Aktuality

Kontrola cestovních dokladů

Vydáno 17. 6. 2020 | Letuška.cz Redakce
Letuška vám přináší aktuální informace spojené s cestováním.

Blíží se čas dovolených, jste připraveni?

Cestovní doklady

Přestože se zatím otevírají jen evropské státy, je nejvyšší čas zkontrolovat platnost cestovních dokladů. Máte platný občanský průkaz, cestovní pas, řidičský průkaz nebo zelenou kartu? A co vaše děti, případně domácí mazlíčci, kteří se chystají na cestu s vámi?

Po většině států EU mohou občané České republiky cestovat pouze s občanským průkazem. Ten platí i ve státech EHP či u států s bilaterální dohodou. Na občanský průkaz tak Češi vycestují i do Norska, Švýcarska, Lichtenštejnska, Islandu, Albánie, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Gruzie, Makedonie, Moldávie nebo Srbska.

Informujte se s předstihem

Peníze

Mezi další záležitosti ohledně dokladů patří i délka platnosti. Některé státy vyžadují platnost dokladu i 6 měsíců po plánovaném návratu do země. Proto doporučujeme ověřit informace na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Většina dokladů je vydávána ve lhůtě 30 dní, u cestovního pasu je s ním spojen správní poplatek 600 Kč u dospělé osoby a 100 Kč u dětí mladších 15 let.

Pokud se dovolená blíží a vy nemáte platné doklady, můžete požádat o vydání občanského průkazu i cestovního pasu ve zkrácené lhůtě, a to buď do 24 hodin v rámci pracovního dne, nebo do 5 pracovních dnů. U těchto variant je nutné počítat s příplatkem např.: vydání cestovního pasu do druhého dne vyjde na 6 000 Kč (u dětí mladších 15 let je to 2 000 Kč). O polovinu méně pak stojí cestovní pas v případě 5denní pracovní lhůty.

U občanského průkazu je to poté za vystavení do 24 hodin u dospělé osoby 1 000 Kč, u dětí do 15 let 500 Kč a u 5denní varianty 500 Kč, respektive 300 Kč.

Cestovní pas, vydaný v pracovních dnech do 24 hodin, je možný vyřídit pouze u Ministerstva vnitra na adrese: Na Pankráci 72, Praha 4 (metro C - stanice „Pražského povstání“). Cestovní pas, vydaný do 5 pracovních dnů, můžete převzít na Ministerstvu vnitra nebo na obecním úřadu obce s rozšířenou působností či úřadu městské části Praha 1 až 22, u kterého jste podali žádost o jeho vydání.

Cestování s dětmi

Dítě na cestách

Na závěr připomínáme, že pokud cestujete s dětmi, je zapotřebí, aby každé mělo svůj vlastní cestovní doklad. To platí i pro ty nejmenší. Pamatujte, že rodný list neslouží jako cestovní doklad.

Pokud navíc cestuje nezletilá osoba v doprovodu jiné osoby než je rodič nebo zákonný zástupce, je potřeba si u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu ověřit, zda mimo platného cestovního dokladu nebude vyžadován také písemný souhlas rodičů (zákonných zástupců) s cestou dítěte do zahraničí. Návrh vzoru souhlasu v českém a anglickém jazyce je volně ke stažení na stránkách Ministerstva zahraničních věcí. 

Jak rezervovat letenky s Letuškou

Letuška
  • Web. Na našem letenkovém portálu Letuška.cz
  • Napište nám poptávku s počtem cestujících a přibližnými termíny přes Kontaktní formulář.
  • Mapa. Přehled všech letů najdete na mapa.letuska.cz.