Praktické informace

Představujeme letiště Paříž Charles de Gaulle

Vydáno 22. 3. 2024 | Letuška.cz Redakce
Dosáhněte vašeho vysněného cíle s letenkami od Letušky.

Paříž Charles de Gaulle (CDG)

Paříž

Letiště Charles de Gaulle (známé také jako Roissy airport) je vzdáleno 23 kilometrů severovýchodně od Paříže. Mapa letiště. Pro přesun mezi terminály můžete využít zdarma letištní kyvadlovou dopravu. Pokud na letišti přestupujete na další let, na stránkách letiště jsou krok za krokem přehledné informace.

Ubytování

Paříž

V Paříži se nabízí široká paleta ubytovacích zařízení. Vybírat si můžete od luxusních apartmánů s výhledem na Eiffelovu věž, přes hotely střední třídy mimo centrum, až po low-cost jednoduché ubytovny sloužící spíše pro přespání.

Využijte naší široké a pestré nabídky dovolenkových ubytovacích kapacit na míru.

Doprava z letiště

Paříž

Příměstskou železnicí RER B

Nejrychleji se dostanete do centra Paříže vlakem městské železnice RER B. Jízdní řády.

Přímou autobusovou linkouRoissyBus

Autobus zastavuje u všech terminálů a jde o přímou linku z letiště do centra. Mapa linky. Lístky je možné zakoupit zde.

Městskými autobusovými linkami – Bus 350, Bus 351 a tramvaj T7

Kde koupit lístky?

Airport ticket – jízdenky určené pro cestu z letiště Roissy Charles-de-Gaulle (CDG) do Paříže nebo Orly (ORY), a to v závislosti na dopravním prostředku, který zvolíte, lze koupit v automatech ve stanicích metra, na Roissybus a Orlybus také u řidiče. Informace a nákup lístků on-line.

Paris visite travel pass

Jednodenní a vícedenní lístky určené k neomezenému cestování pařížskou MHD včetně letiště.

Taxíky

Pronájem auta

Využijte naší nabídky pronájmu auta přímo od Letušky. 

K dispozici je také kyvadlová doprava do pařížského Disneylandu a Parc Astérix .

Vysokorychlostním vlakem TGV

Dálkové vysokorychlostní vlaky TGV můžete využít pro cesty z letiště do mnoha destinací v celé Francii. Stránky dopravce.

Letenky

Paříž

Přímé lety zajišťují letecké společnosti Air France, ČSA nebo Smartwings. Letenky si můžete zakoupit zde.

Kuchyně

Paříž

V Paříži je možné navštívit nepřeberné množství zařízení v různých cenových kategoriích.

Typické francouzské podniky:

Brasserie – ráno káva a v poledne obědové menu. Jedná se o typické pařížské bistro s možností dát si točené pivo – taková obdoba české hospody.

Café – ranní káva s croissantem, oběd, svačina nebo třeba aperitiv v pozdním odpoledni. Můžete zde zůstat tak dlouho, jak budete chtít.

Restaurant – restaurace v pravém slova smyslu. Stravování bývá zážitkem a očekává se od vás, že si objednáte celé menu. Ceny jsou vyšší než v jiných typech podniků.

Bistrot – malá kavárna s omezeným výběrem jídel vypsaných zpravidla na tabuli. Jedná se o takové francouzské fast foody s hezkou atmosférou.

Patisserie-boulangerie – klasická pekárno-cukrárna, na kterou narazíte na každém rohu. Většinou zde nenajdete místa k sezení a umožňují pouze take-away stravování.

Tipy na zajímavé restaurace a kavárny v Paříži.

Francouzské speciality

Typickými produkty a surovinami jsou kvalitní sýry, bagety, ryby a mořské plody, maso, vnitřnosti, paštiky, zelenina, výrazné bylinky a výtečné víno. Ve francouzských restauracích se vždy jídlo skládá ze tří chodů – předkrmu, hlavního chodu a dezertu.

Při návštěvě Paříže musíte rozhodně ochutnat francouzské pečivo. Vyzkoušejte slavnou dlouhou bagetu z pšeničné mouky s křupavou kůrkou, ke které se nejlépe hodí kvalitní sýr. K bagetě se taktéž velice hodí foie gras (paštika z jater vykrmených kachen či hus) nebo terinne (hrubě mletá paštika ze zvěřiny či drůbeže).

Dalším typicky francouzským pečivem jsou croissanty z máslového kynutého těsta ve tvaru půlměsíce.

Z francouzských polévek je tradiční soupe à l'oignon (cibulačka podávaná s krutóny a sýrem), dále bujabéza (polévka z minimálně čtyř druhů ryb a zeleniny) a také bisque (krém z korýšů, např. humrů, langust či krevet).

Z hlavních jídel určitě vyzkoušejte slaný koláč nazvaný quiche.

Dalším oblíbeným francouzským jídlem je hovězí bourguignon, jehož základem je hovězí maso dušené na červeném víně a zeleninovém vývaru s bylinkami.

Mezi typická francouzská jídla patří také cassoulet, které se skládá z různých druhů masa vařeného v keramické míse "cassole" s fazolemi.

Milovníci kuchyně na úrovni jistě ocení francouzské escargot (šneky vařené s česnekem, kuřecím vývarem nebo vínem) či cuisses de grenouille (žabí stehýnka, která se nejčastěji podávají smažená).

Oblíbeným vegetariánským jídlem je ratatouille, pokrm z rajčat, paprik, cibule, lilku a cuket.

Pro milovníky sladkého je tu například crème brûlée (pudinkový dezert s karamelem), pain au chocolat (máslové pečivo plněné čokoládou) a profiterole (koule z odpalovaného těsta obvykle se šlehačkou).

K francouzské kuchyni neodmyslitelně patří víno. Tradiční je především Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Pinot Noir a Merlot. Francouzi dále rádi pijí pravé šampaňské pocházející z regionu Champagne a cognac (vinná brandy). Ten pravý koňak pochází jedině ze stejnojmenného městečka Cognac z Francie. Ve Francii je dále oblíbeným pitím armagnac (vinná brandy), calvados (jablečná brandy), cidre (kvašená jablečná šťáva) a samozřejmě káva nejčastěji v podobě espressa.

Ambasáda

Paříž

Česká republika má své velvislanectví v Paříži. Adresu, úřední hodiny a kontaktní informace na Velvyslanectví České republiky v Paříži naleznete zde.

Bezpečnost

Paříž

Paříž je pro turisty velmi bezpečným městem. Turisté by si přesto měli dávat pozor na osobní věci, peníze a doklady, a to zvláště v místech s větší koncentrací lidí, jako např. na letištích, v metru a jiné městské hromadné dopravě a poblíž turistických památek a atrakcí. Horší bezpečnostní situace bývá na předměstí, kde se koncentrují sociálně slabší vrstvy obyvatel a kriminalita je tu na vyšší úrovni.

Památky

Paříž

Top 10 nejzajímavějších míst v Paříži:

Katedrála Notre-Dame: Gotická katedrála, která je ikonickou součástí pařížského panoramatu.

Montmartre a Sacré Coeur: Krásná čtvrť Montmartre je domovem umělců a nachází se zde bazilika Sacré-Cœur s úchvatným výhledem na město.

Muzeum Louvre: Jedno z největších a nejvýznamnějších muzeí na světě, domov k mnoha uměleckým skvostům, včetně Mona Lisy a Venuše z Milo.

Eiffelova věž: Symbolem Paříže a jedním z nejznámějších světových památníků. Nabízí panoramatický výhled na město.

Champs-Elysées a Vítězný oblouk: Champs-Elysées je široká třída s butiky, kavárnami a obchody, na jejímž konci stojí impozantní Vítězný oblouk.

Muzeum Orsay: Umístěno v bývalém nádraží, toto muzeum je zaměřeno na impresionistické a postimpresionistické umění.

Pompidou center: Moderní umělecké centrum, které se vyznačuje unikátním designem a domovem pro sbírku moderního a současného umění.

Pantheon: Mausoleum postavené ve stylu antické architektury. Uvnitř jsou pohřbeny některé významné osobnosti francouzské historie jako např. Voltaire či A. Dumas.

Zámek Versailles: Versaillský zámek je považován za jeden z nejkrásnějších královských paláců v celé Evropě.

Lucemburská zahrada: Tento veřejný park se rozprostírá kolem Lucemburského paláce a má rozlohu úctyhodných 22,5 hektaru, a protože se nachází v centru Paříže, je oázou klidu, kam chodí relaxovat turisté i Pařížané.

Chtěli byste více informací? Top 40 tipů, co vidět v Paříži.

Turistické karty

Paris city pass

  • vstupy zdarma do vybraných muzeí a galerií
  • přednostní vstupy do některých muzeí a památek
  • plavba po Seině
  • v ceně i Paris museum pass

Městská hromadná doprava

Paříž

Metro

V Paříži je více než 15 linek metra. Ve všední dny a neděli metro zavírá v 01:15 v noci a otevírá se v 5:30 ráno. V sobotu a ve svátky zavírá o 1 hodinu později – ve 2.15 hod. Dále ve městě jezdí kolem 60 autobusových linek. Cestování autobusem v Paříži je nejlepší způsob, jak prozkoumat město, obdivovat jeho architekturu a objevovat nové čtvrti.

RER (expresní metro)

RER má 5 linek, které umožňují rychlé spojení na předměstí, na letiště a rychlou dopravu po Paříži.

Tramvaje

Od roku 2006 byla obnovena také tramvajová doprava, zajímavý je např. Boulevard des Maréchaux Sud, což je bulvár mezi Porte d'Ivry a Pont du Garigliano. Jeho cestu lemují díla slavných současných umělců. Lístky na dopravu lze zakoupit na stanicích metra, stanicích RER a v obchodech, které mají značku RATP. V autobusu si můžete koupit pouze lístky na jednu jízdu. Plánek MHD v Paříži zde. Nejpraktičtějším způsobem, jak si koupit jízdenky na MHD, je aplikace "Bonjour RATP", umožňuje odkudkoliv a kdykoliv koupit jednotlivé jízdenky t+ a kupony Navigo díky vašemu smartphonu.

Jízdenky

  • T+ lístek – jednorázový lístek za 2,15 EUR. S tímto lístkem můžete cestovat metrem a ostatními dopravními prostředky 1,5 h od označení včetně přestupů, je určen pro jednu cestu. Je možné ho zakoupit v automatech, na přepážkách ve stanicích metra i v aplikaci Bonjour RATP a nahrát je do Navigo Pass. Další informace zde.
  • Paris Visite travel pass
    Vícedenní kombinovaná karta platná na 1, 2, 3 nebo 5 dní pro neomezené cestování v zónách 1–3 v Paříži. Ceník a mapa zón zde. Kartu lze zakoupit na stanicích metra, vlakových nádražích, letištích a v Pařížské turistické kanceláři nebo je lze zakoupit on-line.
  • Navigo travel pass – denní, týdenní nebo měsíční varianta. Jeho držitel může neomezeně využívat veřejnou dopravu ve vybraných zónách. Platí pro metro, autobus, RER, tramvaje a vlaky. Koupit lze on-line nebo ve kterémkoliv automatu nebo okénku ve stanicích metra. Ceník zde. Elektronická varianta Navigo Easy umožňuje znovu dobít další jízdenkou t+, jízdenkou na Orlybus nebo RoissyBus, denním kuponem Navigo. Je ke stažení v aplikaci Bonjour RATP.

Plán MHD v PařížiVšechny typy jízdenek v Paříži a ceníky

Kolo

Oblíbeným dopravním prostředkem v Paříži je také jízdní kolo, protože téměř celé město je rovinaté. Pěkná cyklostezka je např. kolem řeky Seiny. Na kole se dostanete ke všem hlavním památkám a stanoviště na půjčení kol najdete téměř po celém městě. Kolo si půjčíte přes automat a zaplatíte kartou.

Kdy je nejlepší vycestovat? 

Paříž

Hlavní sezóna je od června do začátku září.

Vedlejší sezóna je od dubna do května a poté září až říjen.

Nejlevnější letenky se dají obvykle zakoupit v měsíci lednu.

Průměrné ceny nejlevnějších letenek se pohybují v rozmezí 4 300 – 8 000 Kč.