Cestujeme po světě

Cestujete s námi – Maledivy

Vydáno 3. 3. 2021 | Letuška.cz Redakce
O své dojmy z pobytu na Maledivách se s Letuškou podělila Gabriela Dítětová

Příprava na cestu

Maledivy

Po roce on-line výuky jsme začali přemýšlet, kam odjet na prázdniny a dostat 16letého kluka ven a od počítače. Momentálně moc destinací není. V zimě býváme na horách, ale i to bylo letos v Evropě velice komplikované. Po dohodě a zajímavé cenové nabídce bylo rozhodnuto. Potápění na Maledivách. Podmínky pro vycestování jsou docela složité, když je zrovna studujete, ale nakonec celkem snadné. Negativní PCR test v angličtině a vytištěný. Ten vám do druhého dne (1 300 Kč) nebo express do 2 hodin (5 400 Kč) vystaví některé z odběrových míst. Rezervace termínu na odběr on-line je nutná, bývá hodně plno. Pak už je jen třeba vyplnit on-line příjezdové formuláře pro vstup na Maledivy, ne dříve než 24 hodin před příjezdem, včetně vaší fotografie, kterou stačí pořídit mobilem. Na základě vyplnění všech informací vám přijde QR kód, který si uložíte do mobilu a můžete letět. Stejný formulář, jen odletový, vyplníte před cestou domů.

Samotný let

Maledivy

Vylétali jsme z Prahy do Dubaje s flydubai a let z Dubaje na Male operovaly Emirates. Mají skvělý servis, neuvěřitelně milý personál a vysoké hygienické standardy. 

V Dubaji na letišti je povinnost nosit roušku, ale restaurace a obchody jsou otevřené, takže i čekání na spoj bylo velice fajn. Krásný pocit si objednat a po dlouhé době se pohodlně posadit do restaurace na oběd. A pak už nás čekaly jen necelé 4 hodiny pohodlného letu a vystoupili jsme v tropickém ráji na Maledivách, v Male. 

Přílet

Maledivy

Po příletu už na nás čekal zaměstnanec rezortu, který nás dovedl k lodi, kde jsme dostali občerstvení. Po 20 minutách na moři jsme dorazili do hotelu.

Atol

Maledivy

Zaleží, který z atolů si k pobytu vyberete. Ty blízko letiště mají v ceně transfer lodí, vzdálenější ostrovy jsou dostupné hydroplánem. My vybrali vetší ostrov blíže Male. Momentálně se můžete vydávat na potápění a výlety hotelovou lodí, ale přesuny mezi obydlenými ostrovy nejsou možné. Celá destinace je velice bezpečná. 

Ubytování

Maledivy

Krásný hotel, plný servis, cítili jsme se naprosto bezpečně. Z hotelového pokoje jsme měli vstup přímo na pláž. Prostorná koupelna byla umístěna pod širým nebem, kde vám nad hlavou létají kaloni a volavky. Celou noc můžete poslouchat zvuky zvířat. Bylo také možné se ubytovat přímo v bungalovu na vodě a pozorovat ryby všech barev přímo pod sebou. My preferovali chatku na ostrově.

Jídlo

Maledivy

Všechny restaurace včetně bufetové snídaně a večeře byly otevřené. Výběr byl veliký – mezinárodní kuchyně, mexická, indická a thajská restaurace. Čerstvá kokosová voda a spousta exotického čerstvého ovoce je samozřejmostí. 

Zajímavost

Maledivy

Před cestou zpět domů je třeba podstoupit další PCR test, ne starší 48 hodin. Jej předkládáte při odbavení před vstupem do letadla a teď i před vstupem do ČR. Vše nám zařídil hotelový personál, zabralo nám to pouhých 10 minut. Do druhého dne jsme dostali výsledky. Pouze v případě pozitivního testu by nás čekala 14denní karanténa v hotelu, na kterou vám poskytnou výhodnější ceny, ale jste izolovaní. Náš plán B byl se případně izolovat v bungalovu na moři. Wi-Fi fungovala perfektně, takže by se dalo i pracovat a připojit se do školy. Ale vzhledem k tomu, že na ostrov se nemůže dost nikdo bez negativního testu, je velice nepravděpodobné, že se během pobytu setkáte s virem, a tak bylo riziko karantény velice malé.

Lepší než on-line škola

Maledivy

Byli jsme na 4 ponorech do Indického oceánu, který je nádherný. Dozvěděli jsme se o programu na ochranu korálových útesů, potkali biology, kteří se studiem a obnovou korálových útesů zabývají, a o programu na jejich ochranu. Potkali jsme žraloky a mořské želvy. Zjistili jsme, jak je ovlivňuje oteplování oceánů a vliv člověka na korálové útesy. Načerpali jsme sílu a vitamín D ze sluníčka. Bylo to skvělé rozhodnutí risknout odlet i v momentální situaci, která cestování komplikuje.