Cestujeme po světě

Kosatec, měsíc, vězení. Co ještě jste nevěděli o Tádž Mahalu?

Vydáno 29. 10. 2015 | Letuška.cz Redakce
Snímek tváře a postavy s Tádž Mahalem v pozadí patří ke klasice světové turistické fotografie. Na legendární mramorové lavičce se rády fotí novomanželské páry a šťastné nevěsty. Inspirací je jistě velký příběh lásky až za hrob, který za vznikem úchvatné stavby stojí. Svůj nostalgický rozměr má paradoxně jedna z nejsmutnějších fotografií Lady Diany, která je zachycena na známé lavičce před kultovním symbolem lásky úplně sama, bez Charlese.

Proč se u Tádž Mahalu nesmí topit kravským lejnem

Tádž Mahal přinesl světu snad nejromantičtější příběh lásky v dějinách architektury. Monumentální pomník nechal vystavět indický vládce Šáh Džahán na památku své milované ženy Mumtáz Mahal – Perla paláce, která zemřela při porodu čtrnáctého dítěte. Náhlý odchod partnerky císaře zarmoutil natolik, že vyhlásil dvouletý státní smutek a v roce 1632 zahájil stavbu hrobky na její počest. A díky tomu můžeme v Indii spatřit unikátní stavbu, která nepřestává ohromovat každý rok miliony turistů.

 

Ať už patříte mezi beznadějné romantiky nebo nikoliv, okouzlující atmosféra Tádž Mahalu dostane snad každého. Roku 1983 byl navíc zařazen mezi památky Světového dědictví UNESCO. Návštěva Indie by rozhodně nebyla kompletní bez důkladné prohlídky tohoto architektonického klenotu. Ágra patří spolu s Dillí a Džajpurem do trojice, které se říká Zlatý trojúhelník

 

Každou hodinu jiná barva mramoru

Král Šáh Džahán byl muslim a stavba měla představovat ráj podle muslimských představ. Vzhledem k tomu, že na stavbě se podílelo mnoho Indů, najdeme tu i hinduistické prvky. Areál je přístupný třemi branami. Hlavní bránu „Darwaza-i-Rauza“ najdete na jižní straně a je vyzdobena ve stejném stylu, jako samotný Tádž Mahal. Zahrady obklopující hlavní hrobku zabírají přibližně 17 hektarů a jsou rozděleny záhony a okrasnými bazénky. Nejhezčí pohled na budovu se naskýtá při pohledu do vod uměle vytvořeného kanálu v době východu či západu slunce. V průběhu dne se barva bílého mramoru zvolna mění z jemných tónů růžové v ranních hodinách až na sytě zlatou v podvečer. Střídání barev má prý symbolizovat proměnu nálady císařovy ženy během dne.

 

Kdy je pohled nejkrásnější a proč mít svatbu právě tady 

 • Nejlepší pohled na Tádž Mahal je brzy ráno, za svítání, kdy je ozářený vycházejícím sluncem a mramor se zbarví do romantické růžové. Z toho důvodů je v okolí památky mnoho hotelů, které nabízejí svatební apartmá s výhledem na Tádž Mahal. Jen si představte to ráno s rozhrnutými závěsy...  
 • Doporučujeme ale v areálu zůstat několik hodin, můžete tak sledovat měnící se barvy mramoru.
 • V některých obdobích je Tádž Mahal otevřen i v noci.

Bílé zjevení z jiného světa

Do mauzolea se vstupuje překrásnou vstupní bránou, která symbolizuje pomyslný vstup do ráje. Hrobka samotná má půdorys osmiúhelníku, skládá se z podstavce, dómu a kupole a je zdobena nejrůznějšími reliéfy a vykládána opravdovými polodrahokamy. Hroby střeží čtyři minarety vysoké 40 metrů, které jsou umístěny ve větší vzdálenosti, než bývá zvykem a jsou záměrně odkloněny. Je tomu tak proto, aby případný pád při zemětřesení neohrozil kupoli mauzolea. Materiál na stavbu byl dopraven ze 300 kilometrů vzdáleného lomu a převáželo jej více než 1000 slonů. Voda v kanálech byla smísena s růžovou vodou a vodotrysky tak vůni rozprašovaly do okolí.

 

Interiér plný symbolů

Hlavní budova ohromí již na první pohled svými rozměry. Necelých 57 metrů na šířku a 73 metrů na výšku dělá z Tádž Mahalu jednu z největších hrobek na světě. Na bílých zdech uvnitř září černý mramor, reliéfy různé hloubky a také starodávné perské básně. Uprostřed mauzolea spočívají dva zdobené sarkofágy císaře a jeho ženy. Ty jsou chráněni mramorovým plotem s květinovou výzdobou a kaligrafickými prvky. Ostatky ale ve skutečnosti leží v kryptě pod hlavní místností – islámská tradice totiž zakazuje bohatě zdobené hroby. 

 

Návleky, voda a toalety za vstupné pro turisty

Poněkud popuzující může být fakt, že pro indického návštěvníka je vstup do objektu za 20 rupií, pro zahraničního pak za 750 Rs. To je ospravedlňováno jistými bonusovými službami – zdarma je například vstup na toalety, v ceně je i půllitrová láhev vody a návleky na boty. Nejen do hrobky samotné, ale ani na její podstavec se totiž nesmí vstupovat v botách, respektive v botách bez návleku.

 

Udělejte si čas na celý areál

Hrobka císaře a jeho ženy není rozhodně jedinou budovou v areálu, kterou stojí zato vidět. Na východní straně Tádž Mahalu najdete budovu se dvěma kupolemi známou jako Jawab – Odpověď. Dříve pravděpodobně sloužila k ubytování poutníků. Navštivte také hrobku císařova oblíbeného sluhy a ostatních manželek. Jako stavební materiál zde převládá hlavně červený pískovec. Na západě areálu se pak nachází mešita – budova sloužící k uctívání Alláha.

 

Letuška je specialista na Indii

Indii máme dokonale procestovanou. Rozhodně doporučujeme k cestě do Ágry využít jízdu vlakem, nás nejvíc baví indický Orient Expres. Věděli jste, že ve vlaku je i prádelna? Tádž Mahal v Ágře je hvězdou mnoha našich zájezdů. Pokud chcete cestovat na vlastní pěst, nabízíme i letenky do Dillí a dalších indických měst, dobrou cenu můžete ulovit na naší mapě levných letenek. Víc informací se dozvíte v sekci zájezdy

 

Co jste možná nevěděli o Tádž Mahalu

 • Ačkoliv byla hrobka postavena z lásky císaře k jeho ženě, své místo posledního odpočinku v ní nalezly i všechny jeho ostatní ženy a oblíbený sluha
 • Celá stavba je ukázkou dokonalé symetrie. Jediným místem, který geometrické harmonii neodpovídá je hrob samotného Šáh Džahána. Ten původně zamýšlel postavit hrobku i pro sebe, v blízkosti Tádž Mahalu, a z černého mramoru. Ještě než však stačil tento svůj sen uskutečnit, uvěznil jej jeho syn Aurangzeb v ágerské pevnosti. Jeho tělo dal syn uložit právě sem. Náhrobní deska, pod níž spočívá, je tak paradoxně to jediné, co narušuje dokonalou symetrii: je položena hned vedle hrobky Mumtáz Mahál, geometrického středu Tádž Mahalu.
 • Zahrady byly dříve plné růží a narcisů. Po obsazení Indie však Britové areál přebudovali a získal dnešní podobu inspirovanou anglickými zámeckými parky.
 • Kyselé deště zbavují mauzoleum jeho typické zářivě bílé barvy. Tádž Mahal si tedy musí čas od času dopřát speciální bahenní kůru, která z jeho povrchu odstraňuje nečistoty.
 • Podle nejodvážnějších odhadů císaře přišla stavba v přepočtu na jednu miliardu amerických dolarů.
 • Stavba trvala přibližně 22 let.
 • V okruhu několika kilometrů je povoleno používat pouze elektromobily nebo cestovat rikšou. Má se tak snížit počet emisí, které budovu poškozují. 
 • Kvůli obavě z poškození významné památky Tádž Mahalu indické úřady podle BBC zakázaly lidem žijícím poblíž mauzolea topit kravským trusem. Podle nich totiž vlivem znečištění ovzduší tato turisty velmi navštěvovaná stavba z bílého mramoru žloutne.

Kam se dívat a čeho si všimnout i bez průvodce

 • Věžiček na vstupní bráně je 22. Přesně tolik let trvala stavba.
 • Na vrcholu kopule je na 10metrovém ozdobném sloupu měsíc, který symbolizuje islámskou architekturu. Stejný motiv sloupu najdete i na podlaze, tam je celý ze zlata a váží neuvěřitelných 1000 kilogramů.
 • Celá kopule připomíná lotosový květ, což je zase hinduistický symbol. Květ však neroste vzhůru, ale směřuje dolů a představuje zármutek.
 • Bílé květy, které vypadají jao přilepené na mramoru, jsou vysekané a jedná se o smuteční květiny – kosatce. Motivy se neustále opakují.
 • Celá stavba je dokonale symetrická. Když král nechal v areálu vystavět mešitu, stejná stavba se musela objevit i na druhé straně areálu. Druhá stavba se ale nikdy nepoužívala. 
 • Výzdobu tvoří 60 druhů drahokamů nebo polodrahokamů. To, co vidíte v opakujících se rostlinných motivech na dlaždicích, jsou plátky vzácných kamenů, vkládaných do předem připravených mramorových dlaždic. Tradiční umění se stále používá nejen pro opravy Tádž Mahalu. Z Ágry si tak můžete odvézt unikátní suvenýr – třeba talíř, pohár na pití nebo stolek.

Praktické informace: Zapomeňte na bonbony a selfie tyče

Tádž Mahal ročně navštíví až 4 miliony turistů, je tedy potřeba se připravit na případné fronty a obrnit se trpělivostí – krása mauzolea za to ale rozhodně stojí! Aby se předešlo jakémukoliv poškození památky, turisté musí projít bezpečnostní kontrolou. Nedoporučuje se s sebou nosit velké tašky, objemné knihy, stativy na fotoaparát a selfie tyče. Přestože je v areálu fotografování dovoleno, uvnitř budete muset fotoaparát vypnout. Přestávku na svačinu si udělejte ještě než vstoupíte do zahrad – uvnitř není dovoleno jíst dokonce ani bonbony. Místní průvodci o hrobce mluví s velkou úctou, ve výkladu mnohokrát zazní "beautiful" jako synonymum.

 

Jak a kdy do Tádž Mahalu

 • Tádž Mahal se nachází v indickém městě Ágra ve státě Uttar Pradéš, zhruba 200 km od Dillí.
 • Do Ágry se dostanete letecky, autobusem nebo vlakem. Vlak je nejlevnější. Letenky do Ágry nebo Dillí vám rádi zajistíme. Stejně jako vízum do Indie.
 • Celý objekt je nepřístupný v pátek, jelikož místní mešita je využívána k modlitbám, ze stejného důvodu je objekt uzavřen i po celé období Ramadánu.
 • Otevírací doba je od 6 do 19.30 hodin.
 • Můžete si prohlédnout oficiální stránky.
 • Vstupné pro cizince je 750 rupií.