Praktické informace

Představujeme letiště Řím Fiumicino

Vydáno 7. 4. 2024 | Letuška.cz Redakce
Dosáhněte vašeho vysněného cíle s letenkami od Letušky.

Řím Fiumicino (FCO)

Řím

Letiště Leonardo da Vinci – Fiumicino je mezinárodní letiště na území města Fiumicino v Itálii, obsluhující hlavní město Řím. Od centra italské metropole leží ve vzdálenosti 34 km. Mapa letiště.

Ubytování

Řím

Ubytování v docházkové vzdálenosti u letiště:

Nejatraktivnější lokalitou k ubytování je samotné centrum. K památkám lze dojít pěšky a v noci budete mít snadnou cestu zpět na hotel. Pochopitelně patří mezi nejdražší a problém může být i noční ruch. V rámci širšího centra nejlevnější bydlení najdete v okolí hlavního nádraží Termini. Dobrou alternativou je také ubytování v oblasti okolo stanic metra Ottaviano a Cipro, kde je řada menších hotelů a penzionů. Zvolíte-li bydlení mimo širší centrum, vybírejte taková, která mají blízko stanice metra nebo vlaku.

Využijte naší široké a pestré nabídky dovolenkových ubytovacích kapacit na míru.

Doprava z letiště

Řím

Letiště je propojeno s Římem vlakovými (rychleji) a autobusovými linkami (levněji).

Vlak

Vlakové linky provozuje dopravní podnik Trenitalia. Lístky si můžete koupit on-line, u pokladen nebo v automatech na nádraží. K dispozici je také jejich aplikace Trenitalia app, přes kterou si můžete koupit lístky nebo naplánovat trasu.

Regionální linka FL1

Vlak jede po trase Fiumicino – Sabina a zastavuje v hlavních římských železničních stanicích (Tiburtina, Tuscolana, Ostiense, Trastevere) s odjezdy každých 15 minut v pracovní dny a každých 30 minut o víkendech a svátcích. Jízda na římské vlakové nádraží Termini trvá 51 minut a cena začíná na 8 EUR.

Leonardo express

Vlaková linka určená výhradně cestujícím na/z letiště s frekvencí každých 15 minut. Cesta na nádraží Termini trvá 32 minut, cena začíná na 14 EUR.

Autobus

Expresní autobusy

Linky expresních autobusů provozuje několik společností, všechny jezdí k hlavnímu nádraží Roma Termini. Lístky je možné koupit on-line, v pokladně u terminálu 3 nebo přímo v autobuse.

Rome Airport Bus Zastávky: Roma Termini. Cena začíná na 5,90 EUR, délka cesty zhruba 50 minut.

T.A.M. Bus Zastávky: Roma Termini, Roma Ostiense. Cena 6 EUR, délka cesty zhruba 50 minut.

Terravision Zastávky: Roma Termini. Cena 6 EUR, délka cesty 45 minut.

Sit Bus Shuttle Zastávky: Roma Termini, Circonvallazione Aurelia (u stanice metra Cornelia), Via Crescenzio (Vatikán). Cena 7 EUR, délka cesty 50 min.

Regionální autobusy

Modré autobusy společnosti Cotral stojí u Terminálu 1, sledujte označení Regional Bus Station, zastavují ve stanicích Piazza dei Cinquecento, Tiburtina, Cornelia Station u trasy metra A, Eur Magliana Station u trasy metra B. Jezdí ve zhruba hodinových intervalech, cesta na Cornelia trvá zhruba 65 minut, cena 2,20 EUR, cesta na Roma Eur Magliana trvá cca 90 minut, cena 3,30 EUR. Jízdenky je možné koupit přes jejich aplikaci Nuova app, na letišti v kavárně Panella Coffee & Bakery a ve městě v trafikách a u stanic metra. S autobusy společnosti Cotral se můžete také přepravit do blízkých obcí Fiumicino nebo Lido di Ostia, kde se nachází řada hotelů. Jízdní řád a výpočet ceny.

Dálkové autobusy

U terminálu 3 je zastávka autobusů pro meziměstské přímé spoje. Převážnou část provozuje společnost Flixbus.

Taxi

Stanoviště taxíků najdete u Terminálu 1 a 3. Přehled aktuálních cen do různých destinací z letiště.

Půjčení auta

Přehled společností nabízejících na letišti Roma Fuimicino půjčení auta.

Využijte naší nabídky pronájmu auta přímo od Letušky. 

Car sharing

Přehled společností nabízejících na letišti Roma Fuimicino sdílená auta

Letenky

Řím

Přímé lety z Prahy (PRG) do Roma Fiumicino (FCO) provozují společnosti Wizz Air Eurowings, Smartwings a Ryanair. Let trvá cca 1 hodinu a 50 min. Letenky si můžete zakoupit zde.

Kuchyně

Řím

Italská kuchyně je považována za jednu z nejlepších na světě. Zahrnuje nekomplikovaná, ale zároveň vynikající jídla.

Pizza Margherita – italská pizza jejíž skvělá chuť je založená na kvalitních ingrediencích: rajčatový základ, mozzarella, bazalka a olivový olej.

Risotto alla Milanese (milánské rizoto) – tento rýžový pokrm je typický pro město Milán a je zbarven šafránem, který mu dodává charakteristickou žlutou barvu.

Spaghetti carbonara – tento jednoduchý, ale chutný pokrm se skládá ze špaget, smetany, pancetty, vajec, sýra a pepře.

Ragu alla Bolognese – hustá a bohatá omáčka je tradičně podávána s těstovinami, jako jsou tagliatelle, lasagne nebo špagety, a je vyrobena z mletého masa, rajčat, cibule, mrkve a dalších ingrediencí.

Ossobuco – tento pokrm pochází z Lombardie a skládá se z vařeného hovězího nebo telecího masa s kostí, podávaného s gremolatou a rýží nebo bramborovou kaší.

Bruschetta – jedná se o jednoduchý předkrm z grilovaného chleba, který je potřený olivovým olejem a česnekem a obložený nakrájenými rajčaty a bazalkou.

Lasagne – vrstvený těstovinový pokrm je složen z plátů těstovin, boloňské omáčky, bešamelové omáčky a sýra, které jsou vrstveny a pečeny v troubě.

Caprese salát – jednoduchý salát, který se skládá z čerstvých plátků rajčat, mozzarelly, bazalky, olivového oleje, soli a pepře.

Tiramisu – sladký dezert, který je složen z vrstev namočených piškotů, mascarpone sýru, kávy, likéru amaretto a kakaa.

Arancini – smažené koule z rýže, plněné sýrem a masovým ragú, jsou tradičním sicilským pokrmem.

Tipy na zajímavé restaurace v Římě. České tipy na nejlepší levné restaurace v Římě. V různých kategoriích nejlepší restaurace podle Tripadvisoru.

Ambasáda

Řím

Česká republika má v Římě svůj zastupitelský úřad. Kontakty a úřední hodiny naleznete zde.

Bezpečnost

Řím

Řím je obecně považován za bezpečné místo pro turisty, nicméně je důležité dodržovat určitá opatření a být obezřetný, stejně jako v jakémkoli jiném velkém městě. Je dobré si dát pozor na kapesní krádeže, krádeže v automobilech, v dopravních prostředcích a na pláži. Na většině veřejných uzavřených míst v Římě (včetně barů a restaurací) není povoleno kouřit. Pokud tento zákaz porušíte, hrozí vám vysoké pokuty. Detailní doporučení ministerstva zahraničních věcí.

Památky

Řím

Řím je plný historických památek a turistických atrakcí, které lákají návštěvníky z celého světa. Zde je seznam 10 nejznámějších:

Colosseo (Koloseum): Symbol Říma a jedna z nejznámějších antických památek na světě. Koloseum je oválný amfiteátr v centru Říma a jde o největší amfiteátr, který byl v římské říši postaven pro gladiátorské hry, zápasy s divou zvěří a popravy.

Foro Romano (Forum Romanum): Forum Romanum bylo v dobách antického Říma centrem veřejného dění ve městě i v říši. Nacházejí se zde ruiny chrámů, bazilik a veřejných budov, které poskytují pohled do starověkého římského života.

Pantheon: Pantheon je starověký kruhový chrám v Římě původně zasvěcený všem bohům. Patří k nejvýznamnějším a nejzachovalejším antickým chrámům a stavbám vůbec. Stojí na Piazza della Rotonda ve čtvrti Pigna.

Vatikán a Basilica di San Pietro (bazilika svatého Petra): Vatikán je vnitrozemský městský stát tvořící enklávu uvnitř Říma a je státem církevním, kterému vládne doživotně volený římský biskup – papež. Ve Vatikánu je k vidění řada známých památek, např. bazilika svatého Petra, Sixtinská kaple a mnoho dalších uměleckých děl.

Fontána di Trevi: Velkolepá barokní fontána, která je jedním z nejslavnějších symbolů Říma a je známá tím, že přináší štěstí těm, kteří do ní hodí minci přes rameno.

Piazza di Spagna (Španělské náměstí): Oblíbené náměstí na úpatí vrcholku Pincio v centru Říma, známé svými širokými schody (Španělskými schody) a Fontánou Barcaccia.

Palatino (Palatin): Jeden z legendárních římských pahorků, na kterém se nacházejí ruiny paláců a vily, které byly domovem římských císařů a aristokracie.

Villa Borghese: Rozlehlý park a zahrady, které umožňují únik z městského ruchu a nabízejí nádherné výhledy na město, stejně jako umělecká díla v Galerii Borghese.

Campidoglio (Kapitolský kopec): Náměstí navržené Michelangelem a kde se nachází Capitoline museums (Kapitolinská muzea) se sbírkou antických soch a uměleckých děl.

Piazza Navona: Malebné podlouhlé barokní náměstí ve čtvrti Parione s fontánami a sochami, které je centrem kaváren, restaurací a pouličního umění.

Rezervace lístků na památky on-line

Protože je Řím velmi oblíbeným cílem turistů, můžete ušetřit čas strávený ve frontě na lístky tím, že si je rezervujete a koupíte předem na oficiálních stránkách turistického centra a pak si je můžete vyzvednout na pokladně s přednostním vstupem.

Turistické karty

Řím má poměrně velkou škálu turistických karet:

Rome tourist card – 91 EUR, zahrnuje:

 • vstup do Kolosea, Roman Forum a Palatine Hill,
 • přednostní vstup do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple,
 • výběr možnosti vstupu ze tří atrakcí: Andělský hrad, bazilika svatého Petra nebo galerie Borghese,
 • aplikace audio průvodce.
 • Kartu si nemusíte vyzvedávat v Římě, všechny lístky dostanete on-line.

Roma pass – varianta 48 h za 32 EUR a 72 h za 52 EUR, zahrnuje:

 • volný vstup do prvního (dvou v případě 72h varianty) muzea nebo archeologické lokality dle vašeho výběru s přednostním vstupem,
 • snížená cena vstupného do ostatních muzeí nebo archeologických lokalit,
 • cestování MHD zdarma,
 • podrobné informace o Roma pass v češtině.

Omnia card – varianta 24 h za 69 EUR a 72 h za 149 EUR, zahrnuje:

 • přednostní vstup do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple,
 • vstup do kláštera a baziliky svatého Jana v Lateránu,
 • vstup do Carcer Tullianum (Mamertinský žalář),
 • využití autobusů Hop On Hop Off.
 • 72h varianta nabízí v ceně navíc ještě Roma pass, vstup do baziliky San Marco a archeologických vykopávek a další. Podrobné informace o Omnia card v češtině. Porovnání kladů a záporů jednotlivých karet.

Městská hromadná doprava

Řím

Všechny druhy dopravy v Římě – metro, autobusy, tramvaje a regionální vlaky – jsou integrovány v jednom systému, takže můžete používat jednu jízdenku. Pro plánování cest po městě můžete využít stránky dopravce ATAC.

Jízdenky na MHD

Jízdenky si můžete zakoupit v automatech na všech stanicích metra, vybraných zastávkách povrchové dopravy, trafikách, aplikaci TicketAppy nebo díky systému tap&go platební kartou. tap&go:

 • placení kartou, jízdenka platí 100 minut, v metru pouze 1 cesta
 • pokud chcete kombinovat cestu metrem a povrchovou dopravou, stáhněte si aplikaci ATAC tap&go

Nejpoužívanější jízdenky:

 • 100 minut – 1,5 EUR, jedna cesta metrem s libovolným počtem přestupů, ale není možné přestoupit na povrchovou dopravu a naopak
 • 24 hodin – 7 EUR
 • 48 hodin – 12,5 EUR
 • 72 hodin – 18 EUR

Turistická karta Roma pass a Omnia card 72 h

 • 48 hodin – 32 EUR
 • 72 hodin – 52 EUR

Přehled všech jízdenek a srovnání turistických karet.

Metro a vlaky

Římské metro má tři linky, linka A a B se protínají ve stanici Termini, kde je hlavní nádraží. Mapa linek. U turniketu je potřeba vložit jízdenku, v případě jednorázového lístku si ji kontrola ponechá, v případě vícedenní jízdenky vám ji vrátí. V rámci běžné jízdenky můžete využívat i regionální vlaky (místní linky i vlaky Trenitalia), které můžete využít, pokud budete bydlet dále od centra.

Tramvaje

V Římě je 6 linek tramvají, ale síť linek nevede až do centra města, takže pro turisty jsou spíše doplňkovou službou k ostatním druhům dopravy. Pokud je na své cestě můžete využít, tak se jejich použití vyplatí v porovnání s autobusy, protože jezdí po vlastní trati nezávisle na dopravních zácpách. Lístek si označte při vstupu do tramvaje. Mapa tramvajových linek.

Autobusy

Řím má momentálně 350 autobusových linek, ale jejich systém patří k nejkomplikovanějším v Evropě. Typy linek:

 • U – Městské linky – velká většina linek, provoz od 5:00/6:00 do půlnoci
 • N – Noční autobusy – od půlnoci do 5:00/6:00 hodin
 • X – Express – linky na okrajích Říma určené pro delší cesty
 • E – Přesné – linky spojující centrum s okolními čtvrtěmi, jezdí podle pevného jízdního řádu

Na každé zastávce máte nejdůležitější informace jako je trasa autobusu, první a poslední spoj a jízdní řád. Řidiči jízdenky ve voze neprodávají. Jízdenku je třeba při vstupu do vozidla označit. Pokud autobus nemusíte využít, zvolte raději jiný druh dopravy. Autobusy mají často zpoždění nebo uvíznou v dopravních zácpách.

Taxi

Taxikáři v Římě bohužel nemají dobrou pověst a sazby za taxi ve srovnání s jinými evropskými městy patří k těm vyšším. Ceny a kontakt na taxi služby. Jako alternativu můžete využít služeb Uber.

Autobus Hop On Hop Off

Turistický autobus objíždějící na několika trasách nejvýznamnější turistické památky a atrakce. Po zakoupení lístku si můžete kdykoliv na zastávce vystoupit a zase nastoupit. Nabídka Hop On Hop Off autobusů. Srovnání jednotlivých turistických autobusů v češtině. U vybraných turistických karet je služba těchto autobusů zahrnuta.

Pěšky

Historické centrum se díky své kompaktnosti dá projít pohodlně i pěšky.

Kdy je nejlepší vycestovat? 

Řím

Hlavní sezóna (jaro až podzim) – Hlavní turistická sezóna v Římě probíhá od dubna do října. Největší nával turistů bývá obvykle v letních měsících, zejména v červenci a srpnu, kdy jsou v Evropě školní prázdniny.

Vedlejší sezóna (podzim a zima) – Vedlejší turistická sezóna v Římě zahrnuje období od listopadu do března. Během těchto měsíců je počasí obvykle chladnější a méně stabilní. Nicméně i v tomto období je možné navštívit mnoho historických památek, uměleckých děl a kulturního dědictví, které jsou otevřené po celý rok. Navíc může být v tomto období méně lidí a menší fronty u památek, což může být pro některé turisty příjemné. Řím je krásným městem s bohatou historií a kulturou, který láká turisty po celý rok, ať už je sezóna hlavní nebo vedlejší.

Nejlevnější zpáteční letenky bez mezipřistání se dají zakoupit v lednu – Typické ceny: 1 100 – 2 350 Kč.

Nejdražší zpáteční letenky bez mezipřistání se dají zakoupit v srpnu – Typické ceny: 2 450 – 4 400 Kč.