Praktické informace

Letový režim na telefonu – mýty a fakta

Vydáno 21. 6. 2017 | Letuška.cz Redakce

“Vypněte prosím všechna svá elektronická zařízení včetně mobilních telefonů…” 

Během drtivé většiny letů jsou cestující několikrát upozorněni, aby své telefony vypnuli, nebo alespoň přepnuli jejich nastavení na “letadlo”. A pasažéři obvykle upozornění respektují, ačkoliv někteří ani neví z jakého důvodu. Může kvůli vám letadlo spadnout? Naštvete pilota, když nastavení nepřepnete? Přečtěte si, proč vás o tuto drobnost žádá každý kapitán letadla během svého úvodního slova.

Může letadlo kvůli mému telefonu spadnout?

Potenciálně ano, ale ve skutečnosti a s největší pravěpodobností ne. Ponecháte-li svůj telefon v normálním režimu, nespadne ani obří stroj, ani nepřestanou fungovat přístroje v kabině. Aerolinky se v tomto případě ale řídí heslem “jistota je jistota”. Koneckonců, proč riskovat životy stovek lidí, když se rozhodně dá vydržet několik hodin bez signálu. 

Co tedy reálně hrozí, pokud svůj telefon nepřepnu do letadlového režimu?

Velmi pravděpodobně si znepřátelíte pilota. Telefon totiž v normálním režimu vysílá a příjímá rádiové vlny - i v několika kilometrech nad zemí se bude váš přístroj snažit najít nejkvalitnější síť. A právě kvůli tomu se pilotům ve sluchátkách ozývají ruchy podobné těm, když přiložíte telefon příliš blízko k reproduktorům. Dojde k rozptýlení pozornosti pilotů, což může vést i k jejich chybám. A to přece nikdo nechce. 

Jak to vnímá pilot?

Podle pilota, který se této záležitosti věnoval na serveru airlinesupdates.net, jde kromě bezpečnostního opatření i o zdvořilost. Ukážete tak pilotům v kabině, že si jejich práce vážíte a drobné prosby, které jim zpříjemní “službu”, respektujete.

A co cestující? Respektují toto upozornění? 

Pilot a autor knihy Cockpit Confidential Patrick Smith je toho názoru, že až polovina pasažérů nařízení ignoruje, ať už z lenivosti, nebo nepozornosti. Zároveň si ale myslí, že kdyby šlo o velkou hrozbu, letecké společnosti by byly mnohem opatrnější a v kontrolování elektronických zařízení důslednější. Ruchové zvuky způsobené telefonem prý slyší ve svých sluchátkách zhruba dvakrát do měsíce. 

Došlo vůbec někdy k nějaké letecké nehodě, kterou mohl zavinit telefon?

Ano, došlo údajně nejméně ke dvěma nehodám, jež mohly zapříčinit rádiové vlny vysílané telefonem. V roce 2000 havarovalo ve Švýcarsku letadlo aerolinky Crossair, přičemž nejpravděpodobnějším strůjcem katastrofy byly falešné signály, které zmátly autopilota. V roce 2003 došlo k nehodě letounu společnosti Air Adventures, během níž zemřelo osm lidí.