Praktické informace

Jak sehnat levnou letenku i v době prázdnin

Vydáno 9. 6. 2015
Když chcete levnou letenku, kupte ji o 3 měsíce dřív. Tak zní zásada zkušených cestovatelů. Co ale dělat, když potřebujeme odletět na poslední chvíli i v době letní sezony? Máme pár tipů, jak na to.

Jak sehnat levnou letenku i v době prázdnin

  • Rezervujte včas. Obecně platí, že čím dřív letenku rezervujete, tím je větší výběr termínů i cen a letíte levněji. 
  • Hledejte každý den. Nabídka letenek se každou hodinu mění i u nás na Letušce. Porovnávejte nabídku každý den. Jak je možné, že se cena mění? Je-li o let zájem, nemá společnost důvod prodávat lístky lacino. Čím větší zájem, tím cena ostatních letenek stoupá. 
  • Použijte mobil nebo tablet. Levné letenky nemusíte hledat jen na počítači, Letuška má vlastní aplikaci zdarma a letenky můžete vyhledávat kdekoliv a kdykoliv.  
  • Rezervujte hned, plaťte později. Jedině tak vám skvělá nabídka neunikne. Pokud nechcete odletět za 4 hodiny, letenku lze rezervovat a zaplatit ve stanovené lhůtě pro rezervaci. Nejčastěji do 24 hodin.
  • Low cost aneb nízkonákladová společnost. S nízkonákladovými leteckými společnostmi máte omezený komfort, ale většinou letíte levněji. Podívejte se, na které letiště přiletíte. Nízkonákladové společnosti často využívají odlehlejší a levnější letiště. Počitejte s tím, že se cesta do centra může prodražit. 
  • Je akce skutečně akce? Pokud si koupíte akční letenku, dobře se podívejte, co si kupujete. Jedná se o zpáteční letenku? Neplatíte poplatky navíc?
  • Vyhněte se atraktivním temínům. Levnější jsou tedy lety mimo sezonu, ve všední dny a v okrajových ranních nebo nočních hodinách. Letenky o víkendu bývají nejdražší. Lidé si většinou berou od čtvrtka dovolenou a vracejí se v neděli večer. Tyto lety bývají nejrychleji obsazené. Naopak nejlevnější jsou na pondělí, se zpátečním lístkem na čtvrtek. 
  • Nelétejte ve svátek. Vánoce v létě nejsou, ale je dobré si zjistit, jestli ve vaší cílové destinaci není zrovna svátek a volno. V době svátků létají lidé za příbuznými nebo volno využijí k cestování. 
  • V létě můžete letět i charterovými lety. Charterový let je nepravidelný letecký spoj, který se objednává pro velké skupiny cestujících, typickým příkladem jsou zájezdy cestovních kanceláří. Můžete letět i z jiných měst – Brna, Ostravy nebo Pardubic. 
  • Odleťte z jiného letiště. Pokud letíte za oceán – například do USA – zkuste letět z Mnichova, Frankfurtu, Krakova nebo Vídně. Můžete si cestu zpestřit návštěvou jiné metropole a letenka může být levnější.