že skončím někde s tím malým permoníkem 14 dní zavřená na hotelovém pokoji v karanténě, a to mi potvrdí každý, kdo má malé dítě – TO NECHCETE.

Výběr destinace

Antalya

Protože nejsem moc fanoušek cestování s cestovními kancelářemi, tak jsem si sama zhodnotila destinace, jako nejvíce pro děti vhodnou koupací destinaci vybrala Turecko. I cesta do Turecka se dá pohodlně zařídit po vlastní ose bez cestovní kanceláře. Letenky jsem pořídila přes Letušku, hotely knihuji přímo přes stránky hotelu nebo občas jen samotný hotel přes airstop.cz, který vyhledává i nabídky německých cestovních kanceláří, které mohou mít pouze na ubytování výhodné ceny.

Přípravy na cestu

Antalya

Vzhledem k tomu, že evropská letiště začátkem léta, kdy se cesta uskutečnila, úplně nezvládala nedostatek personálu a množství lidí, kteří opět chtěli cestovat, jsme se na letiště raději vypravili s dostatečným předstihem 3 hodin před odletem, ale kromě trochu delší fronty na odbavení zavazadel, vše proběhlo bez problémů a měli jsme i dostatek času si před cestou ještě užít letištní salónek. Z toho na terminálu 1 je krásný výhled na letištní plochu, což oceníte zejména, když letíte s dětmi, celou dobu jsem o synovi v podstatě nevěděla, jen občas potřeboval vědět, co je to za leteckou společnost. Odlet byl načas a do cílové destinace jsme dorazili ještě s nepatrným předstihem před letovým řádem, což bylo fajn.

Samotný let

Antalya

Let do Antalye byl z části charterový, což já tedy úplně nemusím, protože mám zkušenost, že na takových letech většinou zažijete věci, které na čistě pravidelných linkách nikdy (třeba tleskání při přistání – nevěřila jsem, že se to opravdu ještě někde děje), ale na tříhodinovém letu se to přežije, nespornou výhodou byl přímý let bez přestupu.

Cesta z letiště a ubytování

Antalya

Transfer z letiště na hotel a zpět jsem zařídila přes doporučení hotelu, a musím říct, že vše proběhlo naprosto bez problémů, a řidiči jeli na turecké poměry velice slušně. 

Co se turecké riviéry u Antalye týče, tak nejblíže letišti jsou destinace Lara a Belek, ale co jsem si tak udělala průzkum, tak hotely v těchto destinacích mají vyšší ceny, zřejmě právě kvůli blízkosti letiště. Nám nevadilo si kousek popojet, a vybrali jsme hotel Kirman Arycanda u Alanye. Hotel byl naprosto špičkový, pro děti ideální.

Pláž a moře

Antalya

Za mě jediné trochu mínus byla pláž – kamínky (což je ale asi v těchto místech běžné) a slunečníky všude, což působí přeplněným dojmem – já osobně to nazývám „styl Bibione“. Moře se taky velice rychle svažovalo, takže po malé chvilce už syn nestačil, pozvolnější vstup do moře by byl pro malé děti jistě příjemnější. Nicméně služby hotelu byly opravdu vynikající, dětské bazény a tobogány skvělé, takže syn si dovolenou moc užil, a to byl hlavní cíl.

Cesta domů

Antalya

Na zpáteční cestě bylo odbavení snad ještě plynulejší než v Praze. Na odbavení zavazadel jsme nečekali vůbec, bezpečnostní kontrolu jsme zvládli během pár minut. Bohužel se náš odlet zrovna trefil do dne, kdy pražskému letišti spadl systém řízení letového provozu, takže jsme měli něco přes hodinu zpoždění, které ale nebylo vinou letecké společnosti.

Celkový dojem

Antalya

Myslím, že i Turecko je destinace, která se dá bez problémů zvládnout na vlastní pěst, bez cestovní kanceláře, a pokud si vše dobře poskládáte, tak finanční úspora může být v takovém případě značná.