Praktické informace

5 nejlepších způsobů, jak maximálně využít limity příručního zavazadla

Vydáno 22. 4. 2022 | Letuška.cz Redakce
Jak se lépe připravit na cestu

Cestování nalehko je jednodušší, když se připravíte s dostatečným předstihem

Příruční zavazadlo

Létání s příručním zavazadlem má mnoho výhod. U většiny leteckých společností šetří drahé poplatky za zavazadla, šetří čas na letišti a odstraňuje noční můru se ztrátou zavazadel při příletu. Pro ty, kteří jsou zvyklí na větší limity, však může být cestování s minimalistickým příručním zavazadlem skličující. Se správnou přípravou však existují způsoby, jak si to usnadnit.

Použijte správnou tašku

Příruční zavazadlo

Nejdůležitější je pořídit si tu správnou tašku. Musí splňovat požadavky leteckých společností na příruční zavazadla a ty je třeba pečlivě zkontrolovat. Zatímco některé letecké společnosti jsou o něco flexibilnější, jiné mohou být velmi přísné. Bohužel rozměry a hmotnostní povolené odchylky se u jednotlivých leteckých společností liší. Standard je často 52 x 45 x 25 cm, ale přesné požadavky si budete muset ověřit u všech leteckých společností, které plánujete použít. Pamatujte, že výška, šířka a hloubka jsou důležité – není vhodné, když je zavazadlo na jednom z těchto rozměrů těsně nad, ale na ostatních rozměrech je v pořádku.

Zvažte flexibilní nebo nepevné vaky, protože ty jsou přístupnější ke zmáčknutí. Užitečné jsou také kompresní popruhy nebo roztažitelné vaky – vždy je můžete o něco zvětšit pro použití mimo letadlo.

Splnění požadavků na velikost je velmi důležité, ale přesto existuje spousta možností. Chcete najít tašku, která maximalizuje dostupné množství a vyhovuje vašemu stylu balení. Mít například jednu velkou přihrádku je flexibilnější možností; někteří lidé dávají přednost odděleným přihrádkám. Mnoho firem navrhuje tašky speciálně pro tyto účely – přečtěte si jejich recenze a podívejte se na několik možností.

Zabalte to nejnutnější

Příruční zavazadlo

Může to znít jako samozřejmost, ale je zde velký prostor pro kreativitu v souvislosti, co si zabalíte. Stará rada rozložit vše potřebné na postel a pak to rozpůlit není sice vědecká, ale je to výtečný návod! Snížení počtu kusů oblečení pomáhá s požadavky na zavazadla a také usnadňuje cestování – zvláště pokud se hodně pohybujete.

Na krátkou cestu to znamená vzít si jen méně oblečení a doplňků. Opravdu je potřebujete? Zaměřte se na oblečení, které lze nosit ve více situacích, a které můžete kombinovat, spíše než mít jednotlivé sety pro každý den. S menším množstvím oblečení je vhodné počítat s tím, že budete během cesty častěji prát. Lehké a nemačkavé oblečení je samozřejmě také správná volba. Existuje mnoho vhodných cestovatelských značek, které navrhují oblečení speciálně pro tento účel.

Myslete na elektroniku, kterou během cesty potřebujete. Ta je v dnešní době pro většinu cestovatelů nezbytná, ale existují způsoby, jak ji zefektivnit. Můžete kabely sdílet mezi jednotlivými přístroji? Je možné použít rozbočovač USB? A opravdu potřebujete na cestu telefon, notebook a tablet?

Kupte si věci po příjezdu

Příruční zavazadlo

Pamatujte, že si věci můžete koupit po příjezdu – to je důležité zejména na delších cestách, kde potřebujete další zásoby. Toaletní potřeby a jednoduché oblečení lze rychle a snadno koupit v jakékoli zemi. Stejně tak i větší předměty, jako jsou boty, sandály, a dokonce i dobrá kniha. Asi se to zdá jako dodatečný náklad, ale mějte na paměti, že to může být mnohem levnější než nákup dalšího zavazadla.

Dobře si zabalte tašku

Příruční zavazadlo

Existuje spousta strategií, které vám pomohou zabalit více do tašky. Jen se ujistěte, že máte přehled o celkovém hmotnostním limitu konkrétního leteckého dopravce. Těžší věci zabalte na dno tašky a lehčí navrch. Užitečné je také rolování předmětů místo toho, aby byly všechny do komínků. Pokud balíte boty (nebo nějaké jiné větší předměty) nezapomeňte, že můžete něco vmáčknout dovnitř. Před cestou vyzkoušejte několik různých způsobů balení věcí – možná budete překvapeni rozdíly.

Mnoho cestovatelů s oblibou používá cestovní ukládací sady nebo kompresní sáčky ke stlačování předmětů a vejde se do nich více. Oblečení může být sice o něco více zmačkané, ale je to osvědčený způsob, jak se do zavazadla vejde více věcí. Opět je zde mnoho možností od různých výrobců.

Pamatujte na možnosti dalších položek na palubě letadla

Příruční zavazadlo

A nakonec nezapomeňte, že si na palubu můžete často vzít víc než jen jednu tašku. Mnoho leteckých společností umožňuje druhou menší tašku nebo „osobní věc“. To se obvykle musí vejít pod sedadlo před vámi. Je to samozřejmé místo, kam si odložíte věci, které potřebujete během letu, ale také tam může být nějaký prostor navíc k využití právě pro „osobní věc“.

Myslete na to, co si během letu obléknete. Chcete-li maximalizovat zavazadlový prostor, noste do letadla své nejobjemnější oblečení a boty. Samozřejmě si také budete moci vzít jakoukoli bundu, kterou si budete chtít nosit – i když je to při nastupování v teplém dni trochu zvláštní. Pokud ji chcete opravdu maximálně využít, pamatujte, že některé věci můžete dát do kapes bundy – ale myslete na případné komplikace při bezpečnostní kontrole.

Článek je volně přeložen v redakci Letušky. Původní zdroj najdete zde.

Jak rezervovat letenky s Letuškou

Letuška
  • Web. Na našem letenkovém portálu Letuška.cz
  • Napište nám poptávku s počtem cestujících a přibližnými termíny přes Kontaktní formulář.
  • Mapa. Přehled všech letů najdete na mapa.letuska.cz.