Aktuality

MZV ČR informuje – Řecko

Vydáno 24. 7. 2023 | Letuška.cz Redakce
MZV ČR informuje o rozsáhlých požárech v několika řeckých lokalitách. MZV ČR nedoporučuje do postižených oblastí cestovat.

MZV ČR informuje – Řecko

Řecko

Rhodos: aktuálně nejpostiženějšími oblastmi na ostrově jsou Asklipeio, Gennadi, Bati, Kalathos, Laerma, Malonas, Masari a Lindos. Lokality Gennadi a Bati se aktuálně evakuují. V oblasti Asklipeio došlo ke znovuvznícení ohňů, které se šíří jižním směrem. Lokalita Lindos nevykazuje vážnou situaci, je však do ní aktuálně obtížný přístup. Na ostrově byly postiženy také oblasti Kiotari, Pylonas, Lardos, Peukous a Charaki - v těch jsou však požáry momentálně patrně na ústupu a teoreticky pod kontrolou; ovšem, situace je velmi proměnlivá a může se rychle změnit i k horšímu. Celý ostrov Rhodos je zařazen do řeckého nejvyššího, pátého stupně požárního rizika (stav pohotovosti).

Na Korfu jsou požáry s rizikem šíření v severovýchodní oblasti ostrova. Evakuace v 17 oblastech: Vigglatouri, Nisaki, Rou, Katávalo, Kéntroma, Tritsi, Kokkokílas, Sarakiviátika, Plagiá, Kalámi, Vlachátika, Kavalléraina, Santa, Megoula, Porta, Palia Perithia, Sinies. Velký požár začal také v lokalitě Loutses, s rizikem šíření severovýchodně. Z oblasti bylo evakuováno 2.466 osob, prozatím nejsou hlášeny škody na majetku.

Velký požár je na ostrově Evia/Euboea v lokalitě Karystos (evakuovány byly 4 oblasti). Na ostrově v neděli večer vznikl nový požár v oblasti Platanistos, kde ze sedmi míst bylo evakuováno 2.000 osob.

Další ohnisko požáru je nově v oblasti Achaia/Aígio na severozápadním Peloponésu.

Na Krétě je nejvyšší, pátý stupeň rizika požárů (stav pohotovosti) v okresech Rethymno, Heraklion a Lassithi.

Riziko dalšího požárního nebezpečí v Řecku je velmi vysoké. Na webu Velvyslanectví ČR v Athénách naleznete informaci o aktuálním nebezpečí požárů v Řecku.

Aktuální informace naleznete na stránce MZV