Pes a kočka v letadle

Vydáno 23. 5. 2014

Zvířata v letadle: Jak cestují na palubě?

Pokud se chystáte se svým zvířecím miláčkem cestovat letadlem, máme pro vás několik užitečných rad. Pes může cestovat v kabině, papoušek a ještěrka jako zavazadlo. Za jakých podmínek?  

Přečtěte si víc: Zvířata v letadle, co dělat před odletem

Pas a očkování 

Než odletíte, zkontrolujte si, že máte pro pejska nebo kočku mezinárodní pas a platné očkování, potvrzené veterinářem. Zvíře musí mít čip nebo tetování. Nezapomeňte předem oznámit letecké společnosti nebo prodejci letenek, že s vámi poletí pes, kočka nebo třeba fretka či jiné zvíře. I tehdy, pokud se jedná o asistenčního nebo služebního psa. Abyste se nemuseli stresovat při odbavení, pokud je to možné, nechte si přepravu písemně potvrdit předem. Za přepravu zvířete se platí poplatek. Zeptejte se, kdy je nutné se dostavit k odbavení, ať zvíře zbytečně nečeká.  

Jak cestují služební a asistenční psi

Doprovodný pes většinou cestuje zdarma a má místo na podlaze vedle svého majitele. Musí mít postroj, který lze upoutat k bezpečnostnímu pásu. Pokud se rozsvítí nápis "Připoutejte se, prosím", je nutné psa připoutat, aby neodběhl.     

Co můžete pro své zvíře udělat před nástupem do letadla

 • zeptejte se veterináře na utišující léky   
 • nechte zvíře proběhnout a vyvenčit
 • zabalte si s sebou malou láhev vody
 • do kapsy si dejte suché odměny, můžete svého kamaráda cestou střídmě nakrmit
 • zvíře i schránku dobře označte

Přečtěte si víc: Kolik tekutin si můžete vzít do letadla?

Co vzít s sebou do letadla

 • platný mezinárodní pas
 • veterinární potvrzení o očkování
 • do zemí, které to vyžadují, je třeba zvíře odčervit a mít potvrzení, aktuální informace najdete na stránkách Státní veterinární správy ČR

Užitečné odkazy:

Jak cestují zvířata v letadle

 • spolu s vámi v kabině letadla jako kabinové zavazadlo
 • v nákladovém prostoru jako odbavené zavazadlo
 • v nákladovém prostoru jako zboží

Přečtěte si víc: Jak po Evropě cestovat se psem, kočkou nebo fretkou

Každá firma má jiné podmínky pro přepravu. Například u ČSA mohou v kabině cestovat pouze pes, kočka, králík nebo činčila. Jako odbavené zavazadlo můžete v nákladovém prostoru letadla přepravovat psa, kočku, králíka a fretku. Ostatní zvířata je možné přepravit jako zboží. Pokud letíte se psem, mohou vás potkat některá omezení. Například na palubu KLM nemohou psi nad 75 kg. Některé společnosti zvířata (kromě asistenčních psů pro tělesně postižené pasažéry) nepřepravují vůbec – například WizzAir.

1. Pes nebo kočka v kabině letadla

U většiny leteckých společností se platí za zvíře v kabině jako za zavazadlo nad povolený váhový limit. To se týká malých psů, kteří váží do 8 kilogramů. Větší pes musí cestovat v zavazadlovém prostoru. Na cestu letadlem je třeba pořídit přepravku vhodné velikosti, která je tak pevná, že vydrží nakládání. Velikost schránky je vždy uvedena v přepravních podmínkách leteckých společností. Zvíře nesmí svým zápachem či hlukem obtěžovat ostatní cestující.

2. Pes nebo kočka v zavazadlové prostoru

Je dobré mít zvíře i box se zvířetem označené. Podepište obojek zespodu, nebo si kupte malou kapsli, do které vložte papírek s adresou a připněte ji zvířeti k obojku. Označení by měla obsahovat vaše kontaktní údaje v zemi odletu, i v cílové destinaci. Zvíře musí být umístěno ve schráně s nepropustným dnem a dostatečným otvorem na dýchání. Boxy vhodné pro přepravu zvířat v letadle je možné zakoupit na většině mezinárodních evropských letišť.