Cestujeme po světě

48 hodin v Nizozemsku - den druhý

Vydáno 5. 4. 2017 | Letuška.cz Redakce

JEDEN DEN V AMSTERDAMU 

V minulém dílu jsme vám poradili, jak poznat Eindhoven z trochu jiné strany, než jen jako přestupní místo s levnými letenkami po cestě do Amsterdamu. Už víte, kam si v Eindhovenu dojít na dobrou večeři, co dělat večer a kde nakoupit dárky sobě i ostatním. Ale co v Amsterdamu? Během víkendu v Holandsku jsme si udělali celodenní výlet i do nizozemské metropole - jaké tipy jsme pro vás nasbírali?    

JAK SE DOSTAT Z EINDHOVENU DO AMSTERDAMU

Existuje hned několik způsobů, jak se dostat z Eindhovenu do dvou hodin vzdáleného Amsterdamu - vlak a několik autobusových společností. Poměr cena-výkon solidně zastal FlixBus, který sice přijel pokaždé o několik desítek minut později, nicméně bylo zpoždění dopředu avizované a celkem i očekávatelné, protože jde o dálkové autobusy jezdící do Amsterdamu třeba z Curychu. Obecně je nejvýhodnější cestovat z centra Eindhovenu, linky jezdící z letiště jsou minimálně dvakrát dražší.

zpáteční jízdenka Eindhoven - Amsterdam

(odjezd okolo šesté ráno, návrat okolo osmé večer)

vlakem = cca 40 EUR

autobusem z letiště = cca 45 EUR

autobusem z centra = cca 15-25 EUR

JAK CESTOVAT PO MĚSTĚ - AMSTERDAM

Pokud se v Eindhovenu vyplatí cestovat na kole, v Amsterdamu to platí dvojnásob. Asi jako je ve Spojených státech skoro nutnost půjčit si auto, v holandské metropoli je na stejné pozici kolo. Za zhruba 10 EUR si půjčíte v jedné z mnoha půjčoven svůj vlastní stroj a můžete se po celý den prohánět městem. Samozřejmě, lze chodit i pěšky, ale na kole je to mnohem větší zábava! Jediná městská doprava, kterou budete chtě nechtě potřebovat, je trajekt, který celý den neúnavně (a zdarma!) přes řeku převáží chodce i cyklisty od hlavního nádraží Amsterdam Centraal k muzeu EYE Filmmuseum.

půjčení kola na celý den = cca 10 EUR

jízdenka MHD = 2,90 EUR (jedna cesta)

KAM SI DOJÍT NA SNÍDANI

Situace: máte za sebou budíček v 5 hodin ráno, dvouhodinovou cestu autobusem a stojíte v centru Amsterdamu, je něco lehce před devátou. Co vás zachrání? Snídaně, samozřejmě. A taková snídaně v kavárně Vinnies v trendy čtvrti Jordaan, to je teprve záchrana! Nabídku mají pestrou, od vajíček přes sendviče až po nejrůznější saláty a dorty. Samozřejmostí je příjemný interiér i hudební pozadí. Vyzkoušejte i kavárnu C. T. - Coffee and Coconuts, kde vám naservírují skvělou kávu a na brunch je úplně ideální.

za snídaní a domácí atmosférou

Vinnies

Haarlemmerstraat 46 HS, 1013 ES Amsterdam

za skvělou kávou, na brunch i něco sytějšího

C. T. - Coffee and Coconuts

Ceintuurbaan 282-284, 1072 LR Amsterdam

KAM ZA KULTUROU

Amsterdam je město kulturní, na každém rohu potkáte větší či menší galerii a jisté je, že za jeden den nestihnete projít ani ty nejdůležitější. Rozhodně se trajektem zajeďte podívat na muzeum EYE Filmmuseum - i kdybyste neměli v plánu projít všechny výstavy, obdivujte budovu muzea, která je opravdovým architektonickým skvostem, a dejte si v místní kavárně něco dobrého. Výhled na řeku a centrum Amsterdamu vám udělá krásný den.

Pokud chcete proniknout do nizozemské historie a blíže poznat dílo Rembrandta nebo současnou uměleckou tvorbu, navštivte nejvýznamnější muzeum Rijksmuseum. Dopředu však musíme upozornit, že jde o opravdu rozsáhlou galerii, která vás pohltí na celý den.

Malý tip: bude-li krásné počasí, projděte se centrem kolem kanálů a pozorujte domy, vyzdobená okna nebo minizahrádky před vchodovými dveřmi. Budete na vzduchu a nabyté dojmy vydají za tři galerie!

za moderním uměním zaměřeným na film

EYE Filmmuseum

IJpromenade 1, 1031 KT Amsterdam

za tradičním uměním i současnou tvorbou

Rijksmuseum

Museumstraat 1, 1071 XX Amsterdam

KAM NA OBĚD, VEČEŘI NEBO NĚCO DOBRÉHO

Nizozemci milují hranolky, sledě, hot dogy, vafle, sýry a různé smažené dobroty. Nechcete-li během 12 hodin v Amsterdamu nabrat 10 kilo, ochutnávejte střídmě (ale neodpírejte si, tlusté hranolky s majonézou si prostě dát musíte - minimálně dvakrát). Ve městě stojí několik automatů (zkuste třeba ten od FEBO), kde vám hranolky nebo hot dogy “vyjedou” stejným způsobem, jako jste zvyklí u PET lahví nebo sušenek. Je to trochu bizarní, ale rozhodně zajímavý zážitek! A nebojte se zajít na kyselého sledě s cibulí do pouličního stánku, vybírejte ale takový, kde je velká fronta - evidentně je totiž na co čekat!

Budete-li mít chuť na opravdový oběd, zajděte do The Meets. Příjemný, prosluněný podnik ve čtvrti De Pijp, kde dostanete lahodné víno a ještě lahodnější jídlo. My jsme zkusili jejich tabouleh a polévku z červené čočky. Masožravci si pochutnají na burgerech ozvláštněných neotřelými kombinacemi.

za zážitkem a hranolkami

FEBO automat

Damrak 6, 1012 LG Amsterdam

za sleděm a tradicí

Stubbe's Harring

Singel, 1013 GA Amsterdam

za zdravým jídlem

The Meets

Cornelis Troostplein, 1072 GS Amsterdam

KAM NA NÁKUPY

Zmíněná ulice Haarlemmerstraat je rájem malých obchůdků se vším možným - sýry, designovými drobnostmi i klasickou módu. V centru Amsterdamu narazíte i na obchod Dille & Kamille. Máte-li zálibu v home decoru, na tomto místě se budete tetelit blahem.

Zajímavou oblastí je De Negen Straatjes (“Devět ulic”), jež je plná malých uměleckých galerií, butiků, knihkupectví a vintage obchodů.

za sýry, designovými drobnostmi a módou

ulice Haarlemstraat

za doplňky do domácnosti

Dille & Kamille

Nieuwendijk 16, 1012 MK Amsterdam

za uměním, knihami a vintage kousky

oblast De Negen Straatjes