Tipy Letušky

10 věcí, které doporučujeme vidět v Istanbulu

Vydáno 26. 3. 2015 | Letuška.cz Redakce
Letuška doporučuje Istanbul.

10 věcí, které doporučujeme vidět v Istanbulu

Turecko

Když se chcete v Istanbulu dobře bavit, vydejte se do čtvrti Beyoglu. Nejvýraznější stavbou Beyoglu je Galatská věž tyčící se do výšky 70 metrů. A v noci se do Beyoglu vydejte znovu, najdete tu mnoho klubů s živou hudbou.

Chcete být za pár hodin letadlem ve zcela jiném světě? Vypravte se do Istanbulu, města, které se rozkládá hned na dvou kontinentech – v Evropě a Asii. Přeneste se do světa Pohádky tisíce a jedné noci.

Mešita 

image

Dominantou Istanbulu je Sulejmanova mešita, která se tyčí na kopci nad městem. Určitě se nachází na skoro každé sérii snímků z Istanbulu. Stavba začala roku 1550 a byla dokončena roku 1557 za pouhých 7 let.

Konstantinův sloup

image

Jedná se o nejstarší stavbu v celém Istanbulu. Sloup je vysoký 35 metrů a byl vytesán z porfyru dovezeného z egyptské Heliopole. Byl postaven roku 330 u příležitosti povýšení města Byzance na hlavní město Římské říše. Je tak jedinou dochovanou památkou připomínající římské období.

Palác Topkapi a šperkovnice

image

Klenotnice v paláci Palác Topkapi obsahuje obrovské množství stříbrných, ale především zlatých předmětů denní potřeby, ale i šperků a různých drahocenností. Najdete tu mimo jiné i největší smaragd na světě.

Hagia Sofia 

image

Historie Istanbulu se datuje až k římskému osídlení. V době byzantské říše se stal metropolí a v roce 537 vznikla i Hagia Sofia. Ve své době se jednalo o největší církevní stavbu na světě, stavělo ji 10 tisíc mužů více než 6 let. Po nástupu osmanské říše byla přebudována na mešitu. Bohatě zdobených mešit v Istanbulu najdete spoustu díky pravidlu, že každý panovník musel vystavět vlastní. Po pádu osmanské říše a ustanovení republiky, se stavba přeměnila na muzeum.

Kam na nákupy? Bazar a ulice Istiklal Caddesi

image

Za prohlídku stojí místní Velký bazar. Smlouvejte! Za Galatskou věží začíná hlavní třída Istiklal Caddesi, po které jezdí starodávně vypadající, ale plně funkční tramvaj. Istiklal Caddesi je oblíbeným místem procházek a nákupů, ulice je lemována výstavními budovami, mezinárodními obchodními domy a obchody.

Projeďte se lodí po Bosporu

image

Z lodi je nádherný výhled. V nejužší části je kolem jednoho kilometru široký a brázdí jím nesčetné množství lodí nahrazující městskou hromadnou dopravu mezi dvěma kontinenty.

Vystoupejte na Galatskou věž a rozhlédněte se po Istanbulu z výšky

image

Věž je vysoká téměř 70 metrů, vyhlídkové patro je asi v 50 metrech. V horních patrech je restaurace a kavárna, odkud je krásný výhled.

Objednejte si vodní dýmku

image

Zkombinujte ji s tureckou kávou a sladkou baklavou a líné odpoledne je na světě.

Přiťukněte si šťávou z granátových jablíček

image

Čerstvou ji tu lisují na každém rohu. Nebo ochutnejte afrodiziakální salep – nápoj z mletého kořene tapioky.

Jeďte vlakem po pobřeží

image

Pokud chcete zažít něco neobvyklého, udělejte si výlet vlakem po jižním pobřeží Murmanského moře.