Cestujeme po světě

Letecky do Chorvatska: průvodce po Splitu

Vydáno 17. 6. 2015
Máme pro vás několik tipů k návštěvě chorvatského Splitu. Určitě se připravte na romantické procházky v úzkých ulicích, sardinky na grilu., moře a slunce.

Přistáli jsme ve Splitu. Která zajímavá místa můžeme navštívit?

Splitu se říká klenot Jadranu a je největším městem Dalmácie. Svou romantickou atmosféru si zachovalo z dob císaře Diokleciánam který si letovisko na pobřeží vybral jako místo odpočinku. Do Splitu se dostanete letadlem, autem, autobusem i letecky. Město ve střední Dalmácii u Jaderského moře je důležitým dopravním uzlem – je tu přístav, letiště a vede sem dálnice ze Záhřebu. Ve Splitu žije zhruba tolik obyvatel jako v pětině Prahy a po Záhřebu je druhým největším městem Chorvatska. Okolo města se zdvihají nízké pahorky a tvoří krásnou scenérii.

Jak se dostat z letiště do Splitu a zpět

  • Taxíkem: Stanoviště najdete přímo před budovou letiště. Do centra města pojedete asi 15 kilometrů.
  • Autobusem: Na letiště se můžete dostat ze Splitu přímou autobusovou linkou. Jízda trvá asi 40 minut. Více informací.
  • Městskou hromadnou dopravou: Zastávky jsou zhruba 200 mětrů od letištní budovy. Autobus číslo 37 jede po trase Split – Trogir; Trogir – Split. Autobus číslo 38 jede po trase Split Airport – Kastel Stari – Split; Split – Kastel Stari – Split Airport.

Kam jít ve Splitu d restaurace na ryby, ústřice, sýr a víno

 
Rybí restaurace Konoba Marjan. Foto: Sanja Matonickin
  • Ryby v Konoba Marjan v ulici Senjska 1. Ochutnáte různé přípravy čerstvých plodů moře, připravte se na speciality z druhů ryb, které v České republice známe jen málo. Jako přílohu zvolte čerstvou grilovanou zeleninu a omáčku s čerstvými bylinkami. Doporučujeme sezení venku, obzlášť ve večerních hodinách, otevřeno je do 22 hodin. 
  • Na sýr a víno do Wine & Cheese Bar Paradox v ulici Poljana Tina Ujevica 2. Pokud jste ve Splitu týden, můžete sem chodit každý večer. Zdejší vinotéka je vyhlášená. Nezapomeňte si nechat místo v žaludku na "něco malého".
  • Ústřice si objednejte v Adriatic Sushi & Oyster bar Split v ulici Carrarina Poljana 4. Co dodat? Ústřice zkrátka nejlépe chutnají u moře. Až vás omrzí, dejte si sushi. 

Kam jít ve Splitu na trh pro ovoce nebo ryby

Rybí trh ve Splitu. Foto: csbarrett

  • Kam na rybí trh? Návštěva rybího trhu v ulici Marmontova a hlavního trhu těsně mimo západní straně paláce, kde si můžete koupit čerstvé ovoce a zeleninu, květiny, místní sýr, olivový olej a Rakija. Trhy jsou otevřeny od 6.30 ráno.
  • Kam pro ovoce a zeleninu? Romantiku dalmatského přístavu dotvářejí křivolaké uličky plné obchůdků, kavárniček a restaurací mezi nimiž si budete připadat, jako by vás přenesli o století nazpět. Nejsou však jen prázdnou kulisou, ale vždy se zde něco děje, ať už je to muzika či tanec. Mnohé z místní pestrosti si užijete na trhu Pazar, kde vždy nakoupíte čerstvé ovoce, ale i oblečení a jiné zboží.

Tip pro běžce i lezce: poloostrov Marjan

Poloostrov Marjan. Foto: Michelle Rousell

Doporučujeme navštívit malebný poloostrov Marjan s krásným lesoparkem a středověkými kostelíky. Nejen Chorvaté využívají tuto část města ke sportu, můžete se k nim připojit. Zajímavé je, že právě zde, na vrcholu Marjan, se uskutečnily v roce 1986 historicky první závody ve sportovním lezení. Díky tomu zde lezci z celé Evropy nacházejí další a další zajištěné cesty. Obyvatelé Splitu sem chodí i běhat a na procházky. Komu se nechce pěšky, přiveze jej ekovláček.

Musíte vidět Diokleciánův palác a podzemí

Tvrdí se, že Split je antickým skvostem Dalmácie. Můžete se přesvědčit sami – dalším turistickým lákadlem je Diokleciánův palác v centru města. Ten je od roku 1979 zařazen v seznamu světového dědictví UNESCO. Turisté obdivují nejen hradby a úchvatný palác z přelomu 3. a 4. století, ale i velkolepé podzemí, jedno z největších dochovaných římských sklepení na světě.

Tip pro fotografy? Pevnost Klis

Pokud chcete zachytit neobyčejnou atmosféru Splitu, měli byste navštívit pevnost Klis, jednu z nejkrásnějších v Chorvatsku. Z výšky je nádherný výhled na město. Pevnost je přístupná veřejnosti a dostanete se sem autobusem, zastávku najdete u budovy divadla.