Praktické informace

Je v letošním roce létání letadlem bezpečné?

Vydáno 4. 9. 2020 | Letuška.cz Redakce
Informace o opatřeních spojených s COVID-19.

Je v letošním roce létání letadlem bezpečné?

Letadlo 2

Létat v tuto chvíli, vzhledem k současné pandemii, by se mohlo zdát trochu děsivé. Nicméně je dobré vědět, že v této době je létání stále velmi bezpečné. A co víc, sedět v letadle nezvyšuje riziko chytit koronavirus víc, než sedět v kanceláři nebo navštívit nákupní centrum. Zde najdete vše, co potřebujete vědět.

Jak čistá jsou letadla?

Letadlo 3

Před vstupem do letadla byste měli vědět, že se dělá maximum pro ochranu vaší bezpečnosti a bezpečnosti vašich blízkých. Do značné míry tomu tak je.

Dokonce i před koronavirem měly letecké společnosti přísná pravidla pro úklid, což obnášelo, že kabiny byly čisté a uklizené pro další skupinu cestujících. V dnešní době čistící protokoly pouze nabraly na důležitosti. Dopravci dezinfikují všechny povrchy, kde mohou přetrvávat bakterie. A někteří poskytují doplňkový dezinfekční prostředek pro ještě větší jistotu.

Kabina letadla je dobře dezinfikovaným místem, ale pokud chcete vědět, co přesně dělá vaše letecká společnost, je nejlepší podívat se přímo na její webové stránky. Díky jejím konkrétním čistícím postupům budete mít jasnou představu o tom, jak udržuje své klienty v bezpečí. Obvykle informují i o preventivních opatřeních v okolí letiště a odletových bran.

A co vzduch?

Letadlo 4

Od vypuknutí pandemie se objevilo mnoho mýtů o čistotě vzduchu v kabině. Je důležité si uvědomit, že vzduch v kabině není recirkulován kabinou. Ti, kteří sedí vzadu v letadle, neustále nevdechují vzduch zepředu. Místo toho je vzduch v kabině vyměňován 20 až 30krát za hodinu.

Vzduch vstoupí do vašeho prostoru prostřednictvím větracích otvorů nad hlavou a odchází v malých průchodech pod nohama. Poté je z vnějšku spojen s čerstvým vzduchem a prochází HEPA filtrem. Používané filtry mají účinnost mezi 85-99,9 % při zachycování virů i jiných bakterií. Používají nejúčinnější HEPA filtry, identické jako v nemocnicích, kde je čistota také velmi důležitá.

Ujišťujeme vás, že se dělá vše pro to, aby vzduch, který dýcháte, byl přirozeně čistý.

Ochrana vašich financí

Letadlo 5

Vaše zdraví nemusí být jediná věc, o kterou se obáváte před vaší další cestou. Jak bezpečné je létání právě teď pro vaši peněženku? Bohužel na to neexistuje žádná univerzální odpověď. Vzhledem k povaze viru jsou nová omezení zaváděna a rušena téměř denně.

Pokud máte pochybnosti, nejlepší je zkontrolovat pravidla storna a refundace u vaší letecké společnosti. V některých případech, pokud nejste schopni letět, vám může být vydán cestovní doklad, voucher, který můžete použít v jiném termínu. Alternativně vám může být poskytnuta plná náhrada.

I když to vypadá, že toho můžete udělat jen málo před náhlým zrušením vašeho letu, ujistěte se, že jste průběžně informováni o pravidlech místní samosprávy a také o nastavení v jednotlivých zemích, do kterých cestujete. Přestože vyberete takovou destinaci, u které je méně pravděpodobné, že bude mít karanténní omezení, nemusí to být zaručený způsob, jak zabránit zrušení celé cesty.

Krátká odpověď: létání je bezpečné

Letadlo 6

Zkrátka a dobře, odpovědí je, že létání v těchto dnech je stále bezpečné. Samozřejmě, že je těžké eliminovat všechna rizika, ale jejich udržování na co nejnižší úrovni znamená, že stále můžete cestovat po celém světě, pokud následujete oficiální doporučení, jak zůstat v bezpečí.

Původní článek

Letadlo 7

Článek je volně přeložen v redakci Letušky. Původní zdroj najdete zde.

Jak rezervovat letenky s Letuškou

Letuška
  • Web. Na našem letenkovém portálu Letuška.cz
  • Napište nám poptávku s počtem cestujících a přibližnými termíny přes Kontaktní formulář.
  • Mapa. Přehled všech letů najdete na mapa.letuska.cz.