Aktuality

7+2 tipy, proč by vaše kroky měly vést do Lisabonu

Vydáno 27. 8. 2018 | Letuška.cz Redakce

7+2 tipy, proč by vaše kroky měly vést do Lisabonu

image

Hlavní město Portugalska, Lisabon (Lisboa), je nejzápadnějším hlavním městem evropské pevniny. Je nejen městem, které skrývá mnohé historické poklady, ale také městem dobrého jídla, pití, umění a hudby. Nelze si jej nezamilovat.

Cesta do Lisabonu

image

Možná budete překvapeni, ale ačkoli je pro nás Lisabon, a spolu s ním celé Portugalsko, stále zahaleno jakýmsi tajemstvím a exotikou, cesta tam je poměrně levná a snadná. Let trvá přibližně tři a půl hodiny a letenky také nestojí svět.

Kdy se vydat na cestu?

Roční období nehraje roli. V létě i v zimě, za deště i za parného léta, každý si zde najde to své a výlet si dosyta užije.

Na jaké skvosty se můžete těšit?

image

Žlutá tramvaj

Žluté tramvaje k městu prostě patří. A když se s ní nesvezete, jako byste v Lisabonu ani nebyli. A jestli očekáváte vyhlídkovou projížďku městem, tak na ni rychle zapomeňte. Bude se vám tajit dech – nejen krásou okolní vyhlídky, ale i hrůzou, kdy na kolejích před vámi uvidíte auto. A tramvaj nezastavuje…. Zejména jízda linkou 28 ve vás zanechá opravdu hluboký zážitek.

Nezapomenutelný výhled

Lisabon se tyčí na prudkých svazích nad řekou Tejo. Bude se vám tajit dech.

Vasco da Gama – mořeplavec a most

Po jednom z nejvýznamnějších portugalských mořeplavců byl pojmenován také nejdelší evropský most, který propojil pobřeží s vnitrozemím. Otevřen byl roku 1998 a vede přes řeku Tejo.

Architektonické památky

Hrad svatého Jiří i muzea

Při své návštěvě Lisabonu si vyhraďte dostatek času pro toulky po památkách a muzeích. Dominantou je Hrad svatého Jiří, který se tyčí ve výšce 110 metrů na jednom z kopců nad maurskou čtvrtí Alfama.

Z muzeí určitě nevynechejte Fundação Calouste Gulbenkian, které se pyšní obrovskou expozicí starého a současného umění a také zahradou plnou soch a plastik. Nemělo by vám uniknout ani Museum National de Arte Antiga a Námořnické muzeum.

Starobylá čtvrť Alfama

Dříve čtvrť, kde se ze všech stran ozývalo Fado (písně plné bolesti, smutku a nostalgie), dnes čtvrť plná života, obchodů a kaváren. V létě se zde odehrávají koncerty.

Elevador Santa Justa

Svezte se historickým výtahem, který vás dopraví na vyhlídku a vy se můžete pokochat pohledem na centrum Lisabonu nebo zříceniny kláštera Convento do Carmo.

Arco da Rua Augusto

Arco da Rua Augusto vám nabídne další krásný výhled – tentokrát na ústí řeky Tejo a hrad.

Klášter sv. Jeronýma a věž Torre de Belém

Obojí najdete ve čtvrti Belém, které se také přezdívá „čtvrť objevů“.

Velkolepá párty až do rána

image

Určitě se sem ale nevydáte jen za historií. V bývalých docích nebo ve čtvrti Bairro Alto to žije nočním životem. Přes den je tu klid a večer se to tu změní k nepoznání. Podniky otevřou své dveře do ulic a začíná pravá noční zábava.

Náš tip: V této čtvrti se v noci opravdu nespí, takže ubytování hledejte jinde.

Gurmánské zážitky

Nejen historií a toulkami turista je živ. Vyzkoušejte také zdejší gastronomii. Silné polévky, čerstvé ryby a báječné dezerty doplní sklenka poctivého portského nebo likér Ginja (podobný naší Griotce).

Slunce, moře, pláž

I odpočinek je třeba. Lisabon je jedním z mála evropských hlavních měst, které je obklopeno také plážemi a mořem. Pro odpočinek je to naprosto ideální a pláže jsou jen hodinku cesty z centra.

Jak rezervovat letenky do Lisabonu

  • Web. Na našem letenkovém portálu Letuška.cz
  • Mapa. Přehled obnovených letů a aktuálních možností bezpečně vycestovat najdete na mapa.letuska.cz.