Praktické informace

Jaké příruční zavazadlo vzít do letadla

Aktualizováno 17. 7. 2019
Výběr zavazadla je pro cestováním letadlem důležitý. Letecké společnosti totiž striktně hlídají, jakou hmotnost nakládají do letadla. Máme pro vás praktické rady, které se týkají velikosti a výběru zavazadel na cestu.

Jaké příruční zavazadlo si můžete vzít na palubu letadla?

image

Letenku už máte a cíl cesty je jasný? Teď zbývá už jen sbalit věci do kufru! Jaké zavazadlo však vzít s sebou na palubu letadla? Jak může být taška velká a kolik může její obsah vážit? Na všechny otázky známe odpovědi.

Slovníček pojmů

  • kabinové (příruční) zavazadlo – cabin nebo hand baggage – taška nebo jiné zavazadlo, které si cestující může s sebou vzít na palubu bezplatně, může být jedno i dvě podle podmínek
  • zapsaná (odbavená) zavazadla – zavazadlo, které je na palubě letadla, ale nemáte k němu při letu přístup

Velikost příručního zavazadla

Jak velké by mělo kabinové zavazadlo být? Žádné shodné nařízení bohužel neexistuje. Každá letecká společnost stanovuje vlastní pravidla, která určují velikost a podmínky přepravy.

Doporučujeme se tedy vždy před odletem zeptat, jestli se podmínky nezměnily. Každá firma má podmínky jiné a většinou o nich informuje na svých internetových stránkách. Počet a velikost zavazadel se také obvykle liší v jednotlivých třídách. Při měření vaší tašky nebo kufru zahrňte všechny přesahy konstrukce, tedy včetně koleček a držáku. Velikost se při odbavení na letišti přísně kontroluje.

Jaké zavazadlo vzít, aby se cesta neprodražila?

Levné letenky, takzvané low cost letenky, které nabízejí nízkonákladové společnosti – RyanAir, WizzAir, EasyJet, Smartwings a podobně mají tu výhodu, že máte možnost mít s sebou kabinové zavazadlo zdarma. Cestování se ale může prodražit, pokud vaše zavazadlo nesplňuje dané parametry, za větší kufr nebo tašku budete muset připlatit.

Dávejte pozor při nákupu palubního zavazadla. Váš kufr, který se zdá, že velikostí odpovídá limitům, může mít kolečka, kvůli kterým se zavazadlo nemusí vejít do testovacího prostoru při odbavení.

Kolik může vaše zavazadlo vážit? 5 až 10 kilogramů

Váhový limit se u jednotlivých aerolinek liší a je potřeba si před cestou podmínky ověřit. Lehčí zavazadlo můžete mít v ekonomické třídě, těžší zavazadla můžete mít, pokud letíte první třídou. Obecně platí, že taška nebo kufr, které chcete mít za letu u sebe, by neměly vážit víc než 5–10 kg, ale přesnou váhu je třeba ověřit dle konkrétního dopravce.