Praktické informace

Představujeme letiště Praha

Vydáno 2. 7. 2024 | Letuška.cz Redakce
Dosáhněte vašeho vysněného cíle s letenkami od Letušky.

Praha (PRG)

Praha

Pražské mezinárodní letiště, také známé jako Letiště Václava Havla Praha, je největším letištěm v České republice a hlavním centrem země pro mezinárodní přepravu. Nachází se 17 km od centra Hlavního města Prahy. Letiště má tři terminály. Terminál jedna je pro přepravu mimo Schengenský prostor, Terminál 2 pro přepravu v rámci Schengenského prostoru a Terminál 3 je pro odbavování soukromých letů. Oficiální stránky letiště. Mapa letiště.

Měna – V České republice je oficiální měnou česká koruna, kód CZK.

Ubytování

Praha

K ubytování v Praze si můžete vybrat z celé škály hotelů, hostelů, apartmánů, penzionů nebo soukromého ubytování.

Využijte naší široké a pestré nabídky dovolenkových ubytovacích kapacit na míru.

Doprava z letiště

Praha

MHD

Spojení centra Prahy s letištěm Václava Havla zajišťují autobusová a nově trolejbusová linka MHD, které jezdí v několika minutových intervalech. Pro nejrychlejší spojení můžete využít nově zavedenou trolejbusovou linku 59 (Terminál 1/Terminál 2 – Nádraží Veleslavín) navazující na metro A nebo autobusovou linku 100 (Terminál 1/Terminál 2 – Zličín) navazující na metro B.

V autobusech a trolejbusech MHD platí běžné jízdné Pražské integrované dopravy (včetně časových kuponů) a jízdu není nutné rezervovat předem. Stačí, když si před nástupem do autobusu zakoupíte jízdenku. Mapy linek z letiště a mapy zastávek na letišti. Veškeré další informace naleznete na stránkách Dopravního podniku.

Spojení letiště se stanicí Praha Hlavní nádraží

Autobusy Airport Express zajišťují přímé spojení mezi Letištěm Praha a stanicí Praha Hlavní nádraží, kde zastavují přímo před nádražní budovou. Pro cesty na Hlavní vlakové nádraží spojem Airport Express není možné využít běžné jízdenky MHD. Jízdenky do autobusu Airport Express při cestě z letiště je možné zakoupit ve Visitor Centre v příletových halách i přímo u řidiče autobusu.

Taxi

Oficiální taxislužbou Letiště Praha je Uber. Pro objednání služby můžete použít Uber aplikaci, samoobslužné kiosky nebo navštívit u každého terminálu přepážku s obsluhou. https://www.prague-airport-transfers.cz/

Vypůjčení auta

Je možné si také auto vypůjčit – u letiště sídlí 6 autopůjčoven.

Využijte naší nabídky pronájmu auta přímo od Letušky. 

Letenky

Praha

Přímé lety z Prahy (PRG) do necelých 170 destinací provozuje na 68 dopravců. Letenky si můžete zakoupit zde.

Kuchyně

Praha

Česká kuchyně je charakteristická používáním vepřového masa, bohatých omáček, brambor nebo kysaného zelí. Typická česká jídla jsou např. “svíčková na smetaně” (hovězí maso pečené se zeleninou, s omáčkou ze smetany a houskovým knedlíkem), “vepřo-knedlo-zelo” (pečené vepřové maso s houskovým knedlíkem a kyselým zelím) nebo plněné ovocné tvarohové knedlíky.

Ve městě je velký výběr restaurací s tradiční českou kuchynírestaurace se zahraniční kuchynívegetariánské/veganské restaurace nebo například restaurace s vyhlídkou.

Ambasáda

Praha

Většina cizích států má své velvyslanectví v Praze. Seznam ambasád v ČR. 

Bezpečnost

Praha

Praha je v první desítce nejbezpečnějších evropských hlavních měst. Na co si dát přesto pozor:

Kapsáři

Věnujte svým věcem zvláštní pozornost na místech, kde se shromažďuje mnoho lidí jako je systém veřejné dopravy, oblíbená turistická místa a kluby. V případě krádeže se obraťte na místní policii. Velvyslanectví vaší země vám pomůže s vyřízením náhradních nebo nouzových dokladů.

Taxi

Kvůli nepoctivosti některých městských taxikářů doporučujeme využít taxi služeb na místech označených “Taxi fair place” – kde se dozvíte cenu předem, stejně tak je možné si rezervovat taxi pomocí radiodispečinku nebo přes aplikace firem provozujících taxislužbu, abyste měli předem informaci o ceně.

Money exchange

Nejbezpečnější je směna v bance nebo hotelové směnárně. Některé směnárny v centru města uvádí zdánlivě výhodný kurz, který je ale podmíněný větším směnným obnosem nebo účtují za směnu dodatečné poplatky. Ověřte si konečnou částku, kterou od směnárny dostanete. Peníze určitě nesměňujte s lidmi na ulici, riziko podvodu je velmi vysoké.

Malé prodejny potravin – tourist trap

V centru města je poměrně hodně malých obchodů s potravinami, které mají ceny i 10× vyšší, než je běžné, často je poznáte tak, že nemají nikde cenovky.

Památky

Praha

Nejpopulárnější pražské památky:

Karlův most: Historický most přes řeku Vltavu spojující Staré Město a Malou Stranu. Je lemován sochami a nabízí úžasný výhled na Prahu.

Staroměstské náměstí: Centrální náměstí Starého Města, lemované historickými budovami, jako je Staroměstská radnice s Orlojem a kostel Panny Marie před Týnem.

Pražský hrad: Jeden z největších hradních komplexů na světě, domov prezidentských rezidencí, katedrály sv. Víta, Baziliky sv. Jiří a dalších historických budov.

Chrám svatého Víta: Monumentální gotická katedrála na Pražském hradě, symbol českého království a místo korunovace českých králů.

Klementinum: Barokní komplex budov, který zahrnuje Klementinskou knihovnu s unikátními sbírkami a Astronomickou věž s výhledem na Prahu.

Staronová synagoga: Nejstarší stále funkční synagoga v Evropě, významné židovské historické místo v Praze.

Národní divadlo: Významné divadelní a operní místo s nádhernou architekturou, symbol českého národního obrození.

Václavské náměstí: Hlavní náměstí Nového Města, lemované obchody, restauracemi a historickými budovami, včetně Národního muzea.

Tančící dům: Hlavní význam Tančícího domu spočívá v jeho netradičním designu, který evokuje dojem, jako by budova opravdu "tančila". Tančící dům představuje moderní protiklad k historické architektuře Prahy. Uvnitř naleznete i bar, restauraci a galerii.

Petřínská rozhledna: Kopie Eiffelovy věže s výhledem na město, která se nachází na vrcholu Petřínského kopce.

Turistická karta Prague Visitor Pass

I Praha má svou oficiální turistickou kartu, Prague Visitor Pass, v 48, 72 a 120hodinové variantě – kartu je možné koupit na prodejních místech nebo on-line. Hlavní výhody:

 • MHD zdarma (včetně lanovky a Airport Express)
 • okružní jízda historickou tramvají
 • zdarma vstupy do vybraných památek, muzeí a galerií

Městská hromadná doprava

Praha

V Praze je rozsáhlá síť městské hromadné dopravy, která je hodnocena jako jedna z nejlepších a nejspolehlivějších v Evropě. Díky prostředkům veřejné dopravy se pohodlně a rychle dostanete i do těch nejodlehlejších koutů metropole. Veřejnou dopravu v Praze tvoří metro, tramvaje, autobusy. Cestovat MHD lze pouze s platnou jízdenkou, kterou si cestující zakoupí před nástupem do dopravního prostředku. Nezapomeňte, že jízdenku si při prvním vstupu do vozidla (tramvaj, autobus, přívoz), nebo do přepravního prostoru metra a lanovky musíte označit ve strojku, jinak se vystavujete riziku pokuty. Jízdenku není nutné označovat pouze v případě platby pomocí bezkontaktního terminálu umístěného uprostřed každé tramvaje. Platnost jízdenky je omezena pouze časem, na počtu přestupů nezáleží. Při přestupu se jízdenka znovu neoznačuje, dalším označením se stává jízdenka neplatnou.

Kde lze koupit jízdenky:

 • bezkontaktní platy jízdného:
  • Terminály na výdej jízdenek jsou nainstalovány ve všech tramvajích, městských autobusech a ve vestibulech metra. Jsou určeny pro nákup jednotlivých a krátkodobých jízdenek. Po zakoupení následně vytištěného lístku již není třeba jízdenku označovat.
  • Platební terminál je umístěný uprostřed každé tramvaje.
  • V autobusech je platební terminál umístěný v blízkosti druhých dveří.
  • Přímo ve vozech metra se kartou zatím platit nedá.
 • terminály na prodej jízdenek: Jsou instalovány ve všech stanicích metra a v některých zastávkách povrchové dopravy (u některých stále platí jen možnost platby mincemi).
 • informační centra Dopravního podniku hl. m. Prahy
 • trafiky a některé další obchody

SMS jízdenky
Dostupné pouze se SIM kartami českých operátorů. Přijetí potvrzení o koupi jízdenky musí proběhnout před prvním nástupem do vozidla. Jízdní doklad ve formě SMS přijde přibližně do dvou minut. Více na smsjizdenka.cz.

Veškeré další informace včetně jízdního řádu naleznete na stránkách Dopravního podniku.

Kdy je nejlepší vycestovat? 

Praha

Hlavní sezóna (léto) – Červen, červenec a srpen jsou vrcholem turistické sezóny, ať už z důvodů školních letních prázdnin, tak příjemného počasí. V té době se koná také řada festivalů a koncertů.

Vedlejší sezóna (zima) – Listopad, leden, únor a březen jsou měsíce s nejnižší návštěvností. Výjimkou, co se týče návštěvnosti, je měsíc prosinec, který láká návštěvníky do Prahy na vánoční atmosféru a tradiční vánoční trhy.