Praktické informace

Co si sbalit na treky do Nepálu?

Vydáno 2. 9. 2019 | Letuška.cz Redakce
Inspirujte se s námi od těch nejpovolanějších.

Cesta do Nepálu

Nepál

Nepál, to je sen snad každého milovníka hor. Podívat se na střechu světa, vnímat krásu osmitisícovek a uvědomovat si tu sílu přírody, která je tam cítit na každém rohu. Ať už si vyberete jakýkoliv trek a chcete si ho naplno užít, je dobré si sbalit tak, aby váš batoh nevážil 15 kg, protože těžký batoh toho umí pokazit opravdu hodně.

Vybavení

Nepál

Batoh

Dobrý batoh je naprostý základ každé cesty. Batoh si nechte při koupi zatěžkat, musí sedět perfektně na zádech, abyste se v něm cítili dobře. Do Nepálu vám naprosto postačí 40l krosna s odvětrávanými zády.

Trekové hole

Hole vám usnadní chůzi jak do kopce, tak i z kopce a ušetří vás bolesti kolenou. Jsou naprosto nepostradatelnou výbavou, i když jdete třeba jen na Říp. Hole můžete složit a dát si je do batohu. Nedávejte si je ale do příručáku, kvůli kovovým hrotům byste o ně mohli přijít.

Skládací batůžek

Malý batůžek se vám bude hodit jak po chození po Káthmándú, kde si musíte zařídit permity, tak při aklimatizačních výletech, kde vám stačí jen sušenka, voda a foťák.

Ochrana před sluncem

Klobouk a brýle s polarizační úpravou jsou naprosto nezbytné v dnešní době už téměř vždy. V horách to platí dvojnásob. Nepodceňte ani opalovací krém s vyšším faktorem. 

Peníze

Po cestě nenajdete žádné bankomaty a je potřeba si vybrat hotovost už v Káthmándú, některé zdejší bankomaty však měly problém s kartou Mastercard. Počítejte s tak 10 USD / 2 os / den (bez piva).

Power banka

Nabíječky často vypadávají ze zásuvek, tak je dobré se pojistit ještě power bankou. Zejména po období dešťů jsou zpřetrhané kabely od Wi-Fi, takže mobil stejně používat nebudete.

Pasové fotky

Fotky budete potřebovat jak na víza na letišti, tak na permity. Stačí se vyfotit doma na mobil a vytisknout v drogerii, vyjde vás to asi na 6 Kč.

Kompresní obal na oblečení

Ušetří vám místo v batohu a budete mít vše hezky rozdělené. 

Oblečení

Nepál

Při výběru oblečení nezapomínejte, že budete v horách a nemusíte mít hromadu módních kousků. Stačí si vzít pár funkčních věcí, které k sobě barevně ladí a můžete je různě kombinovat. Tím ušetříte váhu i místo v batohu.

Merino trika

Na celý trek vám postačí dvě trika z merina vlny, jedno s dlouhým a jedno s krátkým rukávem. Mají výborné termoregulační vlastnosti, odvádějí pot, rychle schnou a nesmrdí ani po několika dnech nošení. Nahoře v horách vás v noci navíc i zahřejí.

Merino legíny

Vysoko v horách už hodně fouká a teplota je o dost nižší, hlavně v noci. Legíny natáhnete pod kalhoty a můžete zas vesele stoupat vzhůru.

Merino ponožky

Novozélandské merino je opravdu jedinečné, a proto se výborně hodí i na ponožky, které můžete nosit týden v kuse. Opět stačí jen dvoje.

Šortky a kalhoty

Potřebujete obojí a na to nejlépe poslouží 2v1 gatě od The North Face.

Mikina

Můžete použít ve dne i v noci. S Polartecem neuděláte chybu.

Bunda

I po období dešťů vás může zastihnout pořádný liják. Vezměte si nepromokavou a větruodolnou kvalitní bundu.

Pohorky i sandály

Cesty často křižují vodopády, tak zvolte nepromokavé pohorky. Sandály se vám hodí na chození po vesničkách či po pokojích, kde není podlaha úplně nejčistější.

Plavky

Nepál je plný termálních pramenů a je škoda je nevyužít.

Hygiena

Nepál

Filtr na vodu

Věc, která ušetří spoustu peněz a hlavně přírodu. Kupování PET lahví vyjde dráž, než jeden filtr a navíc, tím že je nikdo neodváží, se pak válí všude podél cest.

Vezměte si k němu další láhev, abyste si mohli přefiltrovat vodu do foroty. Je opravdu důležité dodržovat pitný režim a studánky nejsou všude.

Mýdlo

Jedno mýdlo na všechno. Ušetříte tím váhu i prostor. Umyjete se s ním, vyperete, omyjete ovoce a navíc je odbouratelné v přírodě.

Špunt

Ačkoliv to nevypadá, vězte, že se bude hodit.

Kalíšek

Ženská nezbytnost jak na cestách, tak i v normálním životě,

Desinfekční mýdlo na ruce

Pokud se chcete vyhnout nepříjemnostem, umyjte si ruce vždy před jídlem.

Léky

Pár klasických léků postačí, vše se tam dá pohodlně dokoupit.

Co se vám ještě může hodit

Nepál

Jak rezervovat letenky do Nepálu

  • Web. Na našem letenkovém portálu Letuška.cz
  • Napište nám poptávku s počtem cestujících a přibližnými termíny přes Kontaktní formulář.
  • Mapa. Přehled všech letů najdete na mapa.letuska.cz.