Praktické informace

Představujeme letiště Lisabon

Vydáno 8. 4. 2024 | Letuška.cz Redakce
Dosáhněte vašeho vysněného cíle s letenkami od Letušky.

Lisabon (LIS)

Lisabon

Letiště Lisabon-Portela, oficiálně Letiště Humberta Delgada, je letiště, které se nachází 7 km od centra hlavního města Lisabonu v městské části Portela. Letištní aplikace.

Ubytování

Lisabon

Mezi nejpopulárnější čtvrti, kde se ubytovat, patří Arroios, Belém a historické centrum Chiado a Bairro Alto.

Chiado a Bairro Alto – Chiado je známé svými kavárnami, knihkupectvími a elegantními butiky, zatímco Bairro Alto je centrem lisabonského nočního života. Spousta památek je v docházkové vzdálenosti. Tipy na nejlepší hotely, hostely a apartmánů v těchto čtvrtích.

Arroios – Čtvrť, kde se mísí historický Lisabon s tím moderním, je stále ve velmi příznivé vzdálenosti od centra a s přívětivějšími cenami za ubytování.

Belém – Čtvrť s velkým množstvím parků, památek a zajímavých podniků v blízkosti řeky Tejo s přijatelnými cenami za ubytování.

Využijte naší široké a pestré nabídky dovolenkových ubytovacích kapacit na míru.

Doprava z letiště

Lisabon

Jízdenky – Navegante karta

Karta Navegante je určena pro veřejnou dopravu v Lisabonu a jeho okolí. Díky této kartě můžete cestovat metrem, autobusy, tramvajemi a vlaky (v rámci určených zón). Kartu si můžete koupit a nabít ve všech stanicích metra a vlaků a u vybraných prodejců a prodejních automatů. Pro turisty je určená příležitostná Navegante karta za 0,50 EUR. V závislosti na délce vašeho pobytu, na tom, jak moc plánujete používat veřejnou dopravu a zda jedete na jiná místa, je třeba si vybrat:

Jednotlivé jízdenky: cena 1,80 EUR, platnost 60 minut – dobré na jednu jízdu metrem nebo autobusem v rámci Lisabonu, například z letiště do hotelu, za předpokladu, že ve stejný den neplánujete použít jinou veřejnou dopravu.

24hodinové jízdenky: jsou k dispozici ve třech variantách

 • Carris/Metro: 6,80 EUR
 • Carris/Metro/Trajekt: 9,80 EUR
 • Carris/Metro/Příměstské vlaky: 10,80 EUR
 • Je to nejlepší možnost, pokud plánujete hodně cestovat, například jezdit několika tramvajemi nebo lanovkou a nechcete se starat o sledování jízdenek nebo zapping.

Zapping: nabijete si kartu obnosem (min. 3 EUR, max. 40 EUR) a průběžně ho čerpáte při použití metra, tramvaje, lanovky, autobusu, příměstského vlaku a trajektu.

Carris/Metro 60 min: 1,61 EUR

Pokud se rozhodnete pro zapping, není možné ho kombinovat s jinými druhy jízdenek (např. 24hodinovou jízdenkou), dokud máte na kartě nějaký kredit. Díky zappingu vám kvůli ceně každé jednotlivé jízdy vždy po jízdě zbude na kartě pár centů. Po načtení zappingových peněz bude obtížné vyprázdnit vaši Navegante kartu a načíst jiný druh lístku. Možností je nahrát zbylý obnos na novou kartu Navegante nebo si pořídit novou kartu Navegante za 0,50 EUR. Peníze, které na kartě zůstanou (nevyužijete je do konce pobytu), jsou nevratné.

Přehled typů jízdenek a ceník jednotlivých jízd.

Metro

Lisabonské metro je rychlý a pohodlný způsob, jak se dostat z letiště do centra města. Linka Vermelha (červená linka) spojuje letiště s hlavními čtvrtěmi v centru Lisabonu, včetně hlavního vlakového a autobusového nádraží Oriente. Metro je v provozu od 6:30 do 1:00. Mapa linek metra.

Aerobus

Jedná se o kyvadlovou dopravu provozovanou lisabonskou autobusovou společností Carris mezi letištěm a centrem města se zastávkami u hlavních hotelů.

Linka 1 obsluhuje historické centrum, včetně čtvrti Baixa (Praça da Figueira, Praça do Comércio, aka Terreiro do Paço, Cais do Sodré a Rossio). Jede každých 20/25 minut od 7:30 do 23:00 hodin.

Linka 2 jede na Avenida José Malhoa (přes Entre Campos, Saldanha a Marquês do Pombal) a poté na autobusové nádraží Sete Rios, než se dostanete zpět na letiště. Jede každých 20/25 minut od 7:40 do 22:45 hodin.

Jízdenky platí 24 hodin na obou linkách.

 • Doba jízdy: přibližně 20 minut (Baixa)
 • Jízdné: 3,60 EUR platné 24 hodin na linkách 1 a 2

Lístky je možné zakoupit on-line, v turistické informační kanceláři v příletové hale letiště nebo u řidiče.

Autobus

U příletového terminálu letiště staví několik autobusových linek, které vás zavezou do různých částí města. Pro vyhledání optimální trasy můžete použít stránky lisabonského dopravního podniku Carris nebo použít jejich aplikaci. Přímé linky jsou 744, 783, 722 a 705. Doba jízdy cca 40 minut.

Noční spoj

V noci se z letiště dostanete autobusovou linkou 208.

Taxi

Na letišti vždy najdete taxi, které obvykle stojí ve frontě u terminálů. V závislosti na provozu je cesta do centra města rychlá, stojí mezi 10 a 15 eury včetně poplatků za zavazadla. Aplikace pro spolujízdu, jako je Uber nebo Bolt, jsou také k dispozici v Lisabonu a nabízí pohodlnou a cenově dostupnější alternativu k tradičním taxíkům. Mapa vyhrazeného prostoru na letišti pro Uber a Bolt.

Využijte naší nabídky pronájmu auta přímo od Letušky. 

Letenky

Lisabon

Přímé lety z Prahy (PRG) do Lisabonu (LIS) zajišťují společnosti TAP Air Portual a easyJet. Doba letu je přibližně 3,5 hodiny. Letenky si můžete zakoupit zde.

Kuchyně

Lisabon

Portugalská kuchyně je středomořská kuchyně ovlivněná Španělskem, severní Afrikou a portugalskými koloniemi. Typická jídla, která si můžete vychutnat v Portugalsku:

Bacalhau à Brás (treska ve stylu Brás) – jedno z nejznámějších portugalských jídel, které se připravuje z tresky, brambor, cibule, oliv a vajec, dozdobené obvykle černými olivami a petrželkou.

Pastéis de Nata – tato sladká delikatesa je ikonickým portugalským dezertem. Jedná se o malé krémové koláčky/dortíčky s křehkým těstem a krémovou náplní z vaječného krému.

Caldo Verde (kapustová polévka) – tradiční portugalská polévka připravená z portugalského zelí, brambor, cibule, olivového oleje a plátků chouriço (klobásy).

Francesinha – sendvič plněný pečeným hovězím masem a portugalskými uzeninami, obložený sýrem a zalitý pikantní omáčkou. Je to nesmírně bohatý a sýrový pokrm.

Sardinhas Assadas – grilované sardinky jsou populární a tradiční pokrm v Portugalsku, zejména během letních měsíců. Jsou obvykle grilovány na otevřeném ohni a podávány s chlebem a salátem.

Arroz de Marisco – tento pokrm je připraven z rýže, která je vařená s různými druhy mořských plodů, jako jsou krevety, mušle, chobotnice a ryby, paprikou a rajčaty. Je to lahodná specialita.

Cataplana – tento pokrm je pojmenován po speciálním hrnci, ve kterém se připravuje. Jedná se o pokrm z mořských plodů (nejčastěji krevet, mušlí a ryb) vařených s rajčaty, cibulí, paprikou a bylinkami.

Feijoada – tradiční portugalské jídlo inspirované brazilskou kuchyní. Jedná se o hustou fazolovou polévku s klobásou, vepřovým masem a dalšími masovými ingrediencemi.

Bifana – jedná se o druh sendviče, který obsahuje plátek vepřového masa (nebo steaku) marinovaného v koření a podávaného v ohřátém chlebu nebo housce. Je to oblíbené rychlé občerstvení v Portugalsku.

Polvo à Lagareiro – tento pokrm se připravuje z vařené chobotnice, která je poté grilovaná a podávaná s olivovým olejem, česnekem a bramborami.

České tipy na nejlepší restaurace, restaurace s venkovním posezením, restaurace s výhledem a levné restaurace, bistra, hospody a pivnice, kavárny. Nejlepší podniky podle Tripadvisoru.

Ambasáda

Lisabon

Česká republika má v Lisabonu svůj zastupitelský úřad. Kontaktní informace, adresu a úřední hodiny naleznete zde.

Bezpečnost

Lisabon

Lisabon je považován za jednu z nejbezpečnějších evropských metropolí. Platí zde však obecná doporučení jako pro kterékoliv hlavní město. Obecně je dobré se vyhýbat odlehlejším čtvrtím, a to hlavně v noci, kde se můžete setkat s kapesními zloději. Také si dávejte pozor na své věci v místech větší koncentrace lidí, jako jsou prostředky městské hromadné dopravy nebo turistické tramvaje, které bývají velice plné.

Památky

Lisabon

Castelo de São Jorge (Hrad svatého Jiří): Tato pevnost na vrcholku kopce nabízí úchvatné výhledy na město a řeku Tejo. Přístupný je celý areál hradu, navštívit můžete hradby a nádvoří, muzeum archeologických sbírek a zahrady. Vyhledávanou atrakcí je tzv. Camera Obscura, optický systém čoček a zrcadel, který poskytuje 360º detailní pohledy na město v reálném čase.

Ponte 25 de Abril (Most 25. dubna): Tento ikonický most je jeden z nejznámějších symbolů Lisabonu a spojuje město Lisabon a Almadu. Pilar 7 Bridge Experience – můžete navštívit i interaktivní centrum spojené s výletem do jednoho z pilířů mostu a mimo jiné zakončeným jízdou výtahem na panoramatickou vyhlídku.

Torre de Belém (Belémská věž): Belémská věž, zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, je jednou z nejpozoruhodnějších památek Lisabonu a ikonou země, která byla historicky utvářena blízkostí oceánu a námořními objevy nových světů.

Mosteiro dos Jerónimos (Klášter jeronymitů): Tento klášter je jedním z nejvýznamnějších příkladů manuelské architektury v Portugalsku a je zapsaný do seznamu světového dědictví UNESCO. Lístky je možné zakoupit zde.

Alfama: Starobylá čtvrť Alfama je jednou z nejmalebnějších částí Lisabonu. Procházejte se po úzkých uličkách, obdivujte tradiční domy s modrými dlaždicemi a ochutnejte místní kulinářské speciality nebo se projeďte oblíbenou turistickou žlutou tramvají 28.

Praça do Comércio (Náměstí obchodu): Toto náměstí s krásnými budovami a nádherným výhledem na řeku je jedním z hlavních veřejných prostranství v Lisabonu. Užívejte si atmosféru a relaxujte u vody.

Elevador de Santa Justa (Výtah svaté Justy): Tento historický výtah je jedním z nejzajímavějších architektonických prvků v Lisabonu. Vyjeďte nahoru a užívejte si výhled na město z vyhlídkové plošiny.

Museo Nacional do Azulejo (Národní muzeum dlaždiček Azulejo): Muzeum je věnováno typickým portugalským keramickým dlaždicím zvaným azulejos. Objevte jejich historii a krásu v tomto fascinujícím muzeu.

Oceanário de Lisboa: Jedno z největších a nejuznávanějších oceanárií na světě. Oceanário de Lisboa se zaměřuje na ekosystémy oceánů, moří a jeho hlavní expozice je rozdělena do několika sekcí, které představují různé části světových oceánů.

LX Factory: Tato kreativní čtvrť v areálu bývalé továrny nabízí umělecké galerie, butiky, restaurace a kavárny. Procházejte se po uličkách a objevujte místní kulturu a umění.

Turistická kartaLisboa card

Turistická karta Lisboa card je prodávána ve variantách 24 h (22 EUR), 48 h (37 EUR) a 72 h (46 EUR). Mezi hlavní výhody patří:

 • doprava MHD zdarma
 • volný vstup do 39 nejvýznamnějších muzeí a památek a dalších objektů
 • slevy na atrakce

Kompletní seznam volných vstupů a slev. Kartu si můžete pořídit v turistických kancelářích (jedna se nachází i na letišti) nebo on-line s 5 % slevou.

Městská hromadná doprava

Lisabon

Jízdenky – Navegante karta

Karta Navegante je určena pro veřejnou dopravu v Lisabonu a jeho okolí. Díky této kartě můžete cestovat metrem, autobusy, tramvajemi a vlaky (v rámci určených zón). Kartu si můžete koupit a nabít ve všech stanicích metra a vlaků a u vybraných prodejců a prodejních automatů. Pro turisty je určená příležitostná Navegante karta za 0,50 EUR. V závislosti na délce vašeho pobytu, na tom, jak moc plánujete používat veřejnou dopravu a zda jedete na jiná místa, je třeba si vybrat:

Jednotlivé jízdenky: cena 1,80 EUR, platnost 60 minut – dobré na jednu jízdu metrem nebo autobusem v rámci Lisabonu, například z letiště do hotelu, za předpokladu, že ve stejný den neplánujete použít jinou veřejnou dopravu.

24hodinové jízdenky: jsou k dispozici ve třech variantách

 • Carris/Metro: 6,80 EUR
 • Carris/Metro/Trajekt: 9,80 EUR
 • Carris/Metro/Příměstské vlaky: 10,80 EUR
 • Je to nejlepší možnost, pokud plánujete hodně cestovat, například jezdit několika tramvajemi nebo lanovkou a nechcete se starat o sledování jízdenek nebo zapping.

Zapping: nabijete si kartu obnosem (min. 3 EUR, max. 40 EUR) a průběžně ho čerpáte při použití metra, tramvaje, lanovky, autobusu, příměstského vlaku a trajektu.

Carris/Metro 60 min: 1,61 EUR

Pokud se rozhodnete pro zapping, není možné ho kombinovat s jinými druhy jízdenek (např. 24hodinovou jízdenkou), dokud máte na kartě nějaký kredit. Díky zappingu vám kvůli ceně každé jednotlivé jízdy vždy po jízdě zbude na kartě pár centů. Po načtení zappingových peněz bude obtížné vyprázdnit vaši Navegante kartu a načíst jiný druh lístku. Možností je nahrát zbylý obnos na novou kartu Navegante nebo si pořídit novou kartu Navegante za 0,50 EUR. Peníze, které na kartě zůstanou (nevyužijete je do konce pobytu), jsou nevratné. Přehled typů jízdenek a ceník jednotlivých jízd.

Metro

Metro je nejrychlejší a nejpraktičtější způsob cestování po městě. Narozdíl od povrchové dopravy, kterou provozuje společnost Carris, metro provozuje společnost Metro Lisboa. Síť metra má celkem 4 linky, z nichž každá je označena jinou barvou: zelená (Telheiras – Cais do Sodré), modrá (Reboleira – Santa Apolónia), žlutá (Odivelas – Rato) a červená (Aeroporto – São Sebastião). Mapa linek metra. Metro jezdí každý den od 6:30 do 1:00. Některé stanice metra jsou exponáty současného umění, zdobené sochami, mozaikami, dlaždicemi a malbami, jmenovitě stanice Olaias, Marquês de Pombal, Parque a Aeroporto.

Tramvaj

Lisabon má šest tramvajových linek (kde jsou jak moderní tramvaje, tak historické žluté vozy), tři lanovky a jeden vertikální výtah provozovaný společností Carris. Historická tramvaj 28 je nyní turistickou atrakcí a nejoblíbenější tramvajovou linkou. Vede přes některá z nejmalebnějších míst Lisabonu, jako je Alfama, Graça a Chiado. Jděte brzy, pokud se chcete vyhnout davům. Dalšími užitečnými linkami jsou tramvaj č. 12, která projíždí hradní čtvrtí z Martim Moniz, moderní tramvaj č. 15 spojující Praça da Figueira a Belém, tramvaj č. 18 mezi Cais do Sodré a Ajuda a tramvaj č. 25 mezi Rua da Alfândega a Campo de Ourique přes Santos, Lapa a Estrela.

Lanovky a výtah

Lanovky vedou po nejstrmějších kopcích Lisabonu. Kromě turistické atrakce poslouží také k překonání výškových rozdílů. Momentálně jsou v provozu lanovky Ascensor Glória, Ascensor Bica a Ascensor LavraVýtah Santa Justa je jedinečný inženýrský a architektonický klenot. Návštěvníci mohou výtah použít k přepravě mezi ulicí Rua do Ouro v dolní části města a vyhlídkovou plošinou v horní části, která poskytuje nádherný výhled na město, řeku Tejo a okolní památky. Více informací zde.

Autobus

Žluté autobusy jsou dobrou volbou pro cestování do oblastí, které nejsou dostupné metrem nebo tramvají. Autobusovou síť provozuje také společnost Carris.

Noční linky

Noční autobusovou dopravu zajišťují linky 201 až 210 od 0:30 do 5:30.

Vlak

Příměstský vlak provozovaný společností CP je nejlepší možností, jak navštívit místa v okolí Lisabonu, konkrétně Sintru a Cascais. Cesta zabere cca 40 minut a vyjde na 2,40 EUR. Na vlacích do měst Sintra i Cascais lze využít 24hodinový lístek Carris/Metro/Příměstské vlaky za 10,80 EUR.

Trajekt

Trajekty spojující Lisabon a jižní břeh Tejo jsou provozovány společností Transtejo. Z různých nábřežních terminálů je k dispozici několik spojů denně. Jednotlivé linky a ceny u jednotlivých linek. Na trajekty se vztahuje rozšířená 24hodinová jízdenka Carris/Metro/Trajekt za 9,80 EUR.

Taxi

Taxíky v Lisabonu nejsou drahé ve srovnání s jinými evropskými metropolemi a asi nejlépe je využijete v nočních hodinách, kdy je městská veřejná doprava omezená. Služby firem Uber nebo Bolt jsou také k dispozici v Lisabonu a nabízí pohodlnou a cenově dostupnější alternativu k tradičním taxíkům.

Kolo

Stejně jako mnoho měst má i Lisabon svůj vlastní veřejný systém sdílení jízdních kol na ulici, přičemž kola jsou snadno dostupná po celém městě.

Gira: Kola Gira jsou k zapůjčení na terminálech dokovacích stanic pomocí aplikace Gira. Existují konvenční kola i elektrokola, která se vypořádají se sedmi lisabonskými kopci.

Jump: Uber uvedl na trh elektrokola Jump v Lisabonu asi rok po Gira a představil flexibilnější koncept bez dokovací stanice. Jednoduše vyhledejte a zarezervujte si nejbližší červené kolo pomocí aplikace Uber.

Hive: Elektrokola Hive bez dokovací stanice dostupná po celém městě. Pokud si chcete kolo vypůjčit, zde je seznam půjčoven kol v Lisabonu.

Kdy je nejlepší vycestovat? 

Lisabon

Hlavní sezóna (jaro až podzim) – Hlavní turistická sezóna v Lisabonu obvykle probíhá od jara do podzimu, tedy přibližně od dubna do října. Během těchto měsíců je počasí obvykle příjemné a stabilní, což přitahuje mnoho turistů, kteří chtějí prozkoumat krásy města a jeho okolí. V letních měsících, zejména v červenci a srpnu, je návštěvnost Lisabonu obvykle nejvyšší, protože je to doba školních prázdnin v mnoha zemích a lidé mají čas na dovolenou. V těchto měsících může být město poměrně rušné a turisté by měli brát v úvahu, že některé atrakce a restaurace mohou být plné.

Vedlejší sezóna (zima) – Vedlejší turistická sezóna v Lisabonu obvykle probíhá v zimních měsících, tedy od listopadu do února. Zimy bývají v Lisabonu mírné, avšak je třeba počítat s větry a deštěm. Mráz a sníh jsou v Lisabonu výjimkou. I přes chladnější počasí má Lisabon v zimních měsících své kouzlo. Město má stále mnoho kulturních akcí, trhů a festivalů, které přitahují místní i návštěvníky. Výhodou je také nižší cena ubytování, letenek a méně turistů.

Nejlevnější zpáteční letenky bez mezipřistání Praha (PRG) – Lisabon (LIS) lze zakoupit v lednu. Typické ceny: 3 050 – 4 650 Kč.

Nejdražší zpáteční letenky bez mezipřistání Praha (PRG) – Lisabon (LIS) lze zakoupit v červenci. Typické ceny: 6 500 – 8 700 Kč.