Praktické informace

Jak pohodlně cestovat letadlem s malými dětmi

Vydáno 10. 2. 2015
Ptáte se, jak malé dítě zvládne cestu letadlem? Nebojte se, děti pobyt na palubě většinou snášejí lépe než dlouhé sezení v autě. O kočárek se při letu starat nemusíte, bude v zavazadlovém prostoru. Pokud potřebujete, aby dítě od 5 let letělo samo, využijte službu "Nedoprovázené dítě".

Jak pohodlně létat s malými dětmi

Létání tvoří neodmyslitelnou součást moderního života. Stále běžnější je létání s malými dětmi, a to i dětmi mladšími než 2 roky. Obecně lze říci, že létání dětem nezpůsobí žádné komplikace a dokonce jej snášejí lépe než zdlouhavou cestu v autě. Letecké společnosti většinou vychází rodinám s malými dětmi vstříc.
 
Co se děje s kočárkem při letu?
  • Na letišti můžete používat kočárek až do nástupu na palubu.
  • Před vzletem je nutné prázdný kočárek složit.
  • Pracovník letecké společnosti jej uloží do zavazadlového prostoru.
  • Po přistání jej zase přistaví ke vchodu.

Batolata do 2 let mají většinou slevu 90 %

Děti mají sice slevu, ale většinou nemají nárok na vlastní sedačku ani příruční zavazadlo. Děti ve věku 2 až 12 let mají zpravidla také slevu – a to 50 %, 33 % nebo 25 % z ceny letenky pro dospělé. Letištní poplatky bývají hrazeny v plné výši. U starších dětí je často využívaná služba s názvem „Nedoprovázené dítě“, která je nejčastěji poskytována dětem ve věku od 5 do 11 let, ale stejný servis mohou využít děti až do věku 17 let.
 
Jak funguje služba Nedoprovázení dítě?
  • Dítě si na letišti přebere odpovědný pracovník, který jej provede odbavením i kontrolami a poté předá letušce.
  • Po přistání letuška dítě předá pracovníkovi cílového letiště a ten jej doprovodí až k rodinnému příslušníkovi či jiné určené osobě.
  • Tato služba bývá placená, buď příplatkem k ceně letenky nebo se na nedoprovázené dítě vztahuje dospělý tarif bez dětské slevy.