Cestujeme po světě

Cestujete s námi – Neapol

Vydáno 24. 6. 2024 | Letuška.cz Redakce
O své dojmy z pobytu v Neapoli se s Letuškou podělila Kateřina Rázlová

Proč právě Neapol aneb průvodce jednoho expata

Neapol

Říká se: Vidět Řím a zemřít. Někteří zase tvrdí: Vidět Neapol a přežít. Možná by se ale mělo spíše říkat: Vidět Neapol a začít skutečně žít. Milionové město pod Vesuvem není pro každého. Pokud ale preferujete tradiční životní styl, potom musíte toto místo alespoň jednou za život navštívit. Já v ní na přeskáčku žiji a rozhodně bych jí nikdy nenazvala ohyzdnou nebo zastaralou. Jen zkrátka nepochopenou, a zároveň neskutečně oduševnělou a poučnou. Zde se totiž na život začnete koukat zcela jinak.

Cesta letadlem

Neapol

Z Česka se do Neapole dostanete letadlem za pár minut, a také za pár korun. Pokud si totiž koupíte letenku s dostatečným předstihem a pojedete pouze s příručním zavazadlem, vejdete se do 2 000 Kč za zpáteční let. Letiště v Neapoli sice nenabízí takový komfort, jako ta česká, ale na odbavení, přílet a odlet to postačí. Zároveň ale vřele doporučuji pojištění zavazadel. Od té doby, co tam létám, mi totiž přibývá počet zničených kufrů jako hub po dešti. Na jihu Itálie se s tím zkrátka nemazlí.

Doprava ve městě

Neapol

Poučka ohledně dopravy je jednoduchá. V Neapoli funguje vše kromě autobusů. Oproti jiným městům se ale zase mohou chlubit skvělým systémem lodní dopravy. Vlaky jsou po celé Itálii velmi pohodlné a dostupné. A nejinak tomu je i v Neapoli. Můžete si tak vybírat nejen mezi jednotlivými destinacemi, ale i rychlovlaky nebo klasickými osobními vlaky. Navíc zde můžete počítat s klimatizací, zásuvkami na nabíječky, a určitě také pohodlnějším sezením, než na jaké jste zvyklý z domova. S autobusy je to v Neapoli trošku složitější a jediná linka, na kterou je spoleh, je ta z letiště do centra města. Tedy Alibus. Jinak se jim ale raději vyhněte. Autobusové linky tu totiž jezdí nepravidelně a leckdy nepřijedou vůbec.

Metro má Neapol skutečně krásné. Zastávka Toledo dokonce v roce 2014 vyhrála titul: Nejkrásnější zastávka na světě. Krásné jsou ale dozajista i ty ostatní. Starší, ale velmi známá je například stanice metra u stadionu Diega Armanda Maradony, která je zasvěcena tomuto fotbalovému velikánovi. A cena jízdenek je dostupná. Začíná na EUR 1,10. V případě Neapole nemohu opomenout ani lodní dopravu. Ta tu tvoří nedílnou součást, nebo dokonce jediný způsob, jak se dopravovat na konkrétní místa. Pokud se tedy chystáte na jeden z ostrovů, bez lodi to nepůjde. Je to ale také oblíbený způsob dopravy například při cestě na Amalfské pobřeží. A jak na to? Určitě doporučuji pouze ověřené dopravce, kteří tu jsou dva, a to Snav a Caremar.

Město Neapol

Neapol

Středobodem Neapole je náměstí Piazza del Plebiscito, které obklopují impozantní budovy, jako Královský palác nebo slavný kostel San Francesco di Paola. Další významnou památkou Neapole je středověký Castel dell'Ovo. Ten leží na oblíbené promenádě Mappatella a také rozhodně stojí za návštěvu. V kopcích uprostřed města se skrývá palác Capodimonte. V něm sídlí muzeum a národní galerie Capodimonte. Tím největším lákadlem zde ale jistě budou jeho dvě zahrady. První je vytvořena ve stylu lesoparku a druhá je renesanční zahrada, plná květin a palem. A za zmínku určitě stojí i Národní archeologické muzeum, které patří mezi ty nejvýznamnější v Evropě. Sotva se ale vzdálíte od turistických tras, ocitnete se v úzkých oprýskaných ulicích. Z balkónů uslyšíte hlasité pořvávání místních a na zemi spoustu odpadků. Vítejte v té pravé Neapoli.

Španělská čtvrť

Neapol

Španělská čtvrť, nebo také jen Spagnoli, je nechvalně proslulým, a zároveň jedním z nejpřitažlivějších míst města. Spagnoli leží v těsné blízkosti historického centra a dodnes patří k nejchudším čtvrtím. Temné a úzké uličky s oprýskanými domy na první pohled působí spíše nevrlým dojmem. Pokud ale budete ostražití vůči kapsářům, můžete si zde užít tu pravou neapolskou atmosféru s vůní pizzy a oblečením pověšeným mezi okny. Přesně tak, jak to známe z fotek a filmů.

Chiostro Maiolicato di Santa Chiara

Neapol

Hledáte kousek té zeleně? Potom vám poradím klášterní komplex Chiostro Maiolicato, který je umístěn v historickém centru. A co je na něm tak zvláštního? Kromě kostela a kláštera, který je přístupný turistům, tu naleznete překrásný křížový dvůr plný zeleně a sloupů i laviček s majolikovými dlaždicemi.

Amalfské pobřeží

Neapol

Amalfi, nebo také Amalfské pobřeží, se v posledních letech stalo velkým fenoménem, a to především díky fotografiím na sociálních sítích. A není se čemu divit. Slunné pobřeží, lemované skalami, na kterých vyrostly malé rybářské vesničky, skutečně nabízí pastvu pro oči i duši. Když si k tomu připočtete domácí produkty z místních citrónů, dechberoucí vyhlídky a středomořskou atmosféru, není o čem přemýšlet. Určitě je ale dobré vědět před cestou pár věcí, a to ideální způsob dopravy i ta nejlepší místa. Samozřejmě si můžete půjčit auto a vydat se rovnou do Positana. Potom ale počítejte s hodinami hledání parkovacího místa a s davy turistů. Nebo můžete vsadit na vlakovou či lodní dopravu, a spíše než do Positana, se vydat do městečka Ravello. To vám zajistí pohodlný a rychlý způsob dopravy, a zároveň požitek ze skutečného Amalfského pobřeží.

Reggia di Caserta

Neapol

Je to takové malé Versailles. Ano, to se říká o spoustě míst, ale právě královský komplex Reggia di Caserta má k němu dost možná nejblíže. A to nejen rozlohou, ale také svou krásou. Nachází se zhruba hodinu cesty vlakem od Neapole a je to skutečná nádhera. Uvnitř zámku se můžete těšit na bohatě zdobené místnosti, historický nábytek i sbírku obrazů. Venku na vás zase čekají nádherné terasovité zahrady, které jsou přístupné i samostatně a zdarma.

Vesuv a Pompeje

Neapol

Samozřejmě, návštěva Neapole nebude kompletní, pokud nezavítáte na Vesuv, který se majestátně tyčí nad městem. A rozhodně neopomeňte ani zbytky Pompejí a Herculanea, které ukazují, čeho je hora schopna. Herculaneum bylo jedno z antických měst, které, stejně jako Pompeje, zaniklo 24. srpna roku 79 našeho letopočtu, při výbuchu Vesuvu. A pak tu máme slavné Pompeje, jehož návštěva rozhodně stojí za to. K vidění jsou zde původní domy, amfiteátr, lázně, a mnoho dalších památek. A pak také fosilie lidí i zvířat, kteří byli pohřbeni v nánosech lávy.

Capri a další ostrovy

Neapol

Capri je jako sen. A není proto divu, že během letní sezóny, tedy zhruba od května do konce září, tento ostrov překypuje turisty z celého světa. Bohužel se to podepisuje i na cenách. Pokud si ale naplánujete jen jednodenní výlet lodí a ubytováni budete mimo ostrov, tak se nemusíte bát, že tu necháte měsíční plat. Ostrůvek je malý a velmi snadno se na něm pohybuje. To zajišťuje řada lanovek, které jsou umístěny po celém ostrově, a které vás dopraví na ty nejznámější místa. Také ale městská doprava, kterou tu jsou minibusy s krátkými intervaly. A jaká místa stojí za návštěvu? Přístav Marina Grande rovnou přeskočte a lanovkou vyjeďte do Piazzetta di Capri, kde se vám naskytne nádherný výhled na ostrov, nespočet malých kaváren a restaurací, ale i slavná ulice Via Vittorio Emanuele, lemovaná luxusními butiky. Dále určitě navštivte zahrady Giardini di Augusto. Odsud se můžete vydat točitou cestičkou dolů k pobřeží nebo dojít k vyhlídce Belvedere di Punta Cannone, s výhledem na slavný skalní masiv Faraglioni di Mezzo. A posledním tipem je Villa Jovis, tedy trosky paláce císaře Tiberia.

Ostrov Procida je nejmenším ostrovem Neapolského zálivu a čeká vás tu malebné přístavní městečko plné barevných domků a křivolakých uliček. Ta nejkrásnější část městečka však není přímo u přístavu, ale na druhé straně ostrova. Ten je ale snadné projít naskrz. Na druhou stranu se dostanete zhruba za 10 minut. Ischia je ideálním místem pro všechny, kteří si rádi odpočinou od davů. Toho si na ní cení i místní a jezdí sem rok co rok na letní prázdniny. A proč také ne? Na ostrově leží krásné historické městečko Porto d'Ischia, zřícenina Castello Aragonese d'Ischia a spousta rozlehlých pláží, které jistě potěší všechny milovníky moře. Ischia je tedy známá především pro možnosti vykoupat se v průzračné a snadno přístupné vodě. A tomu se přizpůsobily i místní hotely, které jsou postaveny ve skalách s elegantním přístupem do moře, mají soukromé pláže nebo alespoň nabízí vyhlídky na nejkrásnější zákoutí ostrova.

Gastronomie, tedy káva a pizza

Neapol

Je libo pravou neapolskou pizzu? Věřte, že je! Od té doby, co jsem ji tam poprvé ochutnala, jsem si v Česku už nikdy pizzu nedala. Netuším, jak ji dělají, ale už vím, jak to má skutečně chutnat. A kam tedy na ty nejlepší ve městě? Palazzo Petrucci je pizzerie přímo v historickém centru, a to i s terasou, která vás doslova uhrane. Klasicky se tu zaměřují převážně na pizzu, ale určitě doporučuji i některý z předkrmů s parmskou šunkou. Za zmínku stojí i Pizzeria Napoli In Bocca. Ta leží v centru, naproti královskému paláci a vedle nákupní pasáže Galleria Umberto I. A pak je tu Pizzerie Vincenzo Capuano. Ta je také výborná, a navíc leží přímo na neapolské promenádě. Krásnou vyhlídku se svěžím mořským vánkem tu tak máte zajištěnou. Pokud ale upřednostňujete autentické zážitky a chcete si město pod Vesuvem užít tak, jak to dělají jeho obyvatelé, zajděte do jednoho z pouličních občerstvení Sorbillo, která jsou rozmístěna po celém městě. Pokrm, který si tu objednáte, bude smažený a naservírovaný pouze v papíře. A věřte, že je to skutečná pochoutka. Dokonce i sami Neapolitáni mají pizzu nejraději takto. Srolovanou a „na stojáka”. A vlastně nejen ji. Oni totiž celkově milují vše „na stojáka”. Pizzou počínaje a kávou konče.

„Un caffè, per favore!” pokud touto větou započnete návštěvu jakékoliv neapolské kavárny, je jisté, že vám donesou klasické espresso. To se totiž v Neapoli považuje za samotnou kávu. A pokud jste ve městě pod Vesuvem poprvé, určitě si jako první objednejte právě ji. Neapolské espresso je totiž zcela jiné, než jsme zvyklý. Díky způsobu pražení i samotné přípravě, vás jako první zaujme hustší konzistence (připomínající spíše horkou čokoládu), a následně i charakterističtější chuť. Ne tak hořká, ale spíše mléčnější.

Celkový dojem

Neapol

Nechat se unést italským stylem života dolce vita, v němž hodiny plynou pomaleji a každý den je oslavou života, je příjemné. V Neapoli ale tato slova dostanou ještě jiné rozměry. Protože zde se skutečně nic neřeší, na vše je dost času a žije se jen jednou. Pokud se tedy do Neapole chystáte, zkuste se na chvíli oprostit od všeho, co znáte. Zapomeňte na každodenní starosti, snahu být nejlepší a konzumní životní styl. A raději buďte vděční za každé nové ráno, vaše blízké, dobrou kávu a vzduch, který dýcháte.