Cestujeme po světě

9 +1 národních parků v USA. Kam, jak a za kolik?

Vydáno 30. 5. 2017 | Letuška.cz Redakce

9 +1 národních parků v USA. Kam, jak a za kolik?

Do Ameriky jezdí lidé z různých důvodů. Splnit si sny, projet západní pobřeží, začít odznova, utratit celé jmění v New Yorku a tak dál. Cestovatele ale také uhranula nezměrná krása americké přírody, která tu předvádí úplně všechny své polohy. Ať už jde o horké bílé pláže na Floridě nebo skalnaté vrcholky hor v národních parcích, kterým se věnujeme v našem třídílném seriálu. Ve Spojených státech je jich celá řada, které jsou ale ty úplně top? Zapátrali jsme a vybrali nejkrásnějších deset parků, které byste při své cestě do Ameriky neměli vynechat. Tak si připravte pohorky rezervujte letenky do USA a pohodlný batoh a vyrazte na výlet!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte?

image

Pokud máte v plánu delší cestu, během níž byste rádi viděli třeba i více než jeden národní park, zakupte kartu America the Beautiful - stojí 80 dolarů, platnost má jeden rok a pokryje vstupné do více než dvou tisíc rekreačních oblastí v USA. Navíc (a teď to bude teprve zajímavé) se s touto kartou dostanete do parků nejen vy, ale i všichni ostatní pasažéři auta - na jednu průkazku tedy projde pět lidí. 

Nejlepším prostředkem pro cestování po Americe je auto. Půjčoven je po celé zemi nespočet, doporučujeme ale zařídit si pronájem on-line - získáte tak zaručeně lepší cenu a budete mít o jednu starost méně. Většinou inzerují auta levněji v půjčovnách na letištích, protože je tam větší konkurence. Nemusí to však platit vždy, takže si raději zkontrolujte ceny u více společností, ať náhodou v náhlém návalu radosti, že jste našli cenu “jakž takž”, nepřijdete o ještě lepší. Řidiči mladší 25 let by měli počítat s příplatkem Underage Driver Free, těm pod 20 let možná auto nepůjčí vůbec, maximálně to nejslabší. Vůz se snažte vrátit včas, půjčovny totiž s radostí účtují po 15 minutovém zpoždění poplatky za další den, a vraťte ho do stejné, z jaké jste auto vyzvedli - vracení do půjčovny v jiném městě je za příplatek. 

Jak: 2-3 měsíce před příjezdem, on-line
Kde: na letišti
Kdo: řidiči starší 25 let, ostatní za příplatek
Kam a kdy vrátit: do stejné půjčovny a včas - vracení do jiné je za příplatek, zpoždění se zase počítá jako celý nový den

Pro pohyb v a mezi národními parky je auto rozhodně ideální. Půjčíte-li si navíc obytňák nebo karavan, vyřešíte otázku spaní a nebudete muset s sebou vláčet stan. Samozřejmě záleží na vlastních preferencích a velikosti vaší delegace. Máte-li klasický řidičský průkaz - a my doporučujeme si za malý příplatek zařídit ten mezinárodní, můžete si půjčit menší dodávku, standardně velký obytný vůz nebo luxusní vozidlo velikosti autobusu s veškerou výbavou - dům na kolečkách. Pohodlí ale něco stojí, což v tomto případě platí dvojnásob. Doporučujeme si auto zarezervovat několik měsíců dopředu (zhruba jeden až tři), i přesto se však připravte na vysoké zálohy (často přes tisíc dolarů) a případné příplatky v jednotlivých tábořištích. 

Obytné vozy a karavany
+ místo na spaní
+ pohodlí
- vyšší cena, větší spotřeba
- vysoká záloha

Národí park Yosemite

image

rozloha: 3027 km²
vstupné: 30 dolarů na vozidlo (na týden, s 15 a méně pasažéry)
nejvhodnější doba návštěvy: květen-září 
nejbližší město: Sacramento, San Francisco (Kalifornie)

Yosemite je mezi americkými národními parky stálice, jehož největší hvězdou je údolí, jenž svým návštěvníkům nabízí neskutečný výhled. Svírají ho totiž kilometr vysoké žulové stěny, z nichž padají desítky vodopádů. Některé z nich měří i více než 500 metrů! (Rekordmanem je stěna El Capitan, tedy nejvyšší odkrytý žulový monolit na světě.) V parku se navíc nachází nejstarší sekvojový háj Mariposa Grove, který je ale v současné době až do podzimu 2017 uzavřený. Všechny tyto trumfy lákají do parku více než čtyři miliony návštěvníků ročně. 

V Yosemitském parku se navíc dá i tábořit, ať už s karavany, obytnými auty či klasickými stany. Obvykle zde kempování bez rezervace funguje na principu “kdo dřív přijde, ten dřív mele”. Proto se obecně doporučuje do tábořišť přicházet před devátou ranní, jinak riskujete, že na vás jednoduše nevyzbyde místo. Cena na noc za osobu se v jednotlivých kempech liší - v Camp 4 zaplatíte šest dolarů, v kempu Tuloumne Meadows skoro třicet. 

Národní park Rocky Mountain

image

rozloha: 1 075,5 km²
vstupné: 20 dolarů na vozidlo (na den, s 16 a méně pasažéry)
nejvhodnější doba návštěvy: léto 
nejbližší město: Denver (Colorado)

Rocky Mountain na severu Colorada je domovem pro mnoho druhů volně žijících živočichů - narazit zde můžete na medvěda grizzlyho, horské pumy, losy, muflony, jeleny, veverky i vzácné druhy ptáků, hmyzu a plazů. Pokud se necítíte na vysokohorské lezení, zkuste výšlap po horské silnici Trail Ridge Road, která stoupá až do výšky 3713 metrů. 

Ať už vystoupáte na samý vrchol, který se tyčí do nadmořské výše 4 346 metrů, nebo budete jeho ledovou krásu okukovat zespoda, skalnatý obr Longs Peak v parku Rocky Mountain je rozhodně pastvou pro oči. Zdolat ho není žádná legrace, proto dobře zvažte svou lezeckou zdatnost, počasí a fyzické možnosti. Před vámi se otevře výhled na malebná údolí, ostatní horské velikány i nekonečné lesy. Přímo v parku se nachází pět tábořišť, například místo v kempu Moraine Park si můžete zarezervovat půl roku dopředu. Za přenocování zaplatíte 26 dolarů. 

Národní park Everglades

image

rozloha: 6104 km²
vstupné: 25 dolarů pro vozidlo (na týden, počet pasažérů nespecifikován)
nejvhodnější doba návštěvy: březen-červen
nejbližší město: Miami (Florida)

Pokud jste milovníky pádlování, kajaků, kánojí a vody obecně, přesuňte se na jih Floridy, kde na vás čeká park Everglades. V tamních vodách poznáte opravdovou jižanskou divočinu - mangrovové bažiny, krokodýly, aligátory (“ne, zlato, skutečně to není plovoucí poleno”), želvy a mnoho dalších stvoření, která žijí v tomto subtropickém parku. Hodit se vám bude mapa vodních stezek, kterou vydává správa parku, a kvalitní dalekohled - je na co koukat! 

I tento park nabízí plno možností kde přespat, ať už poblíž civilizaci, či uvnitř parku, kam musíte buďto dojet na loďce, nebo dojít. Floridské počasí kempování nahrává, pouze v listopadu mohou být podmínky kvůli vlhkosti vzduchu a častému dešti ztížené. Například v “civilizovaném” kempu Flamingo zaplatíte za noc bez elektřiny 20 dolarů, s elektřinou o 10 více. 

Národní park Zion

image

rozloha: 593 km²
vstupné: 30 dolarů pro vozidlo (na týden, pro 15 a méně pasažérů)
nejvhodnější doba návštěvy: jaro/podzim 
nejbližší město: Las Vegas (Nevada)

Pojedete-li z Las Vegas dvě hodiny směrem na jihovýchod, minete park Zion. Chytněte příležitost za pačesy a chvíli (nebo pár dní) stravte objevováním této pestrobarevné rezervace, jejíž jméno v hebrejštině znamená “posvátné místo”. A posvátné skutečně je, když uvážíte klikatící se říčky, nadpozemský kaňon hrající všemi barvami díky červenému a bílému pískovci, kamenné věže a všudypřítomné kaktusy, americké topoly a javory. 

Jednou z největších atrakcí parku jsou soutěsky u Virgin River. Prolézat jimi je opravdové dobrodružství. Doporučujeme nechat svou klaustrofobii zamčenou v autě a připravit se na divoLké přírodní podmínky - něco jako oficiální stezka tady totiž neexistuje. Nejprve se procházíte po jemném písku, ten se však postupně přemění v říčku, kterou se dál brodíte (často po kolena, při troše smůly i po pás) - dávejte tedy dobrý pozor, kam šlapete. A nezapomeňte na šikovné boty do vody, díky nimž si nerozříznete nohu o ostré dno potoka. 

Odpočinout si můžete v jednom ze tří tábořišť, které park nabízí - třeba v kempu Watchman, kde za noc ve stanu zaplatíte 20 dolarů. 

Národní park Yellowstone

image

rozloha: 8 991 km²
vstupné: 30 dolarů pro vozidlo (na týden, počet pasažérů nespecifikován)
nejvhodnější doba návštěvy: léto
nejbližší město: Idaho Falls (Idaho), Salt Lake City (Utah)

Yellowstone nechal prezident Abraham Lincoln vyhlásit historicky první chráněnou oblastí v USA, rozprostírá se na území tří států - Wyoming, Montana a Idaho a v jeho srdci tiká časovaná sopečná bomba. Nadchne vás zdejší fauna (můžete zde potkat například grizzlyho, pumu americkou či vlky), ale především tisíce horkých pramenů, které dohromady předvádí působivou geotermální show. 

Rozhodně nevynechejte gejzír Old Faithfull, jenž v erupcích trvajících dvě až pět minut vystřikuje páru a vodu do výšky až padesáti pěti metrů, děje se tak zhruba každých 90 minut. Naplánujte si i cestu k Mammoth Hot Springs - travertinovým jezírkům, která zde vytvořily horké prameny bohaté na minerály. A konečně, vystoupáte-li na vrch yellowstonského Grand Canyonu, který je místy hluboký až 450 metrů, nabídne se vám dechberoucí vyhlídka na národní park. 

Počasí je v Yellowstonu nevyzpytatelné, po většinu času je v parku pod nulou, ale třeba v červenci teplota vyšplhá na příjemných 20-26 stupňů. Přečkat noc můžete rovnou v dvanácti kempech, které jsou vhodné jak pro stany, tak i pro obytné vozy a karavany. Máte dvě možnosti - rezervovat si místo v tábořištích, kde nabízí i luxusní záležitosti jako splachovací záchod, sprchu či možnost si natankovat, nebo vsadit na štěstěnu a přijet bez rezervace do ostatních kempů, kde sice takový luxus nenabízí, ale cena za noc se pohybuje podstatně níže než u prvně jmenovaných. 

Národní park Glacier

image

rozloha: 4101 km²
vstupné: 30 dolarů pro vozidlo (na týden, počet pasažérů nespecifikován)
nejvhodnější doba návštěvy: květen-září
nejbližší město: Spokane (Washington)

Glacier leží ve na severu ve státě Montana na hranicicích s Kanadou. Patří mezi nejstarší národní parky Spojených států a oblíbili si ho především milovníci pěší turistiky, je totiž protkaný sítí 1 130 km stezek. Kromě přírodní krásy  a zasněžených vrcholků hor se připravte i na plno historických památek, jako jsou staré majestátní hotely nebo železniční stanice. 

Vůbec nejoblíbenější je silnice Going to the Sun Road, kterou do úvodní scény použil i Stanley Kubrick v ikonickém filmu Osvícení. Projedete-li ji celých 80 kilometrů úzkého asfaltového pruhu, naskytne se vám výhled na jezero Lake McDonald, údolí St. Mary Valley a průsmyk Logan Pass. 

Glacier je nejhezčí na podzim, ale v toto roční období jsou podmínky v parku pro turisty ztížené - většina kempů se koncem září uzavírá. V tábořišti Apgar zaplatíte za jednu noc 65 dolarů, ale ve zbylých dvou, Fish Creek a St. Mary, zaplatíte něco málo přes 20 dolarů. 

Národní park Olympic

image

rozloha: 3734 km²
vstupné: 25 dolarů pro vozidlo (na týden, pro 15 a méně pasažérů)
nejvhodnější doba návštěvy: léto
nejbližší město: Seattle (Washington)

Olympijský park je plný kontrastů - zasněžené velehory, písčité oceánské pláže a deštné pralesy s liánami. Právě pralesy jsou jeho dominantou, jde totiž o nejvlhčejší oblast v celých Spojených státech. Průměrné srážky jsou mnohonásobně vyšší, než v jakýchkoli jiných regionech, proto zde mohlo vzniknout les pokrytý lišejníky, mechem a kapradinami, do kterého kvůli zelené přikrývce neproniká mnoho denního světla. Sbalte si pláštěnku a hledejte wapitiho západního!

Naplánujte si cestu parkem Deer Park, v němž lze bez obav stanovat, z úzké silnice uvidíte okolní hory a drsnou přírodu. Kempovišť je v Olympicu celá řada - například do kempu Dosewallips sice musíte dojít po svých, ale přespat zde můžete úplně zdarma. 

Národní park Grand Canyon

image

rozloha: 4936 km²
vstupné: 30 dolarů pro vozidlo (na týden, počet pasažérů nespecifikován)
nevhodnější doba návštěvy: jaro/podzim
nejbližší město: Flagstaff (Arizona), Las Vegas (Nevada)

Grand Canyon právem patří mezi nejkrásnější místa na světě a turisté si toho jsou vědomi, ročně jich park navštíví okolo 4,3 milionu. Je prakticky jasné, že slovo dechberoucí vzniklo jako reakce na pohled do Grand Canyonu - na rozdíl od ostatních parků tady totiž stačí jen stát, dívat se a vstřebávat jeho velikost a krásu. Vůbec nejkrásnější je při západu slunce, své o tom ví i zpěvák Bob Dylan, jenž o něm zpívá v písni Last Thoughts on Woody Guthrie. 

Letní teploty pohybující se okolo 40 stupňů dělají z Grand Canyonu sice nehostinné místo, ale turistům to vůbec nevadí. Vy si ale, pokud budete mít možnost, cestu naplánujte spíše na jaro nebo podzim - vyhnete se nepříjemným davům, lépe seženete místo na přespání (třeba v campu Mather Campground, který je otevřený celý rok) a nebudete mít pocit, že se vaříte zaživa.

Národní park Grand Teton

image

rozloha: 1254 km²
vstupné: 30 dolarů pro vozidlo (na týden, počet pasažérů nespecifikován)
nejvhodnější doba návštěvy: léto/podzim

Jen několik desítek kilometrů od Yellowstonu se nachází národní park Grand Teton. Za rok ho navštíví necelé tři miliony lidí a žijí tady nejrůznější živočišné druhy - potkáte tu i bobry, jezevce americké či bizony. Grand Teton láká horskou scenérií a jezery s křišťálově modrou vodou, zajeďte se podívat k jezeru Jenny Lake - z cesty Jenny Lake Scenic Drive, jež se táhne podél východního břehu jezera, lze pozorovat vrcholky hor. U jezera se dá navíc i stanovat, maximálně zde můžete strávit sedm nocí. 

Národní park Bryce Canyon

image

rozloha: 145 km²
vstupné: 30 dolarů pro vozidlo (na týden, počet pasažérů nespecifikován)
nejvhodnější doba návštěvy: jaro/podzim 
nejbližší město: Saint George (Arizona)

Na jihu Utahu leží malý národní park Bryce Canyon - na rozdíl od Yellowstonu, který má skoro 9 tisíc kilometrů čtverečních, se Bryce Canyon rozléhá na pouhých 145 kilometrech čtverečních. Nejvyšším bodem je Rainbow Point, z jehož výšky 2 775 metrů je skvělý výhled na okolní pískovcové skály. U turistů je oblíbený pro hoodoos, tisíce skalních věžiček zbarvených do oranžové, hnědé a bílé.

A právě tyto útvary dohromady vytváří úkaz, jenž kvůli očividné podobnosti dostal název Bryce Amphitheater - ze zkušeností je nejkrásnější se na něj jít podívat s východem slunce. Rezervujte si místo v kempovišti North Campground, kde přespíte za 10 dolarů a budete poměrně blízko návštěvnického centra.