Cestujeme po světě

Kosatec, měsíc, vězení. Co ještě jste nevěděli o Tádž Mahalu?

Aktualizováno 8. 9. 2019
Snímek tváře a postavy s Tádž Mahalem v pozadí patří ke klasice světové turistické fotografie. Na legendární mramorové lavičce se rády fotí novomanželské páry a šťastné nevěsty. Inspirací je jistě velký příběh lásky až za hrob, který za vznikem úchvatné stavby stojí. Svůj nostalgický rozměr má paradoxně jedna z nejsmutnějších fotografií Lady Diany, která je zachycena na známé lavičce před kultovním symbolem lásky úplně sama, bez Charlese.

Proč se u Tádž Mahalu nesmí topit kravským lejnem

image
Tádž Mahal přinesl světu snad nejromantičtější příběh lásky v dějinách architektury. Monumentální pomník nechal vystavět indický vládce Šáh Džahán na památku své milované ženy Mumtáz Mahal – Perla paláce, která zemřela při porodu čtrnáctého dítěte. Náhlý odchod partnerky císaře zarmoutil natolik, že vyhlásil dvouletý státní smutek a v roce 1632 zahájil stavbu hrobky na její počest. A díky tomu můžeme v Indii spatřit unikátní stavbu, která nepřestává ohromovat každý rok miliony turistů.
 
Ať už patříte mezi beznadějné romantiky nebo nikoliv, okouzlující atmosféra Tádž Mahalu dostane snad každého. Roku 1983 byl navíc zařazen mezi památky Světového dědictví UNESCO. Návštěva Indie by rozhodně nebyla kompletní bez důkladné prohlídky tohoto architektonického klenotu. Ágra patří spolu s Dillí a Džajpurem do trojice, které se říká Zlatý trojúhelník
 

Každou hodinu jiná barva mramoru

image
Král Šáh Džahán byl muslim a stavba měla představovat ráj podle muslimských představ. Vzhledem k tomu, že na stavbě se podílelo mnoho Indů, najdeme tu i hinduistické prvky. Areál je přístupný třemi branami. Hlavní bránu „Darwaza-i-Rauza“ najdete na jižní straně a je vyzdobena ve stejném stylu, jako samotný Tádž Mahal. Zahrady obklopující hlavní hrobku zabírají přibližně 17 hektarů a jsou rozděleny záhony a okrasnými bazénky. Nejhezčí pohled na budovu se naskýtá při pohledu do vod uměle vytvořeného kanálu v době východu či západu slunce. V průběhu dne se barva bílého mramoru zvolna mění z jemných tónů růžové v ranních hodinách až na sytě zlatou v podvečer. Střídání barev má prý symbolizovat proměnu nálady císařovy ženy během dne.
 

Kdy je pohled nejkrásnější a proč mít svatbu právě tady 

  • Nejlepší pohled na Tádž Mahal je brzy ráno, za svítání, kdy je ozářený vycházejícím sluncem a mramor se zbarví do romantické růžové. Z toho důvodů je v okolí památky mnoho hotelů, které nabízejí svatební apartmá s výhledem na Tádž Mahal. Jen si představte to ráno s rozhrnutými závěsy...  
  • Doporučujeme ale v areálu zůstat několik hodin, můžete tak sledovat měnící se barvy mramoru.
  • V některých obdobích je Tádž Mahal otevřen i v noci.

Bílé zjevení z jiného světa

image
Do mauzolea se vstupuje překrásnou vstupní bránou, která symbolizuje pomyslný vstup do ráje. Hrobka samotná má půdorys osmiúhelníku, skládá se z podstavce, dómu a kupole a je zdobena nejrůznějšími reliéfy a vykládána opravdovými polodrahokamy. Hroby střeží čtyři minarety vysoké 40 metrů, které jsou umístěny ve větší vzdálenosti, než bývá zvykem a jsou záměrně odkloněny. Je tomu tak proto, aby případný pád při zemětřesení neohrozil kupoli mauzolea. Materiál na stavbu byl dopraven ze 300 kilometrů vzdáleného lomu a převáželo jej více než 1000 slonů. Voda v kanálech byla smísena s růžovou vodou a vodotrysky tak vůni rozprašovaly do okolí.
 

Interiér plný symbolů

Hlavní budova ohromí již na první pohled svými rozměry. Necelých 57 metrů na šířku a 73 metrů na výšku dělá z Tádž Mahalu jednu z největších hrobek na světě. Na bílých zdech uvnitř září černý mramor, reliéfy různé hloubky a také starodávné perské básně. Uprostřed mauzolea spočívají dva zdobené sarkofágy císaře a jeho ženy. Ty jsou chráněni mramorovým plotem s květinovou výzdobou a kaligrafickými prvky. Ostatky ale ve skutečnosti leží v kryptě pod hlavní místností – islámská tradice totiž zakazuje bohatě zdobené hroby. 
 

Návleky, voda a toalety za vstupné pro turisty

Poněkud popuzující může být fakt, že pro indického návštěvníka je vstup do objektu za 20 rupií, pro zahraničního pak za 750 Rs. To je ospravedlňováno jistými bonusovými službami – zdarma je například vstup na toalety, v ceně je i půllitrová láhev vody a návleky na boty. Nejen do hrobky samotné, ale ani na její podstavec se totiž nesmí vstupovat v botách, respektive v botách bez návleku.
 

Udělejte si čas na celý areál

Hrobka císaře a jeho ženy není rozhodně jedinou budovou v areálu, kterou stojí zato vidět. Na východní straně Tádž Mahalu najdete budovu se dvěma kupolemi známou jako Jawab – Odpověď. Dříve pravděpodobně sloužila k ubytování poutníků. Navštivte také hrobku císařova oblíbeného sluhy a ostatních manželek. Jako stavební materiál zde převládá hlavně červený pískovec. Na západě areálu se pak nachází mešita – budova sloužící k uctívání Alláha.
 

Letuška je specialista na Indii