Cestujeme po světě

Co nesmíte minout v New Yorku

Vydáno 5. 5. 2015 | Letuška.cz Redakce
Město s nejlepším PR. Stánky s hot dogy na každém rohu. Nejhnusnější metro na světě. Levné taxíky. Místa, která důvěrně znáte z filmů. Co se vybaví vám, když se řekne New York!?

"I špinavé metro je boží," napíšete domů z první návštěvy New Yorku

Metro v New Yorku - jeden z nejstarších veřejných tranzitních systémů na světě. Foto: pisaphotography / Shutterstock.com

Bez fotky z Brooklynského mostu a snímku se Sochou svobody nemůžete z New Yorku odjet. Připravili jsme ale další tipy na zajímavá místa, která by neměla na vašem seznamu "co je třeba vidět v New Yorku" chybět. Oslovili jsme cestovatelku Martinu, která se z Velkého jablka, jak se New Yorku přezdívá, právě vrátila. Letenky do New Yorku jsou na Letušce jedny z nejvyhledávanějších. "New York je prostě skvělá cestovatelská zkušenost," komentuje Martina na svém facebookovém účtu po návratu domů. Jaké zajímavosti lze podle jejího názoru v New Yorku navštívit?

 

Coney Island – půl hodiny z centra a jste u oceánu

Dřevěná horská dráha Cyclone v zábavním parku Coney Island. Foto: Vladimir Korostyshevskiy / Shutterstock.com

"Coney Island je úžasný kontrast. Sednete si v natřískaném centru města do metra a za půl hodiny se procházíte po krásné čisté pláži, pozorujete oceán a jíte mexické dobroty." I tak nadšeně může znít pozvánka na poloostrov Coney Island v nejjižnější části Brooklynu. Oblast se proslavila díky zábavnímu parku, jeho sláva už je ale pryč a místo má úžasnou atmosféru. Hlavní atrakcí je světoznámá dřevěná horská dráha Cyclone. V letních měsících můžete každý večer pozorovat ohňostroj. Začátek je v 21.30.

 

Donuts – slavné americké koblihy s otvorem

Řez borůvkovým a mrkvovým donutem vyhlášené společnosti Doughnut Plant. Foto: Chris Goldberg

 

Dělají se podobně jako u nás, z kynutého těsta. A jsou neuvěřitelně dobré. "Protože když to trefíš, tak je americký donut sice neskutečně kalorické jídlo, ale poctivé, s polevou ze skutečného ovoce a šťávy," popisuje cestovatelka Martina své gurmánské zážitky z New Yorku. Český koblížek je v pohádce, americká verze se dostala i do slavného seriálu o rodině Simpsonových. V těstě a smažení moc velký rozdíl není, ale na rozdíl od české varianty je v USA ovocná nebo čokoládová náplň na povrchu.

 

Seafood District – malebné zákoutí Manhattanu

Čelní pohled na budovu legendárního distributora mořských plodů v manhattanské čtvrti Seafood District. Foto: Warren Reed

 

Několik navzájem do sebe zaklesnutých uliček na manhattanské straně Brooklyn Bridge připomíná rybářské městečko a vůbec to vypadá, že to s vedlejší finanční čtvrtí a jejími mrakodrapy má něco společného. "Jsou tam skvělé hospody a restaurace, každá úplně jiná. V jedné ulici navštívíte Irsko, Nový Zéland i Itálii," vypráví Martina nadšeně. Malebné zákoutí nemůžete minout. "Když půjdete přes Brooklynský most směrem k Manhattanu, Seafood District najdete na levé straně," radí Martina.

 

Stadion Yankees – v USA se musíte jít podívat na "velký sport"

Zápas Yankees na domácím stadionu Yankees. Foto: gary yim / Shutterstock.com

 

A proč zrovna na baseball? "Protože stadion je v Bronxu, což je úplně jiný New York, než Manhattan," říká Martina a dodává, že zajít si na velký americký sport je skvělý zážitek. Kromě pozorování sportovního výkonu na place se taky hodně jí a vzdává holt válečným veteránům.A když nepůjdete fandit, v Bronxu zůstaňte. "Je to echtovní černošská čtvrť, kde si zrzavá Evropanka připadá zvláštně, protože tady je setsakramenstky v menšině. A ví to i všichni ti lidi, co na ni koukají."

 

Newyorské metro – nečekaný koncert za jízdy mezi stanicemi

New Yorské metro . Foto: Christyan Martos

Proti českému metru nebo podzemní dráze ve Vídni je poměrně špinavé a člověk se dovnitř trochu i bojí vlézt, ale i tak stojí za to. V metru se pohybují rozmanité skupiny lidí: "Třeba bezdomovci nebo žebráci, co vypadají, že tam hnijí zaživa." Jízda metrem může být i módní inspirací: "V New Yorku jsou lidé schopní vzít na sebe úplně cokoliv." Ale jízda může mít i neplánované zpestření: "Potkáte i neuvěřitelně nadané streetové tanečníky. Vstoupí do vlaku, pustí muziku z malého magnetofonu a než se dojede na další stanici, dovedou předvést skvělou taneční show."

 

Ground Zero – dvě díry v zemi, které vás úplně ztiší


Památník na 11. září 2011. Foto: archiv letuška

 

11. září 2011 je nezapomenutelné datum a připomíná jej i pomník, který stojí na místě, kde se zhroutily dva mrakodrapy. Dnes jsou zde vidět dvě obrovské hluboké díry. "Ten pomník je geniální. I když tam vlastně nic není, má ohromnou atmosféru," popisuje Martina. Díky tomu místu se podle ní návštěvník hodně dozví o americké mentalitě. "I když je to uprostřed města, lidé jsou zde sami od sebe potichu. Až tady si člověk uvědomí, jak velký mazec to musel být, když ta letadla narazila."