Praktické informace

Jaké příruční zavazadlo vzít do letadla

Vydáno 1. 3. 2024 | Letuška.cz Redakce
Výběr zavazadla je pro cestování letadlem důležitý. Letecké společnosti totiž striktně hlídají, jakou hmotnost nakládají do letadla. Máme pro vás praktické rady, které se týkají velikosti a výběru zavazadel na cestu.

Praktické informace ohledně velikosti zavazadel 

Abyste měli informace o zavazadlech pěkně pohromadě, připravili jsme pro vás přehledný seznam. Nejčastěji se setkáte se třemi velikostmi kufrů: S, M, L.

Slovníček pojmů:

 • kabinové (příruční) zavazadlo – cabin nebo hand baggage – taška nebo jiné zavazadlo, které si cestující může s sebou vzít na palubu bezplatně, většinou velikost S
 • zapsané (odbavené) zavazadlo – zavazadlo, které je v přepravním prostoru letadla a nemáte k němu při letu přístup, za jeho přepravu můžete platit příplatek, většinou velikost M a L

Velikost příručního zavazadla

Žádné shodné nařízení ohledně velikosti kabinového zavazadla bohužel neexistuje. Každá letecká společnost stanovuje vlastní pravidla, která určují velikost a podmínky přepravy. Nejčastěji se však jedná o rozměry 55 cm x 40 cm x 20 cm.

Doporučujeme se tedy vždy před odletem ujistit, jestli vaše kabinové zavazadlo parametry splňuje. Každá letecká společnost má podmínky jiné a většinou o nich informuje na svých internetových stránkách.

Zde nabízíme přehled nejčastějších leteckých společností.

Počet a velikost zavazadel se také obvykle liší v jednotlivých třídách. Při měření vaší tašky nebo kufru zahrňte všechny přesahy konstrukce, tedy včetně koleček a držáku. Velikost se při odbavení na letišti přísně kontroluje. Sami si můžete kabinové zavazadlo změřit v boxu předepsaných rozměrů. Je to snadné, pokud se kufřík do krabice i s kolečky vejde, může s vámi na palubu.

Hmotnost příručního zavazadla

Váhový limit se u jednotlivých aerolinek liší a je potřeba si před cestou podmínky ověřit. Lehčí zavazadlo můžete mít v ekonomické třídě, těžší zavazadla můžete mít, pokud letíte první třídou. Obecně platí, že taška nebo kufr, které chcete mít za letu u sebe, by měly vážit v rozmezí 5 až 10 kg

Vyhněte se nepříjemnému překvapení na letišti při cestě domu a ušetřete za kilogramy navíc. Hmotnostní limit zavazadla vám pomůže pohlídat malá váha do kapsy, rozměrové limity zase skládací metr. Šikovná váha funguje tak, že kufr zavěsíte na háček a na displeji se objeví počet kilogramů, součástí může být i vysouvací metr na přeměřování zavazadel.

Design a vlastnosti příručního kufru

Výrobci cestovních tašek a kufrů dobře vědí, že pro váš let je výběr zavazadla stěžejní. Lze tedy koupit speciální kabinová zavazadla, která by měla odpovídat svými rozměry požadavkům aerolinek.

 • Doporučujeme pořídit takový cestovní kufr, který splňuje požadavky většiny leteckých společností. Textilní kufr je většinou uzavíratelný na zip a dodává se včetně kódového zámku. Kufr by měl mít ultralehkou konstrukci a teleskopický výsuvný systémem. Celý pojízdný systém bývá umístěn pod textilní podšívkou, aby nedošlo k poškození při přepravě.
 • Mezi naše další doporučení patří taška přes rameno. Hlavní prostor lze uzavřít zipem. Součástí tašky je zároveň nastavitelný popruh přes rameno.

Dávejte pozor při nákupu palubního zavazadla. Váš kufr, který se zdá, že velikostí odpovídá limitům, může mít kolečka, kvůli kterým se zavazadlo nemusí vejít do testovacího prostoru při odbavení.

V této oblasti se můžete projevit nejlépe.

 • Střídmost a nenápadnost. Když chcete působit seriózně, zvolte černý kufr, šedý, hnědý nebo tmavě modrý. Na trhu je takových kufrů většina.
 • Veselé a pestré barvy. Hledejte puntíky, bláznivé květiny, buš, zvěř, vlajky a výrazné barvy. Po čase se barva může omrzet. Můžete být v klidu, designéři vám už vymýšlejí další.
 • Očička, ouška, tykadla a jiné dětské motivy. I děti cestují, proč jejich zavazadla schovávat! Kupte jim motivy zvířátek nebo kreslených postav. 

Doporučené vlastnosti příručního zavazadla.

 • Mezi standardní funkce zavazadla patří nastavitelná vysouvací hliníková rukojeť.
 • Čtyři kolečka umožní snadnou manipulaci všemi směry. Nevýhodou je, že v dopravních prostředcích kufr může nekontrolovaně odjet. Bývá označen jako spinner
 • Dvě kolečka usnadní přesun kufru. Výhodou je, že kufr stojí stabilněji na podlaze a nikam neujíždí. Výrobci kufry se dvěma kolečky označují jako upright
 • U textilních kufrů nebo batohů existuje speciální obvodový zip, který umožní zvětšení objemu až o 25 %.
 • Řada kufrů má vychytávky, které ulehčují život lidem, kteří často cestují za určitým účelem: vestavěná ramínka, obaly na šaty, kapsy na notebooky, polstrované kapsy na fotoaparáty.

Speciální vychytávka – zámek TSA 

Pokud cestujete do USA, případně do Spojeného království, na Nový Zéland, do Nizozemska, Austrálie či Japonska; můžete se setkat s detailní kontrolou vašeho zavazadla. Letištní služba je oprávněna zkontrolovat obsah zavazadla i za použití násilí, pokud je uzamčeno. Zde pomůže TSA zámek. Ten umožňuje uzamčení vašeho kufru či cestovní tašky, aniž by hrozilo poškození při následné kontrole. Umožňuje letištním kontrolorům, kteří mají speciální univerzální klíč od všech TSA zámků, vaše zavazadlo v případě nejasností otevřít a zase uzavřít bez toho, aby tento zámek zničili.

 • TSA zámek je dnes již poměrně běžně součástí většiny zavazadel a kupujete jej s kufrem
 • Pokud vaše zavazadlo zámek nemá, můžete si koupit visací bezpečnostní TSA kódový zámek.

Nízkonákladové letecké společnosti a zavazadla

Levné letenky, takzvané low cost letenky, které nabízejí nízkonákladové společnosti jako například Wizz Air, easyJet nebo Smartwings, mají tu výhodu, že máte možnost mít s sebou kabinové zavazadlo zdarma. Cestování se ale může prodražit, pokud vaše zavazadlo nesplňuje přesně dané parametry jednotlivých společností. Za větší kufr nebo tašku budete muset připlatit. Proto se při balení vyplatí přemýšlet víc než kdy jindy.

Zde nabízíme přehled limitů nejčastějších leteckých nízkonákladových společností.

Jak rezervovat letenky do celého světa

 • Web. Na našem letenkovém portálu Letuška.cz
 • Napište nám poptávku s počtem cestujících a přibližnými termíny přes Kontaktní formulář.
 • Mapa. Přehled všech letů najdete na mapa.letuska.cz.