Praktické informace

Představujeme letiště Sofie

Vydáno 26. 6. 2024 | Letuška.cz Redakce
Dosáhněte vašeho vysněného cíle s letenkami od Letušky.

Sofie (SOF)

Sofie

Mezinárodní letiště Sofie je největší letiště v Bulharsku. Nachází se 6,3 km východně od centra hlavního města Sofie. Je to domácí letiště bulharských aerolinek Bulgaria Air, dále zde sídlí BH Air, Bulgarian Air Charter a letecké základny zde mají nízkonákladové společnosti Ryanair a Wizz Air. Letiště má dva terminály vzdálené od sebe cca 2 kilometry. Terminály jsou rozdělené podle leteckých společností, které se na nich odbavují – společnosti a jejich rozdělení. Oficiální stránky letiště. Mapa letiště.

Měna – V Bulharsku je oficiální měnou bulharský lev, kód BGN.

Ubytování

Sofie

Ubytování v blízkosti letiště

V blízkosti letiště se nachází: Ibis Sofia Airport Hotel a Best Western Premier Sofia Airport Hotel.

Ubytování ve městě

Centrum: Centrum Sofie je výchozím bodem pro nově příchozí. Nacházejí se zde nejdůležitější sofijské památky a vše je v pěší vzdálenosti. Můžete si prohlédnout úzké uličky, muzea, kostely, divadla, hotely, parky, místní obchody a kavárny.

Oborishte: Oborishte je elegantní a klidná čtvrť ležící poblíž centra Sofie. Nabízí malebné ulice, parky a historické budovy. Tato oblast je známá pro svou architekturu a kultivovanou atmosféru. Je vhodná pro turisty, kteří hledají klidnější prostředí, ale stále blízko k hlavním atrakcím.

Lozenec: Nebo také Lozenets je moderní čtvrť s luxusními hotely, restauracemi a obchody. Nachází se v blízkosti centra a je oblíbená mezi turisty i místními obyvateli.

Vitosha Boulevard: Tato oblast je známá svými obchody, butiky a kavárnami. Je to skvělé místo pro nakupování a procházky.

Vitosha District: Pokud máte rádi přírodu, Vitosha District je blízko pohoří Vitoša. Můžete se vydat na túru nebo si užít krásné výhledy.

Studentski Grad: Čtvrť, kde se nacházejí vysokoškolské kampusy a koleje. Je známá pro svou mladistvou a živou atmosféru. Tato oblast může být vhodná pro turisty s menším rozpočtem, protože nabízí cenově dostupné ubytování a levné stravování v místních restauracích a kavárnách.

Tipy na zajímavé hotely v Sofii.

Využijte naší široké a pestré nabídky dovolenkových ubytovacích kapacit na míru.

Doprava z letiště

Sofie

Doprava z letiště do města veřejnou dopravou je zajištěna linkami metra a autobusy. Díky integrovanému systému jízdenka platí pro všechny druhy dopravy – metro, autobusy a tramvaje.

Jízdenky

Platit můžete bezkontaktní kartou v autobusech i tramvajích při vstupu do vozidla přiložením ke čtečce nebo u turniketu v metru. Zakoupit si můžete také papírový lístek nebo Sofia City Card v automatu stanic metra.

 • Ticket 30+ – přestupní 30minutová jízdenka, cena 0,82 EUR
 • Ticket 60+ – přestupní 60minutová jízdenka, cena 1,02 EUR
 • Celodenní – 2,04 EUR
 • Jízdenka na 72 hodin – 7,66 EUR
 • Kompletní ceník naleznete zde.

Metro

Zastávka metra na letišti je u terminálu 2. Žlutá linka M4 zajišťuje dopravní spojení do centra města a doba jízdy je přibližně 18 minut. Přestupem z linky M4 na modrou linku M2 na stanici metra Serdika mohou cestující cestovat z letiště na sofijské centrální autobusové a vlakové nádraží za méně než půl hodiny. Druhá možnost je pokračovat žlutou linkou M4 na konečnou stanici “Obelya”, kde se žlutá linka mění bez nutnosti přestoupit na modrou linku. Mapa linek metra. Vlaky metra na trase na letiště jsou v provozu od 5:30 do půlnoci ve všední dny a o víkendech/svátcích. Stránky provozovatele metra. V automatech ve stanicích metra se prodávají kromě výše uvedených i jízdenky pouze pro cesty metrem. Přehled všech cen jízdného.

Autobus

Autobusy linek 84 a 184 jedou do centra od obou terminálů. Autobusové linky 84 i 184 mají stejnou trasu a spojují centrum města (Gen. Gurko Str.) s terminálem 2 a terminálem 1 sofijského letiště. Na letišti je v provozu ještě autobusová linka 384, která nevede do centra a spojuje letiště s rezidenčními čtvrtěmi jižně od letiště. Jízdní řády autobusů.

Taxi

U příletu terminálu 1 a 2 naleznete stanoviště taxi. Využít můžete i smluvního partnera letiště provozovatele taxi Yellow! a objednat si taxi po telefonu nebo přes jejich aplikaci. Ceny se řídí podle taxametru, cena do centra je zhruba 10,5 EUR. Služby Uber a Bolt momentálně nejsou k dispozici.

Pronájem auta

Na letišti najdete celou řadu autopůjčoven – kompletní seznam. Ceny začínají na 70 EUR za týden.

Využijte naší nabídky pronájmu auta přímo od Letušky. 

Letenky

Sofie

Přímé lety z Prahy (PRG) do Sofie (SOF) provozuje momentálně pouze společnost Bulgarian Air. Let trvá cca 1 hodinu 55 minut. Letenky si můžete zakoupit zde.

Kuchyně

Sofie

Bulharská kuchyně vychází z balkánské a středomořské kuchyně, byla ovlivněna tureckou i řeckou kuchyní a také perskou a indickou kuchyní. Pro bulharskou kuchyni jsou typické mléčné výrobky, zelenina a z masa kuřata a ryby. Jídla, která můžete v Bulharsku ochutnat:

Šopský salát (шопска салата) – tento klasický bulharský salát je vyroben z rajčat, okurek, papriky a sýra sirene (podobného balkánskému sýru), obvykle ochucený olivovým olejem, solí a oreganem.

Kebapčeta (кебапчета) – jedná se o malé válečky z mletého masa (často z hovězího, vepřového nebo kombinace obou), kořeněné např. římským kmínem, které se grilují a podávají se s pitou (balkánský chléb) a rajčatovou omáčkou.

Banica (баница) – toto je tradiční bulharský slaný koláč podobný listovému těstu, které je plněné sýrem sirene, vejci, kysanou smetanou nebo zeleninou.

Musaka (мусака) – tento pokrm je podobný lasagni a skládá se z vrstev brambor, lilku, rajčat, mletého masa (často skopového nebo hovězího) a bešamelové omáčky. Musaka je oblíbená večeře, která se často podává s čerstvým chlebem.

Sarmi (сарми) – tento tradiční bulharský pokrm jsou rolky ze zelí nebo vinné révy plněné rýží, mletým masem a kořením, vařené v rajčatové omáčce.

Bulgarský jogurt (български йогурт) – bulharský jogurt, místní ho nazývají „kiselo mlyako“, má dlouhou historii a je ceněný po celém světě pro svou kvalitu a probiotické vlastnosti. Tradiční bulharský jogurt se vyrábí z čerstvého kravského, ovčího nebo kozího mléka. V Bulharsku je jogurt konzumován na mnoho způsobů. Je běžnou součástí denní stravy, podáván s medem, ořechy nebo ovocem nebo je často součástí různých jídel, například jogurtové studené polévky tarator nebo jogurtového salátu. Bulharský jogurt stojí za ochutnání, jeho chuť a struktura je oproti českým jogurtům opravdu odlišná.

Katak (катак) – katak je další tradiční bulharský salát z pečených paprik, který se vyznačuje jednoduchostí a bohatou chutí. Katak obsahuje pečené papriky, bulharský sýr, česnek a bylinky.

Ryby – Bulharsko má přístup k Černému moři, a tak jsou ryby a mořské plody důležitou součástí bulharské kuchyně. Dopřát si můžete čerstvé ryby, jako jsou štiky, černomořského žraloka, sledě na rožni, tresky nebo sardinky. Specialitou jsou malé rybičky caca, které se vcelku smaží v těstíčku a jí jako snack.

Mekitsi (мекици) – pokrm vyrobený z kynutého těsta z jogurtu, který je smažený a buď ve tvaru kuliček nebo placek. Pochutnat si na nich můžete s moučkovým cukrem, medem nebo marmeládou a bulharským sýrem.

Kyopolou (кьопоолу) – tato pikantní pasta je vyrobena z pečeného lilku, paprik a rajčat, smíchaných s olivovým olejem, česnekem a bylinkami. Je to populární pomazánka nebo příloha k pečivu.

Kavarma (кавърма) – guláš vyrobený z masa (často vepřového nebo kuřecího) s cibulí, paprikou a rajčaty, to vše vařené v rajčatové omáčce a kořeněné bylinkami.

Tipy na farmářské trhy, které v Sofii můžete navštívit. Nejlepší restaurace v Sofii podle Tripadvisoru. 21 nejlepších restaurací a barů v Sofii podle místních lidí. Zajímavé restaurace podle Čechů a Slováků žijících v Bulharsku. Tipy na kavárny a vegetariánské restaurace v Sofii.

Ambasáda

Sofie

Česká republika má v Sofii své velvyslanectví. Kontaktní informace, úřední hodiny a adresu naleznete zde.

Bezpečnost

Sofie

Kriminalita v Sofii nepřesahuje celoevropský průměr, nicméně drobná kriminalita jako jsou kapesní krádeže, krádeže aut nebo vykrádání hotelových pokojů se v létě zvyšuje. Je proto dobré dávat si pozor na své věci v místech větší koncentrace lidí. V případě potřeby vyhledání základní zdravotní péče vám stačí český průkaz pojištěnce, protože Bulharsko je zemí EU. Tísňová linka 112.

Památky

Sofie

Katedrála svatého Alexandra Něvského: Tato pravoslavná katedrála je jedním z nejvýznamnějších symbolů Sofie a je největší pravoslavný chrám na Balkáně. Byla postavena na počest ruského cara Alexandra II a je vystavěna v novobyzantském stylu a připomíná 200 000 padlých vojáků, kteří bojovali za osvobození Bulharska

Kostel svaté Sofie: Tento pravoslavný kostel byl postaven v 6. století a je považována za jeden z nejstarších kostelů v Bulharsku. Za zakladatele kostela byla považována svatá Sofie, která je i patronem města a podle ní město dostalo i své jméno.

Prezidentský palác: Tato budova je známá pravidelnou výměnou stráží před ní. Palác obklopuje rotunda svatého Jiřího, kterou postavili Římané během 4. století, kdy byla Sofie římským městem Serdica. Uvnitř najdete středověké fresky.

Mešita Banja Baši: Mešita pochází z 16. století a připomíná dočasnou nadvládu Turků. Nachází se v centru Sofie na bulváru kněžny Marie Luisy.

Bojanský kostel: Nachází se na okraji Sofie a je významnou středověkou památkou. Tento pravoslavný kostel byl postaven ve třech hlavních etapách, první v 10. století s pozdějšími přístavbami ve 13. a začátkem 19. století. Od roku 1979 je součástí světového dědictví UNESCO.

Ruský kostel svatého Mikuláše Divotvůrce: Tato ruská pravoslavná katedrála je dalším významným náboženským památníkem v Sofii. Je známá svými zlatými ikonami a bohatou výzdobou.

Národní archeologický institut s muzeem: Toto muzeum obsahuje rozsáhlé sbírky archeologických artefaktů z různých období bulharské historie, včetně pokladů nalezených v starověkých thráckých hrobech. Národní archeologické muzeum sídlí v bývalé osmanské mešitě.

Národní galerie umění: Tato galerie obsahuje rozsáhlé sbírky bulharského umění od středověku po současnost, včetně maleb, soch a dalších uměleckých děl.

Sofijské historické muzeum: Sofijské historické muzeum má rozsáhlé expozice, které pokrývají různá období vývoje města, od antiky až po současnost. Mezi exponáty patří artefakty z doby starověkého Řecka a Říma, středověkého období, osmanské nadvlády, jakož i další artefakty a dokumenty týkající se bulharského obrození a moderních dějin Sofie. Je postaveno na místě bývalých termálních minerálních lázní. Hned naproti budově můžete navštívit Centrální tržnici Halite, ve které můžete kromě rozmanitých věcí nakoupit i suvenýry.

Park Borisova Gradina: Tento rozsáhlý městský park je ideálním místem pro relaxaci a rekreaci, s rozsáhlými zelenými plochami, alejemi, jezírky a památníky.

Pohoří Vitoša: Pokud máte rádi přírodu, vydejte se na turistiku do pohoří Vitoša, které leží nedaleko města. Máte možnost pokořit nejvyšší horu Černi vrch ve výšce 2 290 metrů nad mořem. V srdci národního parku Vitoša je k vidění také 15 metrů vysoký vodopád Bojana.

101 věcí, které můžete v Sofii vidět a podniknout. 21 nejfotogeničtějších míst v Sofii. Kam zajít v Sofii večer. Co podniknout v Sofii v zimě.

Turistické karty

Pro Sofii je v nabídce turistická karta Sofia Pass. Sofia Pass, platnost 3 dny, cena 20 BGN.

 • v ceně MHD na 3 dny zdarma
 • slevy na vybrané památky a muzea
 • vstupy do vybraných muzeí a galerií
 • kompletní přehled všech slev a vstupů
 • místa, včetně letiště, kde se karta prodává

Městská hromadná doprava

Sofie

MHD v Sofii zastupují všechny druhy dopravy: metro, autobusy, tramvaje a trolejbusy – barevně jsou laděny do oranžové barvy.

Jízdenky

Díky integrovanému systému jízdenka platí pro všechny druhy dopravy. Platit můžete bezkontaktní kartou v autobusech i tramvajích při vstupu do vozidla přiložením ke čtečce nebo u turniketu v metru. Zakoupit si můžete také papírový lístek nebo Sofia City Card v automatu stanic metra.

 • Ticket 30+ – přestupní 30minutová jízdenka, cena 0,82 EUR (1,60 BGN)
 • Ticket 60+ – přestupní 60minutová jízdenka, cena 1,02 EUR (2 BGN)
 • Celodenní – 2,04 EUR
 • Jízdenka na 72 hodin – 7,66 EUR

V automatech ve stanicích metra se prodávají kromě výše uvedených i jízdenky pouze pro cesty metrem. Kompletní ceník naleznete zde.

Metro

V Sofii jsou 4 linky metra, které pokrývají většinu důležitých míst ve městě – mapa linek metra. Stránky provozovatele metra. Vlaky metra jezdí od 5:26 do 23:49 (pracovní dny) a od 5:27 do 23:33 (víkendy a svátky) – jízdní řád metra. Zastavit se můžete ve stanicích Serdika 1 a Serdika 2 a podívat se na úžasné římské nálezy. Ty byly odkryty před několika lety, když kopali prostor pro nové stanice metra.

Autobus

Autobusový systém je stejně efektivní jako metro. Interaktivní mapu trasy naleznete zde, případně použijte vyhledávač trasy. Jízdenku si můžete zakoupit při nástupu do některého z autobusů, které mají validátor. Jednoduše umístěte svou debetní nebo kreditní kartu do blízkosti validátoru a počkejte na pípnutí. Cena cestovní karty pro jednu cestu je 1,60 BGN. Ve většině autobusech jsou umístěny validátory. Alternativně jsou v okolí Sofie kiosky a kanceláře „Centra pro městskou mobilitu“. Zde si také můžete zakoupit měsíční karty atd. Většinou se nacházejí na větších stanicích metra nebo autobusů, jako je Národní palác kultury a Serdika. V provozu jsou i čtyři noční linky autobusů N1 až N4.

Tramvaje a trolejbusy

V centru města pokrývají podobné trasy jako metro a autobusy, ale zajíždí do částí města, které metro nepokrývá. Tramvaje a trolejbusy jezdí od 5:00 do 24:00 a jízdenky lze zakoupit opět ve vozidle pomocí debetní/kreditní karty.

Taxi

Všechny taxíky v Sofii jsou žluté a na střeše mají nápis TAXI. Ceny se řídí podle taxametru. Taxíky jsou stále poměrně levným způsobem dopravy, zejména na delší vzdálenosti. Za čelním sklem by měla být cena za km. To se vždy vyplatí zkontrolovat. Odchytit si můžete jak projíždějící taxi, dojít na jedno z mnoha stanovišť taxi nebo si zavolat a objednat si ho. V Bulharsku momentálně služby Uber ani Bolt nejsou k dispozici. Detailní průvodce o taxi v Sofii.

Lanovka

Na okraji bulharské metropole leží nádherné pohoří Vitoša s vrcholy vysokými až 2 000 metrů. K údolní stanici lanovky Simeonovo se snadno dostanete městskou hromadnou dopravou – autobusové linky 122 a 123. Vlek Simeonovo je v provozu od 8:30 do 16:30. Z vrcholu se dají začít nádherné túry.

Kdy je nejlepší vycestovat? 

Sofie

Hlavní turistická sezóna (duben až říjen) – Hlavní turistická sezóna je obvykle od dubna do října s vrcholem od července do září. Během těchto měsíců je počasí teplé a slunečné, což přitahuje nejvíce turistů, kteří chtějí prozkoumat město a jeho památky. V těchto měsících jsou také často organizovány kulturní události a festivaly.

Vedlejší turistická sezóna (listopad až březen) – Vedlejší turistická sezóna je v Sofii od listopadu do března. Turistické atrakce a památky jsou stále otevřené, ale město je méně přeplněné než během hlavní sezóny. Zimní měsíce mohou být zajímavé pro turisty, kteří si chtějí užít zimní sporty v horách v okolí Sofie, jako je lyžování a snowboarding.

Nejlevnější zpáteční letenky bez mezipřistání Praha (PRG) – Sofia (SOF) jsou v lednu – Typické ceny: 2 150 – 4 500 Kč.

Nejdražší zpáteční letenky bez mezipřistání Praha (PRG) – Sofia (SOF) jsou v červenci – Typické ceny: 4 800 – 6 400 Kč.