Praktické informace

Co si sbalit na treky do Nepálu?

Vydáno 2. 9. 2019 | Letuška.cz Redakce
Inspirujte se s námi od těch nejpovolanějších.

Cesta do Nepálu

Nepál

Nepál, to je sen snad každého milovníka hor. Podívat se na střechu světa, vnímat krásu osmitisícovek a uvědomovat si tu sílu přírody, která je tam cítit na každém rohu. Ať už si vyberete jakýkoliv trek a chcete si ho naplno užít, je dobré si sbalit tak, aby váš batoh nevážil 15 kg, protože těžký batoh toho umí pokazit opravdu hodně.

Vybavení

Nepál

Batoh

Dobrý batoh je naprostý základ každé cesty. Batoh si nechte při koupi zatěžkat, musí sedět perfektně na zádech, abyste se v něm cítili dobře. Do Nepálu vám naprosto postačí 40l krosna s odvětrávanými zády.

Trekové hole

Hole vám usnadní chůzi jak do kopce, tak i z kopce a ušetří vás bolesti kolenou. Jsou naprosto nepostradatelnou výbavou, i když jdete třeba jen na Říp. Hole můžete složit a dát si je do batohu. Nedávejte si je ale do příručáku, kvůli kovovým hrotům byste o ně mohli přijít.

Skládací batůžek

Malý batůžek se vám bude hodit jak po chození po Káthmándú, kde si musíte zařídit permity, tak při aklimatizačních výletech, kde vám stačí jen sušenka, voda a foťák.

Ochrana před sluncem

Klobouk a brýle s polarizační úpravou jsou naprosto nezbytné v dnešní době už téměř vždy. V horách to platí dvojnásob. Nepodceňte ani opalovací krém s vyšším faktorem. 

Peníze

Po cestě nenajdete žádné bankomaty a je potřeba si vybrat hotovost už v Káthmándú, některé zdejší bankomaty však měly problém s kartou Mastercard. Počítejte s tak 10 USD / 2 os / den (bez piva).

Power banka

Nabíječky často vypadávají ze zásuvek, tak je dobré se pojistit ještě power bankou. Zejména po období dešťů jsou zpřetrhané kabely od Wi-Fi, takže mobil stejně používat nebudete.

Pasové fotky

Fotky budete potřebovat jak na víza na letišti, tak na permity. Stačí se vyfotit doma na mobil a vytisknout v drogerii, vyjde vás to asi na 6 Kč.

Kompresní obal na oblečení

Ušetří vám místo v batohu a budete mít vše hezky rozdělené. 

Oblečení

Nepál

Při výběru oblečení nezapomínejte, že budete v horách a nemusíte mít hromadu módních kousků. Stačí si vzít pár funkčních věcí, které k sobě barevně ladí a můžete je různě kombinovat. Tím ušetříte váhu i místo v batohu.

Merino trika

Na celý trek vám postačí dvě trika z merina vlny, jedno s dlouhým a jedno s krátkým rukávem. Mají výborné termoregulační vlastnosti, odvádějí pot, rychle schnou a nesmrdí ani po několika dnech nošení. Nahoře v horách vás v noci navíc i zahřejí.

Merino leg