Praktické informace

Jiný kraj, jiný mrav. Co (ne)dělat, abyste se na dovolené nedostali do problému se zákonem #1

Vydáno 28. 3. 2018 | Letuška.cz Redakce

Stále více lidí se naučilo létat za zážitky opravdu daleko – prosedět v letadle deset hodin už není nic neobvyklého. Čím dál se ale vytoužená destinace nachází, tím odlišnější může mít pravidla a zákony. Lehko se potom turisté dostávají do problémů, protože co je pro ně normální, pro místní v dané zemi být nemusí. Naopak to může vést k nepříjemných chvilkám na policejní stanici. Abyste se případným nepříjemnostem vyhnuli, doporučujeme si mimo známá pravidla oprášit i ta méně opakovaná. 

RESPEKTUJTE NÁBOŽENSTVÍ – BUDDHISMUS

kde: Šrí Lanka

Během cest po tomto jihoasijském ostrově si dobře všímejte restrikcí, které jsou uvedené před vchodem do buddhistických chrámů, neboť Šrílančané si Buddhy a s ním spojených tradic obzvlášť váží. Pozor dejte, především pokud si chcete interiér chrámu zvěčnit – citliví bývají na Šrí Lance především na focení soch Buddhy. Stejně tak si dejte pozor, pokud máte někde na viditelném místě tetování tohoto bůžka, taky byste mohli narazit. Některé turisty s takovou inkoustovou ozdobou nevpustili do země nebo deportovali. 

ZAKÁZANÉ PŘEDMĚTY

kde: Thajsko, Japonsko

V Thajsku je ilegální jakkoli operovat s elektronickými cigaretami, jejich náplněmi a všemi s nimi spojenými proprietami. Pokud podobné předměty do země přivezete, hrozí vám až 10 let vězení (a thajské vězení není žádná pohádka, proto si to dobře rozmyslete). 

V Japonsku vám zase hrozí vězení nebo deportace za přechovávání inhalátorů a léků proti bolesti, které v sobě obsahují kodein. 

ODHALOVÁNÍ URČITÝCH PARTIÍ

kde: různě

Vystavování intimních partií je samozřejmě nevhodné v mnoha státech světa. Ale třeba v Řecku vám za vystrkování nahého pozadí na veřejnosti mohou napálit nejen tučnou pokutu, ale i nějakou dobu ve vězení. 

Za mřížemi skončili i turisté, kteří pobíhali v ruinách Machu Picchu nazí. Peru (vcelku pochopitelně) vyžaduje od turistů respekt vůči národním památkám, navíc takového významu, jako má toto incké město v Andách. Pravidlo méně je někdy více u oblečení při návštěvě svatých či jinak významných míst prostě neplatí. 

A třeba v Grenadě, karibské ostrovní zemi, se nesmíte procházet v plavkách. Ne že byste je nemohli mít na sobě na pláži. Ale pokud míříte, nedej bože, do města, oblečte se. Jinak můžete dostat pokutu až do výše 270 dolarů. 

RESPEKTUJTE NÁBOŽENSTVÍ – ISLÁM

kde: např. Spojené arabské emiráty

Dobře si zjistěte, kdy se v SAE slaví postní Ramadan, který obvykle vychází na devátý měsíc islámského lunárního kalendáře. I v progresivních zemích, jako jsou SAE, se totiž sváteční pravidla dodržují velmi přísně – velmi snadno pak můžete skončit ve vězení za stravování na veřejnosti za denního světla. V minulosti byli například dva britští turisté, kteří pravidlo porušili, umístěni na tři týdny do vazby. Jiní cestovatelé museli za pití džusu na veřejném prostranství zaplatit zhruba pět tisíc korun.

FOCENÍ STÁTNÍCH BUDOV

kde: Saudská Arábie

Jste fanoušci architektury a během cest vyhledáváte a zaznamenáváte zajímavé kusy? Smůla. Ať už to zní jakkoli podivně, v Saudské Arábii je zakázáno fotit budovy. Především ty vládní či vojenské, a ani královský palác by se ale v hledáčku vašeho fotoaparátu neměl objevit. A pozor! Focení místních je také spíše nepřípustné, zejména ve chvíli, kdy byste objektivem mířili přímo na jednu ze saudských žen, fotili Saúdy bez jejich povolení.