Praktické informace

Roaming v Evropské unii v červnu skončil: Co to pro vás znamená?

Vydáno 22. 6. 2017 | Letuška.cz Redakce

Roaming v Evropské unii v červnu skončil

Evropská unie vypadala v první polovině června nařízení, jež ruší roamingové poplatky při cestách do všech zemí Evropského hospodářského prostoru. Co se mění a jaké má tato novinka háčky?

Podle nařízení máte v tuto chvíli příjímání hovorů a SMS v zahraničí zdarma, a to u všech operátorů. Stejně tak i odchozí volání, SMS a využívání dat  ze zahraničí do České republiky - vše je v rámci tarifu, který máte smluvený u operátora, takže platíte tolik, co doma. Bez poplatku bude i volání a posílání SMS ve směru ze zahraničí do jiné zahraniční země, obě ale musí být v rámci Evropského hospodářského prostoru. 

Kromě zemí EHP, jež se i fyzicky nacházejí na evropském kontinentu, jsou do seznamu free roamingových zemí zahrnuty i přidružené oblasti, například zámořský Martinik nebo Francouzská Guayana. 

Pozor na několik háčků:

Pokud máte v rámci tarifu volné minuty, smůla, ty v roamingu neplatí. Za hovory tedy zaplatíte tolik, jako byste volali v ČR ze své sítě do jiné. 

Další “podpásovkou” jsou i hovory z ČR do zahraničí - ty totiž mezi roamingové paradoxně nepatří. Operátoři si na ně nechávají pořádně zaplatit, tak se mějte na pozoru. 

Pozor si dejte i na cesty do Švýcarska, většiny balkánských zemí (Srbska, Bosny a Herceoiny, Černé Hory, Makedonie) a Běloruska a Ukrajiny. Tyto země nejsou členy Evropského hospodářského prostoru, proto se na ně nevztahuje ani free roaming. Naopak na Islandu, v Norsku a Lichtenštejnsku můžete vesele volat (skoro) zdarma, jelikož do EHP patří.

Ačkoli EU v nařízení předepisuje povolit datový roaming zdarma, operátoři z této varianty nejsou příliš nadšení. Někteří proto úplně přestali nabízet své ryze datové tarify do zahraničí.