Praktické informace

Představujeme letiště Dubaj

Vydáno 24. 4. 2024 | Letuška.cz Redakce
Dosáhněte vašeho vysněného cíle s letenkami od Letušky.

Dubaj (DXB)

Dubaj

Mezinárodní letiště Dubaj se nachází asi 4 km od centra města v části Al Garhoud. Je důležitým uzlem pro Blízký východ a domovskou základnu zde mají aerolinky Emirates, FedEx Express a flydubai. Oficiální stránky letiště.

Měna – Dirham je měnou ve Spojených arabských emirátech, zkratka AED.

Ubytování

Dubaj

Ubytování u letiště

U letiště je několik hotelů, které nabízejí přepravu zdarma až do hotelu, u terminálu 1 je to Aloft Dubai Airport, Millennium Airport Hotel Dubai a Grand Mercure Dubai City, u terminálu 2 je to Hampton by Hilton Dubai Airport, u terminálu 3 Premier Inn Dubai International Airport a Dubai International Hotel. U terminálu 1 a 3 můžete také využít služeb Sleep ‘n fly pro krátké zdřímnutí na pár hodin nebo i na celou noc.

Ubytování ve městě

I když je Dubaj proslulá svou ohromnou nabídkou luxusních resortů a pětihvězdičkových hotelů, lze zde najít i cenově dostupné ubytování. Oblíbené oblasti z pohledu ubytování:

Deira

Historická čtvrť Deira je populární pro svou atmosféru, tradiční arabské trhy a dobrou dopravní dostupnost. V historické čtvrti Deira a jejím okolí si můžete vybrat z mnoha levných hotelů včetně hotelů známých řetězců jako např. Ibis nebo Rove City Centre.

Bur Dubai

Další historická čtvrť Bur Dubai nabízí také řadu cenově výhodných hotelů, např. stylový butikový hotel Al Seef Heritage Hotel, XVA Art Hotel (je zde i galerie a restaurace nabízející vegetariánské pokrmy) nebo Aloft Al Mina.

Dubai Marina

Rezidenční čtvrť s mrakodrapy, nákupními centry, pěknou městskou pláží a dobrými restauracemi. Cenově zajímavé hotely jsou např. Rove Dubai Marina nebo Wyndham Dubai Marina.

Al Barsha a Barsha Heights

Čtvrť s dobrou dopravní dostupností, obchodními centry (např. Mall of the Emirates) a restauracemi. Najdete zde také celou řadu cenově dostupných hotelů, např. Premier Inn Barsha Heights, Golden Tulip Media Hotel, Hampton by Hilton Dubai Al Barsha nebo pobočky levných hotelů Ibis, Novotel nebo Citymax Hotels.

Downtown Dubai

Moderní čtvrť s dobrou dopravní dostupností a turistickými atrakcemi. I zde můžete najít cenově dostupné hotely, např. Millennium Plaza Downtown Hotel, pobočku řetězce Ibis World Trade Centre nebo Residence Inn Sheikh Zayed Road.

Využijte naší široké a pestré nabídky dovolenkových ubytovacích kapacit na míru.

Doprava z letiště

Dubaj

Jízdenky MHD

Pro cesty MHD v Dubaji je potřeba zakoupit kartu Nol, kde si nabíjíte kredit pro cesty. Jízdenky můžete zakoupit v automatech na stanicích metra nebo v příletových halách na letišti.

Využitelné varianty:

 • červená – cena za kartu 2 AED. Kartu můžete nabít jízdenkami pro jednorázovou jízdu (max. 180 min a max 3 přestupy) nebo celodenní jízdenkou
 • stříbrná – cena je vypočítávána podle ujeté vzdálenosti, cena karty 25 AED (v ceně je již 19 AED kredit)

Jakou kartu vybrat?

Červená karta je vhodná pro krátkodobé pobyty, stříbrná karta díky nižší ceně jízdného se vyplatí při delším pobytu. Ceny jízdného se liší podle ujeté vzdálenosti a typu karty. Detailní porovnání naleznete zde. Celodenní jízdenka: nol-1day pass: 20 AED běžné karty, 40 AED zlatá třída.

Metro

V Dubaji jsou pouze 2 linky metra. Z terminálu 1 a 3 se dostanete do centra červenou linkou metra a je to nejrychlejší a nejsnazší způsob dopravy z letiště. Metro jezdí od 5:00 do půlnoci v pondělí až čtvrtek; 5:00 až 1:00 v pátek; v sobotu od 5:00 do půlnoci a v neděli od 8:00 do půlnoci. Detailní jízdní řád naleznete zde. Mapa linek metra a jednotlivých zón.

Autobus

Hned několik linek autobusů jezdí z terminálu 1, 2 a 3. Pro vyhledání nejbližšího spoje stačí využít plánovač trasy dopravce. I zde je třeba pořídit si kartu Nol, protože řidiči nepřijímají hotovost.

Taxi

U každého terminálu je vyhrazené stanoviště pro taxíky. Standardizovaný poplatek za vyzvednutí na letišti je 25 AED, dál je účtováno 1,96 AED za kilometr. Kromě běžných taxíků můžete využít taxi služeb přes aplikace. Srovnání 7 aplikací taxislužeb.

Pronájem auta

Pokud máte platný mezinárodní řidičský průkaz, můžete si zapůjčit auto na letišti, kde sídlí řada půjčoven. Přehled půjčoven aut.

Využijte naší nabídky pronájmu auta přímo od Letušky. 

Letenky

Dubaj

Přímé lety z Prahy (PRG) do Dubaje (DXB) nabízí společnosti Smartwings, České aerolinie, flydubai a Emirates. Doba letu je cca 6 hodin. Letenky si můžete zakoupit zde.

Kuchyně

Dubaj

Kuchyně Spojených arabských emirátů je směsí blízkovýchodní a asijské kuchyně. Tradiční arabská jídla:

Hummus – tradiční blízkovýchodní pokrm vyrobený z cizrny, olivového oleje, česneku, citronové šťávy a tahini (sezamové pasty). Podává se s arabským chlebem nebo jako příloha k dalším pokrmům.

Shawarma – shawarma je maso (hovězí, kuřecí nebo jehněčí) marinované v kořeněné směsi, které se vaří na vertikálním rožni a poté se podává v pita chlebu s různými přílohami jako je zelenina, tahini nebo česneková omáčka. Oproti kebabu se liší bylinkami a kořením použitých v marinádě.

Meze – meze je tradiční arabský předkrm, který zahrnuje různé malé porce jídel jako jsou hummus, falafel, tabouleh, olivy, sýry a další.

Falafel – falafel jsou fritované kuličky vyrobené z cizrny, bylinek a koření, které jsou podávané v pita chlebu nebo jako součást meze s hummusem a dalšími přílohami.

Tabouleh – tradiční arabský salát vyrobený z čerstvých ingrediencí, jako jsou petržel, mátové lístky, rajčata, cibule, vařený bulgur.

Al Machboos – jedná se o kořeněnou rýži smíchanou s masem (obvykle kuřecím, hovězím nebo jehněčím) a různými kořeněnými omáčkami.

Al Harees – Al Harees je tradiční jídlo připravované během ramadánu a na oslavách. Jedná se o směs pšenice, ječmene nebo jiných obilovin, které jsou vařené s masem a kořením, dokud nedosáhnou konzistence kaše.

Lamb Ouzi – pečené jehněčí maso servírované s rýží kořeněnou směsí koření jako je hřebíček, skořice a kardamomem.

Khabees – jedná se o sladkou pochoutku, která je připravována z několika základních ingrediencí, včetně pšeničné mouky, másla, cukru (nebo medu) a koření jako kardamom a šafrán.

Luqaimat – Luqaimat jsou tradiční arabské sladkosti, které jsou podobné smaženým kuličkám z těsta, obvykle podávaným s medem nebo sirupem a posypány sezamem.

Arabic Coffee – známá také jako "Gahwa", je arabská jemně mletá silná káva, která se vaří v džezvě a často je podávána s datlemi.

Arabic Tea – známý také jako "Chai", je tradiční horký nápoj v mnoha variantách (kardamomový, mátový, černý nebo vyrobený ze sušených limetek). Čaj je důležitý nápoj v arabském světě, je symbolem pohostinnosti, a tak je to nejčastěji nabízený nápoj hostům a obchodním partnerům.

České tipy na restaurace, kavárny a 10 nejlepších levných restaurací v Dubaji. Tipy na nejlepší dubajské bary nebo veganské restaurace. Nejlepší restaurace podle Tripadvisoru.

Ambasáda

Dubaj

Česká republika má v Dubaji svou ambasádu. Adresu, kontakty a úřední hodiny naleznete zde.

Bezpečnost

Dubaj

Internet a komunikace jsou státem monitorovány, všude po městě jsou bezpečnostní kamery. Ve spojení s vysokými tresty za porušení zákona je proto kriminalita v Dubaji na nízké úrovni. Přesto je tu pár doporučení na respektování místní kultury a zákonů, které je dobré mít při návštěvě Dubaje na paměti:

Oblečení a přílišné projevy náklonnosti

Na veřejných místech se oblékejte střídmě (plavky nebo bikiny jsou přijatelné na pláži, ale už ne mimo ni). Stejně tak, pokud přijedete s partnerem, zdržte se přílišných projevů náklonnosti na veřejnosti.

Alkohol

Na veřejných místech je konzumace alkoholu zakázána. Výjimkou jsou hotely a hotelové resorty.

Bezpečnost na poušti

Pokud se plánujete vydat na výlet do pouště, doporučuje se využít služeb profesionálních průvodců nebo místních cestovních kanceláří.

Elektronické cigarety

Elektronické cigarety jsou v SAE zakázány, pokud si je povezete s sebou, zabaví vám je na letišti.

Internet

Internet je v SAE monitorovaný a některé stránky zablokovány. Platí zákaz používat internetové volání jako např. Skype, stejně jako zákaz používat VPN.

Důležité kontakty:

 • Dubajská policie 999
 • Ambulance 998
 • Hasiči 997
 • Pobřežní stráž 996
 • Policie pro cestovní ruch 901

Dubajská policie má specializované oddělení, které řeší případné problémy turistů během jejich pobytu, jako jsou ztracené mobilní telefony nebo zavazadla.

Památky

Dubaj

Burj Khalifa (Burdž Chalífa): Se svými 828 metry je tato nejvyšší budova na světě ikonou Dubaje a symbolizuje jeho moderní architekturu. Z vyhlídkových plošin si můžete vychutnat panoramatický výhled na město a poušť. Vstupenky je dobré si zarezervovat předem on-line. Stejně tak se můžete kochat výhledem z restaurace At.mosphere ve 122. patře, odkud je vidět mimo jiné na Dubajskou fontánu nebo barem The Lounge (patro 152, 153 a 154).

Dubajská fontána: Dubajská fontána se nachází přímo před Burdž Chalífou a každý večer předvádí synchronizované vodní, hudební a světelné představení.

Bur Dubai: Historická část Dubaje, která se nachází na západním břehu Dubajského zálivu. V Bur Dubai najdete mnoho tradičních arabských sukových trhů, pevnost Al Fahidi Fort, kde je muzeum poskytující návštěvníkům pohled do minulosti Dubaje, po cestě se můžete zastavit na jídlo v bistrech historické čtvrti Al Fahidi nebo zamiřte do rušné oblasti Meena Bazaar, kde najdete etnická bistra servírující bohatě kořeněná kari. Po občerstvení si můžete odpočinout při plavbě na tradiční dřevěné loďce abra, která se k plavbám přes zátoku používá už po staletí.

Dubai aquarium and underwater Zoo (Dubajské akvárium a podvodní Zoo): Nachází se v jednom z největších nákupních center na světě Dubai Mall a jako jedno z největších akvárií na světě nabízí možnost vidět širokou škálu mořských živočichů, včetně žraloků a rejnoků. Můžete se zde projet loďkou s proskleným dnem nebo se projít proskleným podvodním tunelem.

Dubai Frame: Další slavnou atrakcí města je Dubai Frame, který připomíná obrazový rám a poskytuje úžasný výhled na staré i moderní čtvrtě Dubaje. Nachází se zde interaktivní muzeum o historii města, v horní části (spojující rameno) je vyhlídka, podlaha (Sky Deck) je částečně prosklená.

Burj Al Arab: Burdž Al Arab, připomínající tvarem plachetnici, je luxusní a ikonický hotel postavený na umělém ostrově nedaleko pláže Jumeirah. Hotel patří mezi nejluxusnější hotely na světě, a i když zřejmě nevyužijete jeho ubytovací služby, je možné si on-line objednat prohlídku.

Dubajské zábavní parky: Dubaj má mnoho zábavních parků, jako je například IMG Worlds of Adventure, Wild Wadi aquapark, Atlantis Aquaventure Waterpark nebo Legoland Dubai, které nabízejí zábavu pro celou rodinu.

Dubai Marina: Jeden z největších uměle vytvořených přístavů na světě, kde se nachází velké množství mrakodrapů “Tallest block”. Nabízí řadu zajímavých restaurací, obchodů, pěší zóny anebo zdarma přístupnou pláž Marina Beach.

Palm Jumeirah: Umělý ostrov ve tvaru palmového listu nabízí luxusní hotely, soukromé pláže, obchody, restaurace nebo projížďky lodí kolem ostrova. Je to jeden z populárních turistických cílů v Dubaji.

Deira: Deira je jedna z historických čtvrtí Dubaje a najdete zde mnoho tradičních arabských sukových trhů, obchodů, vyhlášených, a přesto levných, etnických restaurací a obchodních domů. Mezi hlavní atrakce patří:

 • Gold Souk – jedno z největších tržišť s drahými kovy na světě, se širokou nabídkou zlatých šperků a drahých kamenů.
 • Spice Souk – trh nabízí mnoho druhů koření, bylin, sušeného ovoce a další exotické produkty. Je to skvělé místo pro objevování místních chutí a vůní.
 • Dubai Creek – Dubajský záliv, který nabízí možnost prozkoumat město z jiné perspektivy. Můžete se projet tradiční abrá nebo vodním taxi a obdivovat historické stavby na březích.

Turistické karty – Dubai pass

V Dubaji je k dispozici turistická karta Dubai pass ve dvou základních variantách:

 • Explorer pass – cena se odvíjí od množství zakoupených atrakcí (3 až 10) a vybrat si pak můžete ze skutečně velkého seznamu. Cena začíná na 200 USD u 3 atrakcí až po 550 USD za 10 atrakcí.
 • All-inclusive pass – cena se odvíjí od počtu dnů (2–10 dnů) a navštívit v daných dnech můžete libovolné množství atrakcí. Kompletní přehled atrakcí. Cena začíná na 290 USD za 2 dny až po 900 USD za 10 dnů.

Mezi hlavní lákadla patří vyhlídka z Burdž Chalífy, jízdu na čtyřkolce pouští, pouštní safari nebo projížďka lodí s večeří či vstup do Dubajského akvária a podvodní Zoo.

Městská hromadná doprava

Dubaj

Dopravní společnost RTA provozuje metro, tramvajovou linku, autobusy i vodní taxi a díky integrovanému systému vám stačí zakoupit kartu Nol. Využít můžete i aplikace dopravce pro navigaci a jízdní řády.

Jízdenky MHD

Pro cesty MHD v Dubaji je potřeba zakoupit kartu Nol, kde si nabíjíte kredit pro cesty. Jízdenky můžete zakoupit v automatech na stanicích metra nebo autobusových zastávkách.

Můžete si vybrat ze 4 variant:

 • červená – cena za kartu 2 AED. Kartu můžete nabít jízdenkami pro jednorázovou jízdu (max. 180 min a max 3 přestupy) nebo celodenní jízdenkou
 • stříbrná – cena je vypočítávána podle ujeté vzdálenosti, cena karty 25 AED (v ceně je již 19 AED kredit)
 • zlatá – stejně jako stříbrná, cena karty 25 AED (v ceně 19 AED kredit), máte přístup k sedadlům zlaté třídy metra
 • modrá – cena karty 70 AED (v ceně 20 AED kredit), personalizovaná karta, při krádeži nebo ztracení karty získáte zpět zůstatek na kartě, on-line služby jako historie transakcí nebo on-line dobíjení

Jakou kartu vybrat?

Červená karta je vhodná pro krátkodobé pobyty, stříbrná karta díky nižší ceně jízdného se vyplatí při delším pobytu. Ceny jízdného se liší podle ujeté vzdálenosti (podle počtu zón) a typu karty. Jedna cesta může zabrat max. 180 minut se 3 přestupy. Kartu je třeba přiložit ke čtečce při nástupu i výstupu. Detailní porovnání karet i cen podle zón naleznete zde. Celodenní jízdenka: nol-1day pass: 20 AED běžné karty, 40 AED zlatá třída.

Metro

Metrem se pohodlně dostanete na většinu zajímavých míst v Dubaji. V Dubaji jsou pouze 2 linky metra (červená a zelená). Metro je klimatizované a plně autonomní (bez řidiče). Zvláštností je v přední a zadní části vlaku speciální část (je označena) vyhrazená pro ženy a děti a golden class. Metro jezdí od 5:00 do půlnoci v pondělí až čtvrtek; 5:00 až 1:00 v pátek; v sobotu od 5:00 do půlnoci a v neděli od 8:00 do půlnoci. Detailní jízdní řád naleznete zdeMapa linek metra a jednotlivých zón.

Tramvaj

Tramvajová linka spojuje dubajské metro a Palm Monorail a vede podél ulic Al Sufouh a Jumeirah Beach Road. I zde platí karta Nol, kterou je třeba označit v turniketu při nástupu i výstupu. Mapa linky tramvaje.

Autobus

Dubaj má rozsáhlou veřejnou autobusovou síť a je to levnější způsob cestování v několika čtvrtích Dubaje. Využijete je také pro cesty na pláže nebo okrajovější místa v Dubaji, kam už linky metra nevedou. I zde platí karta Nol, kterou je třeba označit při nástupu i výstupu. Pro vyhledání nejbližšího spoje stačí využít plánovač trasy dopravce. Hlavní autobusová nádraží jsou Gold Souq Market (v Deiře) a autobusové nádraží Al Ghubaiba (v Bur Dubai). Paušální jízdné je 2 AED, ale může být vyšší pro hodinové jízdy do vzdálených předměstí. Přehledné mapy tras a jízdní řády jsou umístěny uvnitř několika autobusových zastávek. Pravděpodobně nejužitečnější službou pro příležitostného turistu je linka 8, která začíná na Gold Souq, vede tunelem pod Creek do Heritage Village a pak se vydává po ulici Jumeirah Rd a všemi jejími hotely a nákupními centry, až po Burdž al-Arab a Wild Wadi.

Taxi

Taxíky brázdící ulice Dubaje je poměrně snadné si odchytit. Nejsnáze je také najdete ve frontě taxíků u nákupních center nebo před hotelem. Nástupní sazby a sazby za kilometr. Kromě běžných taxíků můžete využít taxi služeb přes aplikace (např. Careem nebo Uber). Srovnání 7 aplikací taxislužeb.

Auto

Po městě je řada půjčoven aut a pokud máte platný mezinárodní řidičský průkaz, můžete si vypůjčit auto na výlety po okolí. Přehled půjčoven aut. Užitečné aplikace pro řidiče.

Využijte naší nabídky pronájmu auta přímo od Letušky. 

Kolo a skútry

Ve městě je řada cyklostezek, a tak si můžete vypůjčit i kola ve stanicích kol rozmístěných po městě – provozovatel Nextbike – nebo si půjčit kolo, tříkolku nebo motokáru v půjčovně – nejrozšířenější je Byky. Chcete-li objevovat silnice za centrem města, zajeďte na epickou 86kilometrovou pouštní cyklostezku Al Qudra. Motorizované a elektrické skútry najdete třeba na třídě Sheikh Mohammed bin Rashid Boulevard v centru Dubaje, ve čtvrti Jumeirah Lakes Towers nebo v Dubai Internet City. K odemčení skútru potřebujete aplikaci licencovaného provozovatele – Careem, Tier, Skurtt, Arnab nebo Lime.

Loď

K dispozici je hned několik možností, jak cestovat po vodě.

Abra – pro cesty mezi starými čtvrtěmi Deira a Bur Dubai můžete využít cenově velmi výhodnou plavbu tradiční dřevěnou loďkou abra napříč zátokou za 1 AED. Detailní informace o přívozech tradiční abry. Nebo se projet již moderně vybavenou abrou. Detailní informace o přívozech moderní abry.

Dubai Ferry – nalodění na dubajský trajekt – Dubai Ferry – je jedním z atraktivních způsobů, jak si prohlédnout historické památky města a úchvatné pobřeží. V provozu je několik linek.

Dubai Water taxi – pokud se vydáte do čtvrti Dubai Marina, můžete využít plně klimatizované lodě, které zde jezdí mezi 4 zastávkami. Přehled zastávek a ceník.

Kdy je nejlepší vycestovat? 

Dubaj

Hlavní sezóna (listopad až duben) – Turistická hlavní sezóna v Dubaji připadá na zimní měsíce, zejména od listopadu do dubna. Během těchto měsíců je počasí v Dubaji mírnější a příjemnější, s teplotami, které se pohybují od přibližně 20 °C do 30 °C, což činí toto období ideálním pro turistické aktivity a prozkoumávání města, počítejte ale s tím, že v prosinci až únoru je moře chladnější.

Vedlejší sezóna (květen až září) – Vedlejší turistická sezóna v Dubaji obvykle spadá na letní měsíce, konkrétně od května do září. Během této doby je Dubaj postižena extrémními teplotami a vysokou vlhkostí, což může být pro některé návštěvníky nepříjemné. Teploty se mohou v letních měsících pohybovat kolem 40 °C a vyšších. Tato období jsou mimořádně horká a suchá a turistický ruch je obvykle nižší. Nicméně můžete najít nižší ceny na ubytování a dalších službách během letních měsíců.

Nejlevnější zpáteční letenky bez mezipřistání Praha (PRG) – Dubaj (DXB) lze zakoupit v lednu – Typické ceny: 6 800 – 9 600 Kč.

Nejdražší zpáteční letenky bez mezipřistání Praha (PRG) – Dubaj (DXB) lze zakoupit v dubnu – Typické ceny: 9 600 – 12 000 Kč.