Vychytávky na cesty

Už ho nikdy neztratíte! Kufr se bude sám hlásit a pošle smsku na mobil

Vydáno 9. 11. 2015 | Letuška.cz Redakce
Jedete na dovolenou a váš život se na pár dní musí vměstnat do malého zavazadla. Než vaše letadlo dorazí do cíle, musíte se s obalem na své soukromí rozloučit – kufr musí do podpalubí. Setkám se s ním v pořádku, nebude poškozený? Stres, že? Tomu zabrání chytrý čip.

Už ho nikdy neztratíte! Kufr se bude sám hlásit a pošle smsku na mobil

Každý rok se cestujícím na letištích ztratí neuvěřitelných 25 milionů kufrů ročně. To chtějí výrobci změnit. Jihokorejská společnost Samsung a výrobce zavazadel Samsonite spolupracují na vývoji zavazadla s mikročipem, který by majitele informoval, kde se jeho kufr právě nachází. Zabudovaná malá krabička s novou technologií by měla využívat systém GSM. Díky tomu bude možné mít přehled, kde se zavazadlo právě nachází. A majitel bude moci na svém telefonu nastavit aplikaci, která bude o přesném pohybu informovat pomocí smsky. Tato funkce by měla hlavně zabránit krádeži. 

 

Kufry, balíky i auta chtějí mít majitelé pod dohledem

Právě v reakci na to, že cestujícím v letecké dopravě chybí jakákoli možnost mít aspoň částečnou kontrolu nad svými zavazadly, před nedávnem vyvinula britská designová firma Cambridge Consultants snímač DropTag. Malý čip se připevní k zavazadlu nebo třeba balíku a monitoruje jeho polohu a případné otřesy či pády při špatném zacházení. Podobný systém se již používá při prevenci proti krádežím aut. Malá krabička se umístí na málo viditelné místo – třeba pod sedadlo auta – a dál už nepotřebujete nic, jen svůj mobilní telefon, nebo pevnou linku z které na GPS / GSM lokátor voláte.