Praktické informace

Představujeme letiště Larnaka

Vydáno 2. 7. 2024 | Letuška.cz Redakce
Dosáhněte vašeho vysněného cíle s letenkami od Letušky.

Larnaka (LCA)

Larnaka

Letiště Larnaka je mezinárodní letiště asi 9 km od města Larnaka na jihovýchodním pobřeží ostrova Kypr. Sídlí zde místní aerolinky Cyprus Airlines. Letiště má jeden hlavní terminál. Oficiální stránky letiště, virtuální prohlídka letiště.

Ubytování

Larnaka

Ubytování v blízkosti letiště

V docházkové vzdálenosti se nachází pouze ubytování v soukromém apartmánu Universe House. Hotely nejblíž letiště.

Ubytování v Larnace

Livadia: Livadia je oblíbená čtvrť v Larnace. Je blízko pláže a nabízí kombinaci rezidenčních nemovitostí, obchodů a restaurací. Turisté si zde mohou užít uvolněnou atmosféru a zároveň mít přístup k vybavení a nábřeží.

Drosia: Drosia je rezidenční oblast v Larnace, ale je také blízko centra města. Je to skvělá volba pro turisty, kteří chtějí být poblíž dění, a přitom zůstat v klidnější čtvrti. Drosia má parky a místní obchody, takže je to pohodlné místo k pobytu.

Finikoudes: Tato čtvrť se nachází přímo u moře a je známá svou nádhernou pobřežní promenádou s restauracemi, kavárnami a obchody. V této čtvrti najdete mnoho hotelů a apartmánů s výhledem na moře a snadným přístupem k pláži.

Mackenzie Beach: Tato čtvrť se nachází poblíž letiště a je známá svou písčitou pláží a živou noční scénou. V Mackenzie Beach najdete mnoho hotelů, apartmánů a plážových barů, které nabízejí skvělou atmosféru pro relaxaci a zábavu.

Dhekelia Road: Tato oblast se nachází na severovýchodním okraji Larnaky a je známá svými luxusními hotely a vilami. Dhekelia Road nabízí klidnější a odlehlé prostředí, ideální pro ty, kteří hledají relaxaci a soukromí.

Aradippou: Aradippou je jednou z největších čtvrtí v Larnace s více než 20 000 obyvateli. Může být zajímavý pro svou strategickou polohou a snadnou dostupností z dálnice Larnaca-Nicosia. I když není přímo v srdci turistických oblastí, poskytuje klidnější a rezidenční atmosféru.

Pervolia: Pervolia je půvabná vesnice ležící asi 15 kilometrů jižně od Larnaky. Je známá svou tradiční architekturou, úzkými uličkami, krásnými plážemi, tradičními tavernami a přátelskými místními obyvateli. Turisté, kteří preferují klidnější zážitek mimo centrum města, mohou ocenit uvolněnou atmosféru Pervolie.

Využijte naší široké a pestré nabídky dovolenkových ubytovacích kapacit na míru.

Doprava z letiště

Larnaka

Z letiště se dostanete buď autobusovou dopravou, taxi nebo vypůjčeným autem.

Autobus

Zastávka autobusů se nachází před odletovou halou v prvním poschodí.

Jízdenky

Jízdenky zakoupíte v turistické kanceláři, která se nachází vedle prostoru pro výdej zavazadel (hotově nebo kartou) nebo u řidiče (zde pouze hotově). U řidiče lze koupit pouze lístky pro jednotlivou jízdu.

  • jednorázová jízdenka, nepřestupní – 2,40 EUR
  • noční (21:00 až 4:00) jednorázová jízdenka, nepřestupní – 4 EUR
  • jednodenní jízdenka, přestupní – 7,50 EUR (tento lístek je označován jako lístek pro 4 cesty, 5. cesta a další jsou zdarma, platné pro servisní den od 4:00 do 3:59 následujícího dne)
  • sedmidenní jízdenka, přestupní – 25 EUR

Kompletní ceník jízdenek. Existuje šest autobusových linek, které spojují letiště s centrální částí Larnaky – 407, 425, 429, 430, 431, 432. Přehled všech linek z letiště a jízdní řády, alternativní odkaz zde. Cesta z letiště do centra Larnaky trvá cca 25 minut. Linky jsou v provozu každý den od 5:55 do 23:55.

Noční spoje

V noci z pátku na sobotu a ze soboty na neděli je v provozu i noční autobusová linka 446 z letiště do Larnaky ve 2:35 a 5:35.

Dálkové autobusy

Ve směru do dalších míst na Kypru můžete také jet autobusem do Larnaky a tam přestoupit na autobusy InterCity.

Taxi

Vzít si taxi je rychlý a pohodlný způsob, jak se dostat do centra Larnaky. Taxíky najdete poblíž východu z odletového prostoru na letišti a jsou k dispozici 24 hodin denně. Ceny jsou fixní a liší se ve dne (6:00 až 20:30) a v noci (20:30 až 6:00). Jízda z letiště do centra Larnaky vás přes den vyjde na 15 EUR, v noci na 20 EUR. Většina taxikářů na Kypru umí anglicky. V nabídce jsou i taxislužby přes aplikaci – Bolt, CABCY nebo iTaxi. Uber na Kypru momentálně své služby nenabízí.

Půjčení auta

Pokud chcete poznávat ostrov bez závislosti na veřejné dopravě a prozkoumat i odlehlejší části ostrova, je půjčení auta tou správnou volbou. Na letišti je několik půjčoven – kompletní seznam. Ceny se pohybují od 200 EUR za týden v létě a od 120 EUR za týden mimo sezónu.

Využijte naší nabídky pronájmu auta přímo od Letušky. 

Letenky

Larnaka

Přímé lety z Prahy (PRG) do Larnaky (LCA) provozují společnosti Smartwings a Cyprus Airways. Doba letu je cca 3 hodiny a 25 minut. Letenky si můžete zakoupit zde.

Kuchyně

Larnaka

Kyperská kuchyně je fascinující směsí řeckých a tureckých vlivů, a místní speciality jsou opravdu lahodné. Zde je příklad typických jídel na Kypru, která byste měli určitě ochutnat:

Souvlaki – grilované kousky masa (často jehněčího nebo kuřecího) na špejli, často servírované s pita chlebem, tzatziki (sýrová omáčka s okurkou a jogurtem) a salátem.

Halloumi – tento ojedinělý sýr se vyrábí pouze na Kypru. Je vyroben z kravího nebo ovčího mléka a můžete si ho vychutnat například na grilu, doma na pánvičce nebo zapečený v sendviči.

Afelia – tradiční kyperské jídlo, považované za kyperskou verzi guláše, které se skládá z vepřového masa marinovaného v červeném víně spolu s aromatickými bylinkami a kořením.

Moussaka – tradiční kyperské jídlo podobné lasagním, ale namísto těstovin používá vrstvy brambor, baklažánu a mletého masa, které jsou přelity bešamelovou omáčkou a pečeny v troubě.

Kleftiko – lahodné jídlo z jehněčího nebo kozího masa, které je pečené společně s bylinkami, česnekem a rajčaty v alobalu, což mu dodává bohatou chuť a šťavnatost.

Keftedes – kyperské masové kuličky, obvykle vyrobené z mletého hovězího masa smíchaného s bylinkami, cibulí a kořením, které jsou poté smažené a servírované s citronem a bylinkovým jogurtem.

Taramosalata – tento pomazánkový dip je vyroben z rybích jiker (nejčastěji štiky), smíchaný s olivovým olejem, citronovou šťávou a bílým chlebem. Je to populární součást meze a často se podává s čerstvým chlebem.

Cyprus Meze – tradiční kyperská meze je směs různých předkrmů, jako jsou hummus, tzatziki, grilované maso, olivy, saláty, sýry a další speciality. Je to skvělý způsob, jak ochutnat různé chutě kyperské kuchyně v jednom jídle.

Koupepia – tento tradiční kyperský pokrm je podobný dolmades, což jsou listy vinné révy plněné směsí mletého masa (často hovězího nebo jehněčího), rýže a bylinek, vařené v rajčatové omáčce.

Loukoumades – tradiční kyperské dezertní kuličky/koblížky, které jsou fritovány a poté namočeny v medu nebo sirupu, často posypané skořicí a oříšky. Jsou sladké a křupavé.

Z nápojů můžete zkusit kyperská vína s velmi dlouhou tradicí, ledový kávový nápoj frapé nebo kyperská piva značek jako KEO, Firkin nebo Leon. Nejlepší restaurace v Larnace podle Tripadvisoru. Restaurace nabízející nejlepší meze. Nejlepší kavárny, hospody a bary a vegetariánské restaurace v Larnace.

Ambasáda

Larnaka

Česká republika má své velvyslanectví v kyperském hlavním městě Nikósie. Kontakt, adresu a úřední hodiny naleznete zde.

Bezpečnost

Larnaka

Kypr patří mezi bezpečné země a pouliční kriminalita je nízká. Na Kypru se lze bez problémů domluvit anglicky, motorová vozidla zde jezdí po levé straně. Přejezdy do severní turecké části a zpět podléhají určitým specifikům a doporučujeme si je prostudovat předem například zde. Tísňová linka 112.

Památky

Larnaka

Přístav a promenáda: Larnaca Marina je malebný přístav v Larnace a nabízí procházky s výhledem na moře, rybářské lodě a k němu navazující promenáda Finikoudes s restauracemi a kavárnami.

Larnaca castle: Na konci promenády Finikoudes se nachází Larnaca hrad/pevnost, který byl postaven na obranu jižního pobřeží Kypru a přístavního města Larnaca pravděpodobně ve středověku a svou současnou podobu získal během osmanské nadvlády. Byl používán jako dělostřelecká stanice, vězení a muzeum.

Church of Saint Lazarus (Chrám sv. Lazara): Tento pravoslavný chrám je postaven na místě, kde byl údajně pohřben sv. Lazarus, a je jednou z nejvýznamnějších historických památek v Larnace. Vedle se nachází Agios Lazaros Byzantine Museum a představuje sbírku byzantských uměleckých děl, ikon a relikvií spojených se životem sv. Lazara.

Hala Sultan Tekke: Komplex se skládá z mešity, minaretu, hřbitova a mauzolea a byl postaven nad hrobem Umm Haram, matky Mohamedova společníka. Mešita se nachází na západním okraji Larnaca Salt Lakes. Tyto slaná jezírka jsou domovem pro mnoho druhů ptáků, včetně růžových plameňáků a jsou chráněnou přírodní rezervací.

Muzeum archeologických fondů Pierides: Muzeum nabízí sbírku kyperských starožitností od neolitu až po středověk. Můžete zde vidět keramiku, obrazy bohyň, džbány a další artefakty.

Dhekelia Beach a Mackenzie Beach: Dhekelia Beach je největší písečná pláž v Larnace, nabízí čisté moře a možnosti vodních sportů, jako je potápění a šnorchlování. Mackenzie Beach je písečná pláž s čistou vodou a patří mezi nejoblíbenější pláže v Larnace. Protože je v blízkosti letiště, můžete při plavání sledovat přistávající a vzlétající letadla. Nedaleko této pláže se také nachází potopený vrak Zenobia a je to populární místo pro potápění

Stavrovouni Monastery: Na výletě z Larnaky do vnitrozemí můžete navštívit klášter Stavrovouni. Je to klidné místo s krásným výhledem na okolní krajinu.

Camel Park: 15 minut od Larnaky se nachází Camel Park. V parku si můžete prohlédnout spoustu zvířat včetně klokanů, pštrosů, lemurů, želv a hlavně velbloudů, na kterých se můžete i svézt.

Letovisko Ayia Napa: 45 kilometrů západně od Larnaky se nachází nejvyhledávanější letovisko Ayia Napa, které nabízí desítky nejhezčích pláží na ostrově, např. Nissi Beach, Makronissos Beach, Pantachou Beach, řadu restaurací a klubů. Pokud máte rádi potápění nebo šnorchlování, můžete navštívit unikátní Muzeum podvodních soch (MUSAN). Východně od letoviska Ayia Napa se nachází národní park Cape Greco s mořskými jeskyněmi Sea Caves, skalní bránu Love Bridge nebo přírodní skalní most Kamara tou Koraka. Západně od letoviska Ayia Napa se nachází velký aquapark WaterWorld.

Archeologické naleziště Choirokoitia: Asi 30 km od Larnaky se nachází Choirokoitia, archeologické naleziště z doby kamenné, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Choirokoitia je nejstarší známé osídlení na Kypru a pochází z období neolitu, přibližně mezi lety 7000 až 4000 př. n. l. Na místě Choirokoitie jsou zachovány primitivní kamenné domy, které byly postaveny bez použití malty, archeologové zde našli také řadu dalších artefaktů, včetně keramiky, nástrojů z kamene a kostí nebo ozdob.

14 věcí, co vidět v Larnace. Tipy, co dalšího podniknout v Larnace a okolí.

Turistické karty

Pro Larnacu a její okolí nejsou momentálně v nabídce žádné turistické karty.

Městská hromadná doprava

Larnaka

Autobus

Městskou hromadnou dopravu v Larnace představují autobusy, které spojují různé části města a jezdí každých 20–30 minut. Dopravu zajišťuje dopravní podnik Cyprus Public Transport. Centrální nádraží se nachází těsně nad začátkem Finikoudes Boulevard, v blízkosti přístavu a na samotném bulváru je autobusová zastávka s mapou trasy a jízdním řádem.

  • jednorázová jízdenka, nepřestupní – 2,40 EUR
  • noční (21:00 až 4:00) jednorázová jízdenka, nepřestupní – 4 EUR
  • jednodenní jízdenka, přestupní – 7,50 EUR (tento lístek je označován jako lístek pro 4 cesty, 5. cesta a další jsou zdarma, platné pro servisní den od 4:00 do 3:59 následujícího dne)
  • sedmidenní jízdenka, přestupní – 25 EUR

Kompletní ceník jízdenek. Jednorázové lístky koupíte u řidiče pouze v hotovosti, celodenní u přepážky na autobusovém nádraží nebo na letišti.

Meziměstské autobusy

Meziměstské autobusy provozuje jediná společnost InterCity Buses. Z Larnaky jezdí do Nikósie za 4 EUR, Ayia Napa a Paralimni za 4 EUR jednosměrně, Limassol za 4 EUR a Paphos za 8 EUR. Kompletní přehled cen.

Taxi

Taxíky je možné rezervovat telefonicky nebo si je odchytit přímo z ulice a jsou vybaveny taxametry, jejichž použití je povinné. Odlišný tarif je ve dne (6:00 až 20:30) a v noci (20:30 až 6:00). Nástupní cena je 3,80 EUR/4,80 EUR, jízdné za km 0,95 EUR/1,10 EUR. Většina taxikářů na Kypru umí anglicky. V nabídce jsou i taxislužby přes aplikaci – Bolt, CABCY nebo iTaxi. Uber na Kypru momentálně své služby nenabízí.

Loď

Z Larnaky a Ayia Napa se pořádá řada turistických vyhlídkových plaveb lodí, nabídku naleznete např. zde.

Pěšky

Larnaka není velké město, takže většinu částí města projdete pohodlně pěšky a třeba nábřeží je opravdu příjemné místo na večerní procházky.

Kdy je nejlepší vycestovat? 

Larnaka

Hlavní turistická sezóna (květen až říjen) – Hlavní turistická sezóna na Kypru obvykle trvá od května do října, s vrcholem červenec, srpen a říjen. V tomto období jsou teploty na vrcholu a moře teplé a příjemné ke koupání. Během hlavní turistické sezóny jsou pláže a turistické atrakce plné aktivit a nabízejí širokou škálu zábavních možností a akcí.

Vedlejší turistická sezóna (listopad až duben) – Vedlejší turistická sezóna se obvykle rozprostírá od podzimu do jara – konkrétně listopad až duben, kdy jsou teploty mírnější a turistický ruch je nižší. Tato období jsou stále oblíbená pro návštěvu Kypru, zejména pro ty, kteří preferují klidnější atmosféru a chladnější počasí pro prohlídky a outdoorové aktivity. Jaro na Kypru je také krásné období rozkvetu květin a zeleně, což může být přitažlivé pro ty, kteří si chtějí vychutnat přírodu.

Nejlevnější zpáteční letenky bez mezipřistání Praha (PRG) – Larnaka (LCA) jsou v lednu –Typické ceny: 2 300 – 4 500 Kč.

Nejdražší zpáteční letenky bez mezipřistání Praha (PRG) – Larnaka (LCA) jsou v srpnu – Typické ceny: 4 950 – 7 400 Kč.