Cestujeme po světě

Balkánské Spomeniky: kde se vzaly tajemné monumenty?

Vydáno 21. 6. 2017 | Letuška.cz Redakce

Balkánské Spomeniky: kde se vzaly tajemné monumenty? 

Jako by ani nebyly z naší planety. Dříve byla futuristickými objekty posetá celá bývalá Jugoslávie, po jejím rozpadu bylo ale mnoho z nich zničeno a nyní jich na Balkánském poloostrově stojí jen něco málo přes dvacet. 

V 60. a 70. letech nechal spomeniky na zakázku postavit tehdejší jugoslávský prezident Josip Broz Tito pro připomínku bitev druhé světové války a koncentračních táborů. Jednotlivé monumenty vytvořili různí sochaři a architekti, například Dušan Džamonja, Vojim Bakić nebo Bogdan Bogdanović. Masy betonu v brutalistním stylu měly symbolizovat sílu a sebevědomí Socialistické republiky - v 80.letech pomníky přitahovaly miliony návštěvníků ročně, zejména mladé pionýry v rámci jejich “socialistické výchovy”. Po rozpadu Jugoslávie v 90.letech zůstaly opuštěné a jejich symbolický význam upadl v zapomnění. 

Pozornosti se jim znovu dostalo až v roce 2006, kdy belgický fotograf Jan Kempenaers během tří let procestoval celé území bývalé Jugoslávie s mapou z roku 1975, na níž byly vyznačeny jednotlivé objekty. Představil je v novém světle bez jakékoli symboliky, což vyvolalo otázku, zda mohou památníky ohromovat čistě a pouze svou monumentální aurou bez sociálně historického pozadí. Kempenaersovy fotky vyšly i knižně pod titulem Spomeniky. 

Jak se k památníkům dostanu? 

Jak již bylo řečeno, památníky jsou rozesety po celém území bývalé Jugoslávie, některé jsou v dezolátním stavu a k většině je třeba dojet autem, neboť se tyčí tzv. uprostřed ničeho. Například v srbském Niši je ale památník připomínající koncentrační tábor přímo ve městě. 

Pokud se rozhodnete prozkoumat srbské a kosovské monumenty, leťte buď do zmíněného Niše nebo Bělehradu - z něho se autem dostanete ke Kosmajskému památníku za hodinu. Na půli cesty mezi srbskou metropolí a Nišem stojí u srbsko-bosenských hranic monument v oblastni Kadinijača.

I v Chorvatsku najdete zajímavé kusy - leťte do Záhřebu, půjčte si auto a vyrazte na jihovýchod k hranicím se Bosnou a Hercegovinou, kde najdete ve vesnici Jasenovac jeden z monumentů. Pokud vás lákají památníky v oblasti Sinj nebo Kruševo, leťte raději do jihochorvatského Splitu. Na ikonický památník narazíte i ve vesnici Podgarić východně od Záhřebu. 

V sousední Bosně a Hercegovině stojí spomeniků hned několik - na hranici s Černou Horou v oblasti Tjentište, na severozápadě v Kozaře a nedaleko od něj dva ve městě Sanski Most a na kopci Grmeč. Monument s typickou rudou hvězdou stojí ve třetím největším městě země, v Zenici. Leťte do hlavního města Sarajeva. 

Použité fotografie: Jan Kempenaers, archiv Letuška