Cestujeme po světě

Cestujete s námi – Istanbul

Vydáno 22. 6. 2021 | Lokočová Linda
O své dojmy z pobytu v Istanbulu se s Letuškou podělila Linda Lokočová a Saskia Litvinová

Proč Istanbul

Istanbul

Saskia – Poprvé a naposledy jsem byla v Istanbulu jako malá s rodiči na pár hodin. Toužila jsem již delší dobu poznat město na dvou kontinentech. Proto jsem neváhala a nabídku na společnou cestu okamžitě přijala.

Linda – Město jsem poprvé ochutnala loni na jaře v rámci prohlídky TourIstanbul, kterou organizovaly Turkish Airlines. Okamžitě mě okouzlilo a věděla jsem, že se chci určitě vrátit a věnovat mu alespoň pár dní.

Před cestou

Istanbul

Linda – Musela jsem vyplnit vstupní formulář do Turecka a zajít na PCR test. Vybrala jsem místo, kde berou vzorky z krku. Výsledek byl ještě ten den večer. Vytiskla jsem si verzi v českém i anglickém jazyce. Navíc jsem si vygenerovala výsledek testu v novém formátu od EU.

Saskia – Absolvovala jsem již několik testů, ale tento, do krku, byl nejlepší. Vyplnila jsem příjezdový formulář, ale nestihla vygenerovat test v novém formátu EU, tak jsem s sebou měla jen ten od laboratoře.

Samotný let

Istanbul

Saskia – Let jsem absolvovala jen s kabelkou, do které jsem na poslední chvíli vměstnala notebook, který jsem musela vyndat z odbaveného zavazadla. Vůbec mi nedošlo, že ho musím mít celou dobu u sebe. Jinak vše proběhlo rychle. Na palubě jsem dostala drink, džus a velmi dobré jídlo. Sotva jsem se rozkoukala, už letadlo přistávalo

Linda – Přímé spojení s Turkish Airlines je velmi pohodlné. Přestože je let plánovaný na 3 hodiny, již za 2 a půl se otvíraly dveře a vystupovalo se. Servis na palubě, i samotný let, proběhl v naprosté pohodě. Užívala jsem si pohledy z okna, dokud byla viditelnost. Letadlo přistálo v 11 hodin večer.

Po příletu

Istanbul

Linda – Na letišti v Istanbulu bylo o poznání více lidí než v Praze. Turkish Airlines za ten rok, co jsem zde nebyla, udělaly hromadu práce. Při pasové kontrole jsem ukázala vstupní QR kód a EU formát výsledku testu. Ale tentokrát neprošel. Úředník ho neuznal a chtěl vidět ten z laboratoře. Naštěstí jsem je měla všechny s sebou.

Saskia – Hned po přistání jsme zamířily na nabídku Duty Free obchodů, abychom věděly, co je možné koupit na cestě zpět, pokud nám bude ještě něco chybět. Prošla jsem pasovou kontrolou, obdržela další razítko do pasu, ukázala vstupní QR kód pro Turecko i výsledek PCR testu.

Transfer do hotelu

Istanbul

Saskia – Zajistila jsem nám soukromý transfer do hotelu. Již pár dní před odletem jsem dostala potvrzující zprávu s instrukcemi – u kterého východu máme být, jakou ceduli máme hledat a čím se máme prokázat.

Linda – Původní plán, že bychom vyrazily do hotelu MHD, padl v momentě, kdy jsem zjistila, že by cesta trvala skoro 2 hodiny a muselo by se s veškerými zavazadly třikrát přestupovat. Za cca 50 euro jsme získaly luxusní svezení až k hotelu. A cesta trvala necelou hodinu.

Ubytování

Istanbul

Linda – Podařilo se mi sehnat úžasné ubytování v hotelu JW Marriott Istanbul Bosphorus. Fotografie na internetu byly velmi lákavé. Chtěla jsem chodit po Istanbulu převážně pěšky, proto byla lokace naprosto zásadní. I díky velmi pozdnímu příletu jsem vybírala hotel, kde mají 24hodinovou recepci.

Saskia – Na recepci jsem ukázala pas, vstupní QR kód, výsledek testu a vyplnila formulář hotelu, kde po mně chtěli e-mailovou adresu pro přihlášení do bonvoy klubu. Hotelu stačila jen jedna platební karta jako záloha pro případné útraty. Částku blokují na 4 týdny, tak doporučuji použít kartu kreditní.

Gastronomie v hotelu

Istanbul

Saskia – Snídaně probíhaly v devátém patře v hotelové restauraci formou asistovaného bufetu. Pokaždé jsem si dala čerstvý pomerančový džus, vaječnou omeletu se zeleninou a sýrem, ovesnou kaši se skořicí, čerstvé ovoce, ale i sušené datle. Při jídle jsem se kochala výhledem na Bospor.

Linda – Bufetové snídaně jsou TOP. Zelený čaj a káva, hromada zeleniny, vaječná omeleta se sýrem a na závěr jogurt s jahodami, ořechy a skořicí. Zavítaly jsme i do střešního baru SKY KARAKOY na sklenku vína při západu slunce či večeři do OCTO RESTAURANT s výhledem na jinou stranu Bosporu.

Gastronomie v místních restauracích a kavárnách

Istanbul

Linda – Místní lidé na ulicích před svými podniky lákají k jídlu od rána do večera. Ušly jsme pár kilometrů, než jsme našly podnik, který nám oběma vyhovoval. Malé mističky a talířky s menším množstvím jídla jsou jedinečnou možností, jak toho hodně ochutnat. Turci vařit opravdu umí.

Saskia – Po dlouhé době jsem ve svém životě pocítila hlad. A také únavu, než jsme našly místo, kde jsme se mohly najíst obě dvě. Nakonec se nám podařilo zkombinovat naše požadavky a vybraly jsme si restauraci v pátém patře s výhledem na okolní střechy, kde stolovali převážně místní lidé. Ceny naprosto úžasné, obsluha velmi ochotná a jídlo výtečné.

Památky

Istanbul

Saskia – Velmi rychle jsem pochopila, že pohodlná obuv měla být hlavní součástí mé garderoby. Díky off-line mapě, co měla Linda v mobilu, jsme byly schopné dorazit úplně všude, kam jsme si to naplánovaly a viděly jsme úžasná místa. Mešity jsou všechny krásné. Vůbec není na první pohled poznat, zda stojí na místě 5 let či 500 let.

Linda – Hagia Sofia, chrám Boží Moudrosti, je nádherný kousek historie. Cítila jsem se uvnitř velmi malá a zároveň poctěná. A protože ještě Modrá mešita není opravená, budu se muset do Istanbulu vrátit. Moc stojím o možnost těch 20 000 modrých a ručně malovaných dlaždiček vidět na vlastní oči.

Plavba lodí

Istanbul

Linda – 2hodinová plavba lodí za původně 20 euro usmlouvána na 10. Byla to jistá forma odvahy. Borec nám dal jen útržek papíru se slovy, že zítra na tom samém místě před sedmou večer je sraz, zamával nám a šel na lov dalších cestujících. Cesta k přístavu trvala cca 10 minut, našly jsme si pěkná místa a mohlo se vyplout.

Saskia – Loď byla zaplněna tak z maximálně poloviny. Výklad ohledně památek probíhal v tureckém, anglickém i ruském jazyce. Ale slyšitelnost byla mizerná, tak jsem se kochala pohledem na turisty, památkami podél pobřeží, mosty a západem slunce. Na palubě jsem si koupila místní pivo. Bylo dobré.

Místní lidé

Istanbul

Saskia – Místní jsou opravdu pohostinní lidé. Stále se usmívají, i když si nic nekoupím. Jejich nejlepší hláška ale byla v obchodě s rádoby originálními kabelkami. Říkám prodejci, že nechci kupovat „fejky“. A on na to, že to není „fejk“, ale „made in Turkey“. A musím uznat, že jejich kvalita je opravdu věrohodná.

Linda – Všichni jsou velmi zvědaví. Někteří se ptají, odkud jsem, jiní se rovnou ptají: „Are you from paradise?“ Tak či tak, jejich glosy jsou vtipné, respektují osobní prostor, kromě jedné nemilé zkušenosti s taxikářem, který „zapomněl“ na taxametr, a chtěl nehorázné peníze za 15minutovou jízdu, bylo vše naprosto v pohodě.

Před cestou domů

Istanbul

Linda – Vyplnila jsem příjezdový formulář zpět domů a vygenerovala QR kód. PCR test Saskia objednala přes internet za 25 euro s odběrem přímo v hotelu. V Turecku testy berou velmi poctivě. Nejdříve z krku a pak z levé i pravé dírky. Byl to můj první takový odběr a jsem ráda, že byl tak rychlý.

Saskia – Zažila jsem testů už pár, ale tento byl vyloženě nejhorší. Naštěstí to štípalo jen pár vteřin. A nebyly žádné následky. Výsledky přišly v digitální formě ještě ten den večer. Při odletu i příletu byly akceptovány u všech úředníků, které jsme potkaly.

Celkový dojem

Istanbul

Saskia – Z Istanbulu jsem byla nadšená. A to jsem z města viděla jen malou část. Přesto jsem objevila obchůdky, kam vím, že se vrátím a nakoupím si spoustu věcí. Kufr na váze při odbavení prozradil, že jsem dovezla dárky o hmotnosti cca 15 kg.

Linda – 4 dny jsou minimum, co Istanbul vyžaduje. V ulicích města jsme se nachodily přes 45 km, viděly bezpočet různých památek a sotva jsme se začaly v pestrých uličkách orientovat, musely jsme začít balit kufry. Jakmile Turkish Airlines obnoví benefit „stop over“ či „TourIstanbul“, a já zase někam poletím, určitě si najdu takový spoj, abych se opět mohla projít bránou Orientu.