Cestujeme po světě

9 +1 národních parků v USA. Kam, jak a za kolik?

Aktualizováno 19. 9. 2019 | Letuška.cz Redakce

9 +1 národních parků v USA. Kam, jak a za kolik?

Do Ameriky jezdí lidé z různých důvodů. Splnit si sny, projet západní pobřeží, začít odznova, utratit celé jmění v New Yorku a tak dál. Cestovatele ale také uhranula nezměrná krása americké přírody, která tu předvádí úplně všechny své polohy. Ať už jde o horké bílé pláže na Floridě nebo skalnaté vrcholky hor v národních parcích, kterým se věnujeme v našem třídílném seriálu. Ve Spojených státech je jich celá řada, které jsou ale ty úplně top? Zapátrali jsme a vybrali nejkrásnějších deset parků, které byste při své cestě do Ameriky neměli vynechat. Tak si připravte pohorky rezervujte letenky do USA a pohodlný batoh a vyrazte na výlet!

Co potřebujete vědět, než vyrazíte?

image

Pokud máte v plánu delší cestu, během níž byste rádi viděli třeba i více než jeden národní park, zakupte kartu America the Beautiful - stojí 80 dolarů, platnost má jeden rok a pokryje vstupné do více než dvou tisíc rekreačních oblastí v USA. Navíc (a teď to bude teprve zajímavé) se s touto kartou dostanete do parků nejen vy, ale i všichni ostatní pasažéři auta - na jednu průkazku tedy projde pět lidí. 

Nejlepším prostředkem pro cestování po Americe je auto. Půjčoven je po celé zemi nespočet, doporučujeme ale zařídit si pronájem on-line - získáte tak zaručeně lepší cenu a budete mít o jednu starost méně. Většinou inzerují auta levněji v půjčovnách na letištích, protože je tam větší konkurence. Nemusí to však platit vždy, takže si raději zkontrolujte ceny u více společností, ať náhodou v náhlém návalu radosti, že jste našli cenu “jakž takž”, nepřijdete o ještě lepší. Řidiči mladší 25 let by měli počítat s příplatkem Underage Driver Free, těm pod 20 let možná auto nepůjčí vůbec, maximálně to nejslabší. Vůz se snažte vrátit včas, půjčovny totiž s radostí účtují po 15 minutovém zpoždění poplatky za další den, a vraťte ho do stejné, z jaké jste auto vyzvedli - vracení do půjčovny v jiném městě je za příplatek. 

Jak: 2-3 měsíce před příjezdem, on-line
Kde: na letišti
Kdo: řidiči starší 25 let, ostatní za příplatek
Kam a kdy vrátit: do stejné půjčovny a včas - vracení do jiné je za příplatek, zpoždění se zase počítá jako celý nový den

Pro pohyb v a mezi národními parky je auto rozhodně ideální. Půjčíte-li si navíc obytňák nebo karavan, vyřešíte otázku spaní a nebudete muset s sebou vláčet stan. Samozřejmě záleží na vlastních preferencích a velikosti vaší delegace. Máte-li klasický řidičský průkaz - a my doporučujeme si za malý příplatek zařídit ten mezinárodní, můžete si půjčit menší dodávku, standardně velký obytný vůz nebo luxusní vozidlo velikosti autobusu s veškerou výbavou - dům na kolečkách. Pohodlí ale něco stojí, což v tomto případě platí dvojnásob. Doporučujeme si auto zarezervovat několik měsíců dopředu (zhruba jeden až tři), i přesto se však připravte na vysoké zálohy (často přes tisíc dolarů) a případné příplatky v jednotlivých tábořištích. 

Obytné vozy a karavany
+ místo na spaní
+ pohodlí
- vyšší cena, větší spotřeba
- vysoká záloha

Národí park Yosemite

image

rozloha: 3027 km²
vstupné: 30 dolarů na vozidlo (na týden, s 15 a méně pasažéry)
nejvhodnější doba návštěvy: květen-září 
nejbližší město: Sacramento, San Francisco (Kalifornie)

Yosemite je mezi americkými národními parky stálice, jehož největší hvězdou je údolí, jenž svým návštěvníkům nabízí neskutečný výhled. Svírají ho totiž kilometr vysoké žulové stěny, z nichž padají desítky vodopádů. Některé z nich měří i více než 500 metrů! (Rekordmanem je stěna El Capitan, tedy nejvyšší odkrytý žulový monolit na světě.) V parku se navíc nachází nejstarší sekvojový háj Mariposa Grove, který je ale v současné době až do podzimu 2017 uzavřený. Všechny tyto trumfy lákají do parku více než čtyři miliony návštěvníků ročně. 

V Yosemitském parku se navíc dá i tábořit, ať už s karavany, obytnými auty či klasickými stany. Obvykle zde kempování bez rezervace funguje na principu “kdo dřív přijde, ten dřív mele”. Proto se obecně doporučuje do tábořišť přicházet před devátou ranní, jinak riskujete, že na vás jednoduše nevyzbyde místo. Cena na noc za osobu se v jednotlivých kempech liší - v Camp 4 zaplatíte šest dolarů, v kempu Tuloumne Meadows skoro třicet. 

Národní park Rocky Mountain

image

rozloha: 1 075,5 km²
vstupné: 20 dolarů na vozidlo (na den, s 16 a méně pasažéry)
nejvhodnější doba návštěvy: léto 
nejbližší město: Denver (Colorado)

Rocky Mountain na severu Colorada je domovem pro mnoho druhů volně žijících živočichů - narazit zde můžete na medvěda grizzlyho, horské pumy, losy, muflony, jeleny, veverky i vzácné druhy ptáků, hmyzu a plazů. Pokud se necítíte na vysokohorské lezení, zkuste výšlap po horské silnici Trail Ridge Road, která stoupá až do výšky 3713 metrů. 

Ať už vystoupáte na samý vrchol, který se tyčí do nadmořské výše 4 346 metrů, nebo budete jeho ledovou krásu okukovat zespoda, skalnatý obr Longs Peak v parku Rocky Mountain je rozhodně pastvou pro oči. Zdolat ho není žádná legrace, proto dobře zvažte svou lezeckou zdatnost, počasí a fyzické možnosti. Před vámi se otevře výhled na malebná údolí, ostatní horské velikány i nekonečné lesy. Přímo v parku se nachází pět tábořišť, například místo v kempu Moraine Park si můžete zarezervovat půl roku dopředu. Za přenocování zaplatíte 26 dolarů. 

Národní park Everglades

image

rozloha: 6104 km²
vstupné: 25 dolarů pro vozidlo (na týden, počet pasažé