Cestujeme po světě

10 nejkrásnějších vlakových zážitků po celém světě

Aktualizováno 12. 9. 2019
Na Letušce v sekci ZÁJEZDY si můžete přečíst o luxusní jízdě indickým Orient Expresem. Když si zájezd koupíte, podíváte se na nejzajímavější místa v Indii a zažijete výjimečnou péči vlakového personálu. Po kolejích ale můžete cestovat i na jiných místech světa. Podíváme se do Švýcarska, Walesu i Jižní Ameriky. Ukážeme vám dalších deset výjimečných vlakových tras.

Po kolejích do hor, přes mosty, průrvy a kaňony 

image
Některé jsou slavné pro svůj luxusní interiér, jiné díky nádhernému výhledu. Všechny jsou oblíbené a ročně přepraví statisíce turistů. Vybrali jsme pro vás deset zajímavých nejlepších vlaků, které jezdí po kolejích napříč celým světem.  
 

S PeruRailem posvátným údolím až k Machu Picchu

image
Celodenní výprava vlakem do samotného centra bývalé říše Inků oplývá celou řadou historických klenotů. Trať vedoucí z předměstí Cusca až na úpatí Machu Picchu obsluhují hned dvě společnosti a v nabídce je několik možností přepravy – včetně luxusního vlaku Hiram Bingham, který byl inspirován Orient Expressem. Doporučujeme udělat si zastávku ve stanici Ollantaytambo – jedná se o poslední obývané incké město a je plné pozůstatků kdysi slavného impéria. 
 

Glacier Express je švýcarský král tunelů a mostů

image
Glacier Express je slavný pro své nádherné panoramatické výhledy na úpatí švýcarských Alp, divoké řeky, kouzelné starobylé hrady a rozlehlé pastviny. Z výrazně červeného vagonu máte úchvatný výhled díky oknům ve střeše. Cesta trvá přibližně sedm a půl hodiny a vede přes 291 mostů a skrz 91 tunelů. To vše dělá z výletu z Zermattu do Sv. Moritze nezapomenutelný zážitek.  
 

Roztomilým parním vláčkem Talyllyn po středním Walesu

image
Kouzelný parní vláček z roku 1865 se díky péči nadšených dobrovolníků opět prohání po kolejích středního Walesu ve své někdejší slávě. Trasa vede z malebného městečka Abergynolwyn do Nant Gwermol – odtud se dá vyrazit na procházku k Dolgochským vodopádům. Kouzelný dojem ještě umocňuje fakt, že právě tato trať inspirovala reverenda W. V. Awdryho k napsání pohádkové knížky Mašinka Tomáš. Ve stanici lze navštívit muzeum parních lokomotiv a pro děti je připravené hřiště.
 

Ohnivým ořem po Grand Canyonu

image
Parní vlaky si od roku 1901 razí cestu do srdce jednoho z nejznámějších přírodních divů. Jako ve westernovém snímku si mohou cestující připadat díky starobylým vagonům, nádherným pohledům na arizonskou divočinu, ale také díky kapelám na palubě a banditům procházejícím vlakem. Samozřejmostí je výhlídkový vagon ve střední části vlaku The Grand Canyon Railway. Přírodní kaňon vyhloubila řeka a je dlouhý téměř 446 kilometrů, nabízí nespočet tras pro pěší turistiku i projížďku na lodích.
 

Šest dní na kolejích Transsibiřské magistrály

image
Transsibiřskou magistrálu, zkráceně Transsib, a trasu dlouhou 9 288 kilometrů mezi Moskvou a Vladivostokem překonají vlaky za šest až patnáct dní. Projedou přitom dva kontinenty, osm časových pásem a cestujícím nabídnou pohled na nespočet památek a přírodních krás. Zřejmě nejluxusnějším vlakem na této lince je Golden Eagle Trans-Siberian Railway. Špičková péče o cestující, pohodlné vybavení a stylové jídelní vozy dělají z této soupravy opravdový klenot. 
 

Luxus na kolejích a pýcha Africa Rovos Rail

image
Jen těžko si lze představit lákavější způsob cestování po jižní Africe než jízdu luxusním vlakem společnosti Rovos Rail. Za okny vagonů se míhají ohromující scenérie africké divočiny. Vybavení skládající se především z tmavého dřeva a kůže navozuje atmosféru dvacátých let minulého století. Stylové koupelny, vyšperkovaný jídelní vůz a balkon v posledním vagonu přesvědčí snad každého, že si vlak svou přezdívku zaslouží. 
 

Parním vlakem The Jacobite vzhůru do Bradavic!

image
Populární příběh o mladém kouzelníkovi Harrym Potterovi od J. K. Rowlingové ožívá ve Skotsku na trati mezi Glasqow a vesnicí Mallaig. Jezdí tu totiž parní vlak jako vystřižený ze slavné série. Na své cestě potěší cestující pohledem na nejvyšší horu Británie a most, na kterém se natáčelo hned několik scén z filmů o odvážném čaroději. Zbývá jen zabalit kouzelnické hůlky a připravit se na magický zážitek.