Praktické informace

Představujeme letiště Londýn Heathrow

Vydáno 14. 3. 2024 | Letuška.cz Redakce
Dosáhněte vašeho vysněného cíle s letenkami od Letušky.

London Heathrow (LHR)

Londýn

Mezinárodní letiště Londýn Heathrow (LHR), neboli letiště London Heathrow, je hlavním a největším letištěm Spojeného království a patří mezi nejrušnější letecké uzly světa. Můžete si stáhnout aplikaci letiště, která vám pomůže s navigací po letišti, zasílá notifikace v případě přestupů a poskytuje další užitečné informace.

Ubytování

Londýn

Hotely v centru města (1. – 2. zóna metra) jsou pochopitelně nejdražší. Výhodou je, že spoustu památek a atrakcí máte blízko a nemusíte dojíždět. Pokud se smíříte s dojížděním a upřednostníte cenu, hotely mimo centrum nabízí ubytování za výrazně nižší ceny než hotely v centru. Před vytvořením rezervace doporučujeme zkontrolovat dojezdovou vzdálenost do centra. Tipy na ubytování v ekologicky udržitelných hotelech, hotely pro rodiny s dětmi, romantické hotely nebo neobvyklé hotely. Jedinečný zážitek nabídne např. ubytování na lodi Sunborn. Nejlepší hotely s výhledem.

Využijte naší široké a pestré nabídky dovolenkových ubytovacích kapacit na míru.

Doprava z letiště

Londýn

Metro (Tube/Underground)

Heathrow je spojeno s městem modrou linkou s názvem Piccadilly line, a tak je díky své ceně a dobrému spojení do centra jasnou volbou pro většinu turistů. Stanice metra jsou na terminálech 2 a 3, 4 a 5. Cesta do centra Londýna trvá zhruba 50 minut a cena je 5,5 libry (cca 160 Kč). Provozní doba metra je od 5:00 – 23:30. Londýnské metro je rozděleno do 9 tarifních zón, od kterých se odvíjí i cena jízdenky. Pro plánování trasy můžete použít stránky dopravního podniku TfL (Transport for London) nebo použít TfL Go aplikaci.

Jízdenka

Nejjednodušší způsob je placení jízdenek platební kartou (contactless). U vstupu a výstupu z metra jsou turnikety s čtečkou karet, kde po přiložení karty (nebo mobilu a dalších zařízení, kterými můžete bezkontaktně platit) se vám automaticky vypočítá cena jízdného. Funguje zde systém tzv. daily cap (popř. weekly cap), tedy maximální částkou, která se vám za jeden den z karty odečte. Po dosažení limitu je potřeba nadále přikládat kartu k čtečce, ale už se vám z karty další částka neodečte.

  • Cena daily cap podle zón.
  • Cenu pro jednorázovou cestu.

Je možné si zakoupit i papírové jízdenky, které jsou však dražší než placení kartou. Naopak stejné ceny jsou při placení Oyster Card, která se ale turistům nevyplatí (cena pořízení, žádné výhody navíc).

Vlak

Vlak Heathrow Express

Vlakem Heathrow Express se dostanete do centra (nádraží Paddington) za pouhých 15 minut a patří tedy k nejrychlejšímu způsobu dopravy z letiště. Odjezdy a příjezdy jsou na terminálech 2, 3 a 5. Jednorázová jízdenka stojí 25 liber, zpáteční 37 liber. Dopravce nabízí slevu 40 % při nákupu jízdenky předem. Děti do 15 let mají cestu zdarma. Ceny jízdného a další informace.

Vlak TfL – Elizabeth Line

Vlaky přijíždí a odjíždí k terminálům 2, 3, 4, 5 a spojují Heathrow s centrálním Londýnem, východním Londýnem a Essexem. Cena začíná na 12,80 librách, odvíjí se od počtu projetých zón. I zde můžete zaplatit platební kartou (contactless). Pro plánování trasy můžete použít TfL Go aplikaci. Jízdní řády a mapa trasy

Expresní autobusy a dálkové autobusy

Do centra Londýna a jeho okolí jezdí také autobusy společnosti National Express (10 liber) a Terravision (6 liber) nebo Megabus (6 liber). Ty také nabízí cesty do dalších měst Spojeného království. Seznam všech společností zajišťujících dopravu z letiště Heathrow.

Lokální autobus

TfL provozuje celou řadu linek autobusů (včetně nočních linek), které spojují Heathrow a západní a centrální část Londýna. Přehled všech linek, i ze kterých terminálů odjíždí i noční spoje.

Hotel Hoppa bus

Z letiště až přímo do hotelu a zpět vás také zaveze Hotel Hoppa bus. Seznam hotelů a označení autobusů.

Cesta z Heathrow na letiště Gatwick, Stansted, London City a Luton

Pokud potřebujete cestovat z letiště Heathrow na další londýnská letiště, zde je přehled všech možností, včetně cen a času jízdy.

Taxi

Nejpohodlnější cestu z letiště až do hotelu nabízí taxislužby např. společnosti WeKnow nebo Uber. Před terminálem si můžete odchytit slavné londýnské černé taxíky, které mají pevně dané ceny.

Půjčení auta

Pokud potřebujete být flexibilní, pro cestu z letiště můžete využít i půjčení auta.

Využijte naší nabídky pronájmu auta přímo od Letušky. 

Letenky

Londýn

Společnost, která zajišťuje přímé lety Praha (PRG) – London Heathrow (LHR), je British Airways. Další společnosti zajišťují lety na jiná londýnská letiště. Let trvá přibližně 2 hodiny. Letenky si můžete zakoupit zde.

Kuchyně

Londýn

Mezi nejznámější britská jídla patří:

Fish and chips – obecně asi nejznámější britské jídlo – smažené rybí filety a hranolky

Full English Breakfast (tradiční anglická snídaně) – mnoho londýnských restaurací nabízí tradiční anglickou snídani, která se skládá z vajec, opečené slaniny, hub, párečků, rajčat, fazolí a opečeného toastu.

Jacket potato – pečené brambory plněné šunkou, sýrem nebo houbami či tuňákem

Jugged hare – dušený zajíc se zeleninou

Bangers and mash – klobásy s bramborovou kaší a hráškem

Steak and Ale Pie – koláč plněný kousky hovězího masa dušeného v pivu, podávaný s bramborami nebo zeleninou

Beef Wellington – hovězí/svíčková, která je potažená paštikou, zabalená a pečená v listovém těstě

Cornish pasty – kapsičky listového těsta plněné hovězím masem a zeleninou

Scotch egg – vařené vejce obalené v masové směsi, obalené ve strouhance a smažené nebo pečené

Sunday roast (nedělní pečínka) – pečené maso, například hovězí, kuřecí nebo jehněčí, podávané s pečenými bramborami, pečenou zeleninou, Yorkshire pudinkem a omáčkou

Protože je Londýn mezinárodní metropolí, žije zde mnoho národností, a tak kromě tradičních restaurací můžete vyzkoušet pokrmy ze všech koutů světa – např. čínská čtvrť Soho, která je známá pro své cenově příznivé restaurace “all you can eat” (sněz, co můžeš) nebo čtvrť Shoreditch plná podniků všech cenových úrovní, britských pubů a mezinárodních restaurací.

Český tip na nejlepší restaurace s výhledemnejlepší restaurace podle uživatelů Tripadvisoru a 50 nejlepších restaurací v Londýně.

Ambasáda

Londýn

Česká republika má v Londýně své velvyslanectví, adresu, úřední hodiny a kontakty naleznete zde.

Bezpečnost

Londýn

Anglie má všeobecně nízkou úroveň zločinnosti. Ve zvýšené míře se kriminalita vyskytuje zejména v Londýně. Jedná se především o kapesní krádeže a přepadení, opatrní na své věci buďte tam, kde se koncentruje větší množství lidí jako jsou turistické památky nebo prostředky hromadné dopravy. Doporučuje se neprocházet se v Londýně na odlehlých místech a parcích po setmění a nepoužívat k přepravě taxíky bez licence, protože často nemají pojištění.

Jezdí se vlevo

Při přecházení ulic pamatujte na to, že se jezdí po levé straně, hlavně kola a motorky vás mohou nepříjemně překvapit. U přechodů je pokyn s šipkou, na jakou stranu se rozhlédnout, napsaný na zemi.

Památky

Londýn

Big Ben a Houses of Parliament (Westminsterský palác): Ikonou Londýna je zvon Big Ben umístěný v Elizabeth Tower, která patří k Houses of Parliament, sídlem Parlamentu Spojeného království a je nejznámější atrakcí ve městě.

Tower Bridge: Klasický symbol Londýna, Tower Bridge, je zvedací most přes řeku Temži, který spojuje části Tower Hamlets a Southwark.

London Eye: vyhlídkové kolo, 135 metrů vysoké s prosklenými kabinami, které vám nabídne krásné výhledy na celé město. Zakoupit lístky můžete zde.

Buckinghamský palác: Oficiální rezidence britského panovníka je veřejnosti částečně přístupná od srpna do září – lístky a termíny k návštěvě – a obdivovat můžete i střídání stráží – termíny střídání.

Westminsterské opatství: Tato gotická stavba je jednou z nejstarších a nejvýznamnějších církevních památek v Londýně, kde se konaly mnohé královské svatby a pohřby.

Britské muzeum: Jedno z největších a nejdůležitějších muzeí na světě, Britské muzeum má rozsáhlou sbírku umění, historických artefaktů a archeologických nálezů.

Tate Modern: Toto muzeum moderního umění se nachází v bývalé elektrárně na břehu Temže a je domovem rozsáhlých sbírek moderního a současného umění.

National Gallery: Umístěná na Trafalgarském náměstí, National Gallery je jedním z největších a nejvýznamnějších uměleckých muzeí ve Spojeném království, s bohatou sbírkou evropského malířství.

Katedrála svatého Pavla: Tato impozantní katedrála je jedním z největších kostelů na světě a je známá svou majestátní kupolí a můžete se z ní pokochat výhledem na město.

Hyde Park: Jedna z největších londýnských královských zahrad, Hyde Park, je oblíbeným rekreačním prostorem obyvatel i návštěvníků města, kde se nacházejí rozsáhlé zelené plochy, jezera a zajímavé architektonické prvky.

Tower of London: Tato historická pevnost se nachází na břehu Temže a sloužila jako královský palác, vězení a místo korunovací a státních ceremonií.

Turistické karty

Turistická karta nabízí slevu při návštěvě památek a přednostní vstup na atrakce. Přehled všech turistických karet. Nejvyužívanější je karta London pass, která vám umožní jít až na 90 atrakcí ve městě (včetně projížďky lodí po Temži nebo Hop On Hop Off autobusů). Cena karty se odvíjí od počtu dnů, které chcete ve městě k prohlížení památek a muzeí využít. Na každý den máte daný limit částky, který nemůže být za souhrnnou cenu navštívených atrakcí překročen.

Městská hromadná doprava

Londýn

Londýn má jednu z největších sítí veřejné dopravy na světě s integrovanými systémy metra, vlaků a autobusů po celém městě. Stránky londýnského dopravního podniku. Můžete si také stáhnout jejich aplikaci pro plánování svých cest po městě.

Jízdenka

Nejjednodušší způsob je placení jízdenek platební kartou (contactless). Při vstupu u turniketů či vstupu do autobusu stačí přiložit kartu (nebo mobil a další zařízení, kterými můžete bezkontaktně platit) ke čtečce a automaticky se vám vypočítá cena jízdného. Funguje zde systém tzv. daily cap (popř. weekly cap), tedy maximální částka, která se vám za jeden den z karty odečte. Po dosažení limitu je potřeba nadále přikládat kartu k čtečce, ale už se vám z karty další částka neodečte. Ve všech dopravních prostředcích kromě autobusu a tramvaje je třeba kartu přiložit při vstupu i při výstupu.

  • Cena daily cap podle zón.
  • Cenu pro jednorázovou cestu.

Na stránkách londýnského dopravního podniku naleznete více informací, svou kartu si můžete také zaregistrovat, což vám umožní přehled všech plateb a váš pohyb po městě. Je možné si zakoupit i papírové jízdenky (Travelcard), které jsou však dražší než placení kartou. Naopak stejné ceny jsou při placení Oyster Card, fungující formou dobíjení kreditu, která se ale turistům nevyplatí (cena pořízení, žádné výhody navíc).

Metro

Londýnské metro je klíčovou součástí městské dopravy a umožňuje rychlé a efektivní cestování po celém městě. Londýnské metro (Underground/Tube) i nadzemní železnice (Overground) je rozdělena do 9 zón a momentálně má 11 linek, každá linka má svou barvu. Mapa metra. Pro plánování cest metrem lze využít oficiální webové stránky Transport for London (TfL) nebo mobilní aplikaci TfL Go, která poskytuje informace o jízdních řádech, trasách a stavu provozu.

Double-deckery a autobusy

Londýnské ikonické červené dvoupatrové autobusy (double-deckery) jsou pohodlným a levným způsobem cestování po městě se spoustou příležitostí k prohlídkám památek. Na rozdíl od systému jízdného zón metra stojí jedna cesta londýnským autobusem 1,75 liber bez ohledu na to, jak daleko jedete. Můžete dokonce jet více autobusy během jedné hodiny bez příplatku. Podrobný ceník pro autobusy a tramvaje. Placení v autobuse je pouze bezhotovostní. Při nástupu stačí přiložit kartu ke čtečce nebo ukažte řidiči papírovou jízdenku (Travelcard), při výstupu již není třeba kartu přikládat. Zastávky autobusů jsou na znamení, je tedy potřeba dát řidiči znamení, že chcete nastoupit a před cílovou stanicí stisknout tlačítko signalizace. Mapa linek autobusů.

Vlaky

Součástí integrovaného systému je i vlaková síť London Overground a National Rail, který provozuje vlakové linky na většinu letišť a do aglomerací v okolí. Železniční linky jsou propojené se sítí metra. Jako u metra je cena rozdělena do zón 1-9 a platí se bezkontaktní platební kartou. Mapa London Overground.

Docklands Light Railway (DLR)

Docklands Light Railway (DLR) je síť automatizovaných vlaků bez strojvedoucího, která obsluhuje části východního a jihovýchodního Londýna a je připojená k síti londýnského metra (mají společné přestupní stanice). Systém funguje jako u metra, při nástupu i výstupu přiložte svou kartu ke čtečce buď u turniketu nebo umístěné na zastávce.

Taxi

Pokud chcete využít taxi služeb, jako první se nabízí tradiční londýnské černé taxi (cabbie), které jezdí po celém městě. Cenu mají městem regulovanou. Podrobný ceník. Další možností je využít služeb Uberu či Boltu.

River Bus – lodní doprava

Po řece Temži plují na několika linkách trajekty veřejné dopravy zvané River Bus. Je potřeba si koupit speciální jízdné, opět bezkontaktně při nástupu přiložením ke čtečce. Mapa tras River busů a ceník. Pokud si chcete užít plavbu po Temži výletní lodí, zde je přehled tras a společnost provozujících výletní platby.

Lanovka IFS Cloud Cable Car

Nad řeku Temži se můžete nechat vyvézt lanovkou IFS Cloud Cable Car, která spojuje Greenwichský poloostrov a Royal Docks. Je potřeba si koupit speciální jízdné, opět bezkontaktně při nástupu přiložením ke čtečce. Ceník

Kolo

Ve městě funguje systém veřejného zapůjčení jízdního kola – Santander Cycle. Systém Santander Cycle má rozsáhlou síť stanic po celém Londýně, které jsou umístěny na strategických místech ve městě, jako jsou hlavní nádraží, parky, turistické atrakce a obchodní čtvrti. K vypůjčení kola použijte terminál u stanice s koly nebo můžete použít mobilní aplikaci, která vám také poskytne informace o dostupných stanicích a volných kolech.

Autobusy Hop On Hop Off

Turistické autobusy se stanovenou trasou, které projíždějí kolem vybraných památek a atrakcí ve městě. Za cenu jednoho jízdného můžete kdykoliv nastoupit i vystoupit a prohlédnout si město vlastním tempem. Autobusy provozují např. společnosti Golden Tours nebo Big Bus Tours, u obou společností je možné pro cestu využít turistickou kartu London pass.

Kdy je nejlepší vycestovat? 

Londýn

Hlavní sezóna (léto)  Hlavní turistická sezóna připadá na letní měsíce – červen až srpen – kdy je teplo, menší srážky a je déle světlo.

Vedlejší sezóna (jaro, podzim) – Vedlejší turistická sezóna je na jaře a na podzim, kdy je v metropoli proti létu menší počet turistů a zároveň většina památek a atrakcí je stále otevřená. Celkově je však Londýn turisticky atraktivní destinací po celý rok, ať už je to kvůli jeho historii, kultuře, architektuře, nakupování, gastronomii nebo různorodým událostem a atrakcím.

Nejlevnější zpáteční letenky bez mezipřistání se dají zakoupit v lednu – Typické ceny: 970 – 1 800 Kč

Nejdražší zpáteční letenky bez mezipřistání se dají zakoupit v červenci – Typické ceny: 2 850 – 4 450 Kč

Průměrná cena zpátečních letenek z Prahy do Londýna se pohybuje mezi 1 950 – 3 000 Kč.