Cestujeme po světě

48 hodin v Nizozemsku – den první

Vydáno 5. 4. 2017 | Letuška.cz Redakce

48 HODIN V NIZOZEMSKU  

Slyšeli jste někdy o Eindhovenu? Vsadíme se, že ano. V drtivé většině však jen ve spojitosti s levnými letenkami z Prahy i Brna, které z tohoto jihovýchodního nizozemského města udělaly skvělý spojovník Česka a Amsterdamu. My jsme se rozhodli to změnit.

Odletěli jsme na víkend do industriálního Eindhovenu s tím, že ho zkusíme poznat jako hlavní destinaci a pak se vám ho tak i pokusíme představit. (Výlet do Amstru jsme si ale neodpustili, samo sebou.) Všechny zážitky jsme pečlivě dokumentovali, a tak vám tradičně přinášíme dvoudílný seriál, v němž najdete spoustu rad kam, jak a za kolik v obou holandských městech.

Časový itinerář

pátek:

14:30 - přílet do Eindhovenu

přesun do části Strijp-S — autobus č. 401, cena jízdenky 3,75 EUR

16:00 - check-in v hotelu Blue Collar Hotel

15 minut pěšky do centra, prohlídka města

19:00 - večeře v restauraci Ons

(bezlepkový) burger s hranolkami a dipem, červené víno = dohromady 18 EUR

21:00 - koncert v místním klubu

sobota:

5:30 - budíček

20 minut pěšky ke stanici Stationsweg - MHD takhle brzy ráno nejezdí

6:30 - odjezd do Amsterdamu

dvouhodinová cesta (a spánek)

8:40 - příjezd do Amsterdamu, přesun vlakem ze stanice Sloterdijk do Centraal

9:00 - snídaně v kavárně Vinnies

míchaná vajíčka s (bezlepkovým) toastem a salátkem, pomerančový fresh, zelený čaj, banánový dort = 17 EUR

11:00 - prohlídka města

trajektem na druhou stranu řeky k muzeu EYE Filmmuseum a zpět

14:00 - oběd v restauraci Munchies

řepová polévka a kari, sklenice vína = 15 EUR

18:30 - odjezd zpět do Eindhovenu

21:00 - akce Strijp-S

koncert a pivní festival vedle hotelu

neděle:

9:00 - budíček

balení a check-out

10:00 - snídaně v Het Ketelhuis

11:00 - procházka po Strijp-S, prohlídka obchodů

Urban Shopper, Het Glaspaviljoen, skatepark Area 51

14:10 - odlet

JAK CESTOVAT PO MĚSTĚ - EINDHOVEN

Dvěma slovy: na kole. Holandsko je svou cyklokulturou proslulé. V Amsterdamu je dokonce podle některých studií víc kol než obyvatel. Městskou dopravou proto moc lidí nejezdí. Aut potkáte také o poznání méně, zato kola jsou všude, kam se podíváte. Nebojte se začlenit, půjčte si v nejbližší půjčovně svůj vlastní stroj a projezděte centrum i okolí křížem krážem. Nebo choďte pěšky. V takovém případě ale musíte dávat pozor na projíždějící cyklisty, kteří chodcům rozhodně neuhýbají.

Z letiště se do centra dostanete autobusem číslo 401. Jedná se o běžnou hromadnou dopravu, jednotná cena jízdenky je 3,75 EUR, což je tak akorát dost na to, aby se vám vyplatilo MHD vůbec nejezdit a raději si půjčit kolo.

pěšky = zdarma

kolo = 10 EUR/den

MHD = 3,75 EUR/jedna jízda

KDE BYDLET

Ubytovali jsme se v industriální části Strijp-S v hotelu Blue Collar, který skvěle podtrhuje designového ducha místa. Check-in je možný až od 16 hodin, pokud přijedete dřív, máte dvě možnosti - být aktivní a prohlédnout si okolí, nebo se na chvíli posadit, objednat si víno a za úsměv k němu dostat malé tapas (naše volba). V Blue Collar můžete spát jak v luxusním soukromém pokoji, tak v hostelových místnostech s 34 lůžky. Ačkoli takové číslo nezní příliš lákavě, vyzkoušeli jsme to na vlastní kůži - nelze než doporučit. Protože není Eindhoven turistickou destinací číslo jedna, nikdy se tyto místnosti nenaplní a při jejich velikosti své spolunocležníky prakticky ani nepotkáte. A cena je více než příznivá.

Blue Collar Hotel

Klokgebouw 10, 5617 Eindhoven

místo v 34lůžkovém pokoji = 26 EUR/noc

pokoj pro dva = 79 EUR/noc

luxusní pokoj pro dva = 129 EUR/noc

KAM NA VEČEŘI

Odpoledne po příletu jsme vyrazili do centra města s tím, že si ho trochu projdeme a během procházky narazíme na nějakou příhodnou restauraci. Potkali jsme jich plno, nakonec jsme ale skončili v restauraci Ons ležící přímo naproti eindhovenskému kostelu sv. Kateřiny. Mezi nizozemská tradiční jídla patří hranolky tlusté jako prsty s nejrůznějšími majonézami, dipy a tak dále. Holanďané si (alespoň podle našich poznatků) rádi pochutnávají i na burgerech, žebírkách a nejrůznějších rybách. My jsme skončili u bezlepkového burgeru s chilli majonézou a extra porcí hranolek. A nelitovali jsme!

Pokud máte v plánu slavnostnější večeři, vyzkoušejte podnik Radio Royaal v industriálním Strijp-S. Setkává se tu v tom nejmodernějším duchu design s prostory bývalé továrny a restaurace funguje na principu degustačního menu, které vyjde na zhruba 30 EUR.

ONS

Kerkstraat 16, 5611 GJ Eindhoven

Radio Royaal

Ketelhuisplein 10, 5617 AE Eindhoven

KAM NA SNÍDANI A KÁVU

Ubytujete-li se v Blue Collar ve Strijp-S, budete mít všechny trendy kavárničky a podniky vyloženě za rohem. Na snídani si dojděte třeba do Pastry Club, továrenského ráje všeho pečiva a dortíků - protože jde taktéž o bývalou továrnu, hlavní dekorací je zde obří železný hák. Zkuste také Popei a jejich vajíčka a sendviče na sto způsobů! V centru Eindhovenu si zajděte na kávu do stylového a prosvětleného Usine - tady si můžete dát i pořádný oběd, ochutnejte jejich ryby, které podávají (jak jinak než) s hranolkami.

za pečivem a dortíky

Pastry Club

Ketelhuisplein 7-9, 5617 AE Eindhoven

na pořádnou snídani a kávu

Popei

Klokgebouw 300, 5617 AD Eindhoven

v centru za interiérem, dobrou kávou a něco k snědku

Usine

Lichttoren, 5611 BJ Eindhoven

CO DĚLAT VEČER

Do Eindhovenu jsme přijeli na víkend, což je logicky ideální čas pro potenciální kulturní vyžití. Po akcích nám sympatických jsme nemuseli pátrat dlouho - v pátek se v centru města konalo hned několik zajímavých koncertů a v sobotu se za rohem od hotelu v jedné z továren multižánrový festival propojující hudbu a současné umění. Páteční večer nakonec vyhrál koncert rockové kapely The Grand East v podniku Café Altstadt, který se nachází v samém srdci tzv. alkouličky v centru Eindhovenu. Na své si v této ulici přijde opravdu každý, ať už poslouchá rock nebo rádiový pop.

Sobotu, jak již bylo řečeno, jsme strávili v našem “domovském” Strijp-S, kde se zrovna konal nejen onen hudební festival, ale i pivní - přímo na plácku před hotelem, nebylo tedy třeba vážit cestu až do centra. Na festivalu se sešli místní studenti a umělci, na pivní akci zase skupinky přátel užívajíc si volna. Oboje mělo něco do sebe a dobrou zprávou je fakt, že se takové akce v Eindhovenu nekonají jednou do roka.

za rockovou hudbou, pivem a klubovou atmosférou

Café Altstadt

Stratumseind 71, 5611 EP Eindhoven

za pohodovým večerem s přáteli (a čas od času i vyloženě kulturní akcí)

náměstí Ketelhuisplein

Strijp-S

KAM ZA NÁKUPY

Eindhoven je sice malé město, ale rozhodně má co nabídnout. V centru města najdete snad všechny obchodní řetězce, na něž jste zvyklí z domova, takže pokud máte v plánu obligátní nákupy “něčeho na sebe a tak”, rozhodně zde pořídíte.

Ve Strijp-S je spousta designových obchůdků, které si zaslouží vaši pozornost, především pokud si chcete z Holandska odvézt něco zajímavějšího než jen deváté kalhoty z H&M. Navštivte nákupní galerii Urban Shopper - koupíte tu zajímavé nádobí, lampy, oblečení i vinylové desky. Doporučujeme přijít v pátek či sobotu, v neděli má mnoho jednotlivých obchůdků zavřeno.

pro designové vychytávky a dárky pro sebe i ostatní

Winkelcentrum Urban Shopper

Torenallee 60-02, 5617 BD Eindhoven

pro nakupovací klasiku

Rechtestraat